Sprawa wycofania Kernel Holding z polskiej giełdy ze szkodą dla akcjonariuszy mniejszościowych zyskała nową dynamikę. W nowym komunikacie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego brakuje tylko jednego – wyznaczenia terminu, w którym zapadnie decyzja, na którą czeka cały polski rynek. Konieczność uzbrojenia się w cierpliwość nie znaczy, że środowisko inwestorskie chce siedzieć z założonymi rękoma.
Na starcie nowej kadencji zainteresowanie polityką jest szczególnie duże, czego dowodem jest wzrost popularności transmisji z obrad Sejmu. Jeżeli podobnie jest z innymi wypowiedziami polityków, to temat delistingu Kernel Holding i związanych z tym konsekwencji, o którym w środowisku inwestorskim huczy od dobrych kilku miesięcy, właśnie trafił do jeszcze szerszego grona odbiorców.
SII monitoruje temat delistingu Kernel Holding od wielu miesięcy i zamierza działać aż do ostatecznego rozwiązania problemu. Tło sprawy znajdziesz w artykułach:
🟢 Kernel Holding w oku cyklonu. Sprawa ważna dla całego polskiego rynku 🟢 SII a delisting Kernel Holding. Informacja o podjętych działaniach
W najbliższym czasie przekażemy informację o kolejnych działaniach. |
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował komunikat stanowiący odpowiedź na słowa, które padły z ust Krzysztofa Bosaka, posła Konfederacji i wicemarszałka Sejmu X kadencji.
– Skandal polega na tym, że władze państwa polskiego odpowiedzialne za rynek kapitałowy, a więc prezes GPW i prezes KNF są wobec tego wszystkiego bierne. KNF i GPW dysponują narzędziami, żeby te ruchy zablokować, jednak oni nic nie robią – powiedział Bosak w czasie konferencji prasowej w Sejmie.
W odpowiedzi na te słowa, UKNF opublikowała komunikat, którego treść można podzielić na dwie części: obrona dobrego imienia KNF i jej przewodniczącego oraz informacje o aktualnym stanie działań w sprawie Kernela.
W pierwszym wątku KNF zauważa, że w ciągu ostatnich miesięcy podejmował szereg działań związanych ze sprawą Kernel Holding. Są to:
- Zajmowanie stanowiska w postaci komunikatów publikowanych na stronie internetowej KNF oraz stanowisk i komentarzy prezentowanych w mediach
- Wezwanie spółki do złożenia wyjaśnień oraz przekazania dokumentów
- Pozostawanie w stałym kontakcie z Komisją Nadzoru nad Sektorem Finansowym w Luksemburgu (CSSF)
- Podjęcie działań wobec Kernel Holding w związku ze skargami dotyczącymi oferty publicznej akcji dokonanej przez spółkę na przełomie sierpnia i września oraz przekazanie informacji na ten temat do CSSF
Na liście tej brakuje kwestii, o którą SII apeluje od miesięcy. Mowa oczywiście o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dopuszczenie SII do postępowania administracyjnego. Wniosek ten został złożony przez SII w połowie lipca. 11 września KNF odmówiła dopuszczenia SII do postępowania. Zdaniem Komisji, zawarte w statucie Stowarzyszenia „cele statutowe nie uzasadniają udziału Stowarzyszenia w przedmiotowym postępowaniu”, a ponadto „Stowarzyszenie we wniosku nie skonkretyzowało dostatecznie interesu społecznego w sposób uzasadniający dopuszczenie SII do udziału w postępowaniu”.
SII wniosło o ponowne rozpatrzenie sprawy, przedstawiając kontrargumenty na odmowę ze strony KNF. Dodatkowo powołaliśmy się również m.in. na przypadek z 2014 r., gdy KNF dopuściła SII do udziału w postępowaniu ws. spółki Yawal S.A.
Ostateczna odpowiedź ze strony nadzoru na ponowny wniosek to tej pory nie nadeszła. Ostatnie postanowienie KNF wydane 24 października dotyczy dopuszczenia przedstawionych przez SII dowodów, w tym pism, które w przypadku poprzednich postępowań KNF przesyłała do SII.
– Oczekujemy pozytywnej decyzji w zakresie włączenia Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, które reprezentuje pokrzywdzonych akcjonariuszy, jako strony do postępowania prowadzonego przez KNF. Nie ma żadnego powodu, by KNF decydowała, że SII, które cieszy się autorytetem wśród polskich inwestorów giełdowych, nie jest stroną w tym postępowaniu – powiedział Bosak w czasie konferencji prasowej w Sejmie.
Wicemarszałek Sejmu nie jest jedynym politykiem, który zgłasza podobny apel.
– Dlaczego KNF odmówiła Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych przyznania statusu strony w postępowaniu administracyjnym, skoro w przeszłości było to możliwe? – pytał w październiku Andrzej Domański, dziś poseł Koalicji Obywatelskiej i członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
Rynek czeka na efekty działań KNF
Wymienione przez UKNF działania dotyczące sprawy delistingu Kernela oraz brak dopuszczenia SII do postępowania administracyjnego spiąć można wspólną klamrą, którą jest brak jasnego terminarza, który pozwoliłby określić, kiedy problem Kernela zostanie definitywnie rozwiązany (lub zapadną jakiekolwiek wiążące decyzje).
– Decyzja Komisji ws. wniosku zostanie podjęta po wyjaśnieniu okoliczności sprawy i po dokonaniu szczegółowej analizy odnośnie do spełnienia warunków wycofania akcji z obrotu określonych w ustawie o ofercie – czytamy w dzisiejszym komunikacie.
– Czas postępowania administracyjnego o zezwolenie na wycofanie akcji z obrotu w dużej mierze zależy od interakcji z CSSF – dodaje UKNF w dalszej części pisma.
– Ponadto, w ostatnim okresie w przestrzeni publicznej pojawiły się informacje o pozwie wniesionym przeciwko spółce Kernel w związku z zaskarżeniem uchwały delistingowej podjętej przez radę dyrektorów tej spółki. Komisja jest zobowiązana na gruncie Kodeksu Postępowania Administracyjnego do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz prawnego sprawy, a obowiązek ten dotyczy także wyjaśnienia przez Komisję kwestii związanych z pozwem wniesionym przeciwko spółce. Powyższe okoliczności mogą mieć wpływ na termin zakończenia przez Komisję postępowania administracyjnego o zezwolenie na wycofanie akcji Kernel z obrotu – stwierdza UKNF.
Taki wydźwięk komunikatu polskiego nadzoru sprawia, że trudno oczekiwać, aby sprawa Kernela została prędko rozstrzygnięta. „KNF może potrzebować więcej czasu na podjęcie decyzji ws. wycofania z obrotu akcji Kernela” – taki komunikat na rynek wysłała PAP w depeszy opisującej komunikat UKNF.
Komentuje Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
Kernel to sprawa wagi najwyższej
„Sprawa Kernela nie może dłużej czekać na decyzje KNF-u” – napisałem w komentarzu do artykułu, który opublikowaliśmy… 4 września 2023 r. Słowa te nie tylko podtrzymuję, ale i chcę podkreślić, że im dłużej rynek pozostaje bez tej istotnej decyzji, tym większe wśród inwestorów poczucie, że zgłaszane przez nich problemy nie są należycie obsługiwane. Jednocześnie, skoro sprawa trwa coraz dłużej i budzi coraz większe emocje środowiska inwestorskiego, to tym bardziej zasadne jest dopuszczenie SII do postępowania (zapewniam, mamy co robić i w błahych tematach nie zawracamy głowy instytucjom publicznym). Liczę, że KNF przychylnie rozpatrzy nasze odwołanie, a sprawa delistingu Kernela będzie mogła zostać rozwiązana w maksymalnie transparentny sposób.
Mam też nadzieje, że chociaż dzisiejszy komunikat UKNF stanowi reakcję na słowa wicemarszałka Krzysztofa Bosaka, to nie mamy do czynienia z utrwalaniem wzorca komunikacji nadzoru z rynkiem na zasadzie „polityk X coś mówi, KNF reaguje”. Było tak w przypadku Elektrociepłowni Będzin (wówczas do KNF apelował sam premier Mateusz Morawiecki), co poskutkowało dwoma relatywnie szybkimi komunikatami. Równocześnie nie chciałbym, aby dla polityków problemy inwestorów stanowił pole do jedynie incydentalnych interwencji – dlatego też o postępy i realne działania ws. Kernela zapytamy za pewien czas i KNF i polityków.
Zwracam też uwagę na to, że finał sprawy Kernela będzie istotny dla zaufania do całego polskiego rynku kapitałowego, wobec czego wykracza poza interesy jedynie samych akcjonariuszy tej spółki. Po doprowadzeniu tej sprawy do końca należało będzie uszczelnić przepisy związane z wprowadzaniem na polski rynek spółek zagranicznych. W tym aspekcie inwestorzy również mogą liczyć na SII.
🟢 Na temat delistingu Kernela trwa dyskusja na Forum SII