Inflacja w październiku kontynuowała spadek, do czego przyczyniły się m.in. spadki cen paliw. Przed Radą Polityki Pieniężnej ważne decyzje, w których pomoże nowy zestaw projekcji dotyczących inflacji.
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w październiku 2023 r. inflacja w Polsce sięgnęła 6,5% w ujęciu rocznym. Konsensus ekonomistów zakładał 6,6%, więc można uznać, że dane okazały się lepsze od oczekiwań. We wrześniu ostateczna wartość wskaźnika inflacji wyniosła 8,2% wobec 10,1% w sierpniu.
Październikowa inflacja na poziomie 6,5% to jej najniższy poziom od września 2021 r. (5,9%). Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach inflacja dalej będzie spadać, choć ekonomiści nie są zgodni co do tempa tego spadku.
W najnowszym raporcie GUS-u uwagę przyciąga także odczyt inflacji liczonej miesiąc do miesiąca. Wyniosła ona 0,2% wobec oczekiwań ekonomistów na poziomie 0,3%.
Tym samym w ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja wzrosła po raz pierwszy od kwietnia tego roku. Maj, czerwiec i sierpień zamknęły się na zero, a lipiec i wrzesień przyniosły przeciętny spadek cen o odpowiednio 0,2% i 0,4% m/m. Faktem tym chwalił się Narodowy Bank Polski w niedawno opublikowanym spocie.
Ceny paliw nadal w centrum uwagi
Dzisiejszy komunikat stanowi tzw. szybki szacunek i jest pozbawiony wielu szczegółowych informacji, które poznamy je dopiero w połowie listopada (15.11.2023 o 10:00).
W centrum uwagi wciąż pozostają ceny paliw, o których głośno było w związku z ich spadkami w Polsce przy jednoczesnym wzroście cen ropy na światowych rynkach oraz osłabieniem złotego względem dolara.
W efekcie we wrześniu GUS wykazał, że paliwa do prywatnych środków transportu potaniały o 7% rok do roku i 3,1% miesiąc do miesiąca. W październiku skala spadku cen paliw była jeszcze większa.
Inflacja w Polsce w październiku 2023 r. (wstępne dane)
- Inflacja ogółem: 6,5% r/r oraz 0,2% m/m
- Żywność i napoje bezalkoholowe: 7,9% r/r oraz 0,4% m/m
- Nośniki energii: 8,3% r/r oraz 0,2% m/m
- Paliwa do prywatnych środków transportu: -14,4% r/r oraz 4,2% m/m
W ostatecznych danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozkład inflacji na znacznie więcej kategorii. Wagi wykorzystywane do obliczania inflacji zostały podane przez GUS w marcu 2023 r., po corocznej rewizji koszyka inflacyjnego. Po publikacji finalnych danych przez GUS, z NBP nadejdzie raport o miarach inflacji bazowej, w tym dynamice cen pomijającej zmiany cen żywności i energii.
Inflacja w październiku 2023 r. Komentarze ekonomistów
🇵🇱 Inflacja kontynuuje zjazd. W październiku ceny wzrosły o 6,5%; konsensus wynosił ok. 6,7% r/r, my byliśmy po jego dobrej stronie (6,4% r/r). Struktura jest nieco odmienna od naszych założeń, ale wygląda na to, że inflacja bazowa kontynuowała spadki (do 7,9% r/r). pic.twitter.com/fN0WDMzBox
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) October 31, 2023
Inflacja CPI pozostaje w trybie szybkich spadków – w październiku obniżyła się do 6,5% r/r z 8,2% r/r we wrześniu. Poziom cen w ciągu miesiąca wzrósł o 0,2% m/m, po raz pierwszy od kwietnia. Ceny żywności wróciły do sezonowych wzrostów (% m/m) po czterech miesiącach spadków. Z… pic.twitter.com/VhQTR8ZXJp
— PKO Research (@PKO_Research) October 31, 2023
Inflacja za październik spadła do 6,5%r/r vs 8,2%r/r we wrześniu. Okres najszybszego spadku za nami. To gdzie będzie dołek w 1kw24 zależy od administracyjnych i politycznych decyzji ws mrożenia cen energii i gazu. Zakładamy jeszcze jedno cięcie w listopadzie, ale potem RPP może… pic.twitter.com/12gs09u59L
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) October 31, 2023
Inflacja obniżyła się w październiku z 8,2 do 6,5%. Tempo wzrostu cen żywności spowolniło z 10,4 do 7,9%, co obniżyło CPI o prawie punkt procentowy. Niższa była też inflacja bazowa – wzrost cen w tej grupie sięgnął 7,9%, co sugeruje mniejszą powszechność podwyżek. pic.twitter.com/OZ5XvCwYhs
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) October 31, 2023
🇵🇱 Inflacja CPI (flash) spadła do 6,5% r/r. Co wiemy:
— mBank Research (@mbank_research) October 31, 2023
🐋 to +0,2% m/m
🐊żywność +0,4% m/m (7,9% r/r)
🐆energia +0,2% m/m (8,3% r/r)
🐅paliwa -4,2% m/m (-14,4% r/r)
Paliwa zaskakująco nisko. Pewnym zaskoczeniem (dla rynku) - tym razem w górę - jest inflacja bazowa w okolicy… pic.twitter.com/O2iMxq0Znu
RPP zajrzy w przyszłość
Dzisiejsze dane o inflacji są pierwszym raportem o tempie wzrostu cen, który trafił na rynek po wyborach parlamentarnych z 15 października. Jednocześnie jest to ostatni odczyt przed listopadowym zestawem projekcji dotyczących inflacji i PKB, które na zlecenie RPP przygotuje Departament Analiz i Badań Ekonomicznych NBP.
Kolejne posiedzenie RPP zaplanowano na 7-8 listopada (wtorek-środa), a więc jeszcze przed pierwszym posiedzeniem Sejmu nowej kadencji, które odbędzie się 13 listopada. W komunikacie po listopadowym posiedzeniu zawarte będą główne elementy nowych projekcji.
🟢 Zobacz też: Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?
Na kształtowanie się inflacji w najbliższych miesiącach będzie miało wpływ m.in. ewentualne przedłużenie lub zniesienie tarcz antyinflacyjnych czy choćby częściowe urealnienie zamrożonych cen energii. Te i inne decyzje należały będą już do nowego rządu.