Ostatnie tygodnie i miesiące to niezmiennie bardzo dobry okres dla rynków akcji. W ostatnim czasie część z czołowych światowych indeksów dotarło na historyczne szczyty. Na ATH (all time high) zameldował się także WIG. Sytuację na rynkach wspierał w poprzednim tygodniu dość gołębi przekaz jaki płynął z posiedzenia FED. Jednocześnie warte odnotowania jest, że optymizm inwestorów pozostaje na wysokim poziomie. Badanie INI wskazało na 52,9% udział byków. Badanie prowadzone przez AAII w USA wykazało natomiast najmniejszy odsetek niedźwiedzi od blisko 6 lat. Indeks Fear & Greed jest z kolei w strefie ekstremalnej chciwości.
Zgodnie z ostatnim odczytem Indeksu Nastrojów Inwestorów odsetek inwestorów odsetek byków na GPW wzrósł o 0,2 pkt. proc. i wyniósł 52,9 proc. Odsetek niedźwiedzi był z kolei wyższy o 3,2 pkt. proc. i wyniósł 31,8 proc. 15,3% badanych inwestorów pozostawało z neutralnym nastawieniem do rynku. Dane te potwierdzają dalsze utrzymywanie się dużego optymizmu wśród inwestorów indywidualnych.
Bardzo duży optymizm płynie także z amerykańskiego rynku. Ostatni odczyt badania nastrojów tamtejszych inwestorów (The AAII Investor Sentiment Survey) wykazał niemal najwyższy od roku odsetek byków, który wyniósł 51,3% (najwyższy odczyt z ostatnich 12 miesięcy, tj. z lipca br. to 51,4%). Z kolei warte odnotowania jest, że odsetek niedźwiedzi jest w USA najniższy od blisko 6 lat, a więc od stycznia 2018 r.
Źródło: www.aaii.com
Spory poziom optymizmu wybrzmiewa także z amerykańskiego indeksu Fear & Greed Index, który znajduje się obecnie w strefie ekstremalnej chciwości (choć póki co w dolnych jej granicach). Ostatni raz zbliżone poziomy były notowane na przełomie stycznia i lutego br. oraz czerwca-lipca br. Zwiastowały wówczas korektę na rynku. Zaznaczyć jednak trzeba, że okres utrzymywania się podwyższonej chciwości, w czerwcu i lipcu utrzymywał się relatywnie długo. Nie zmienia to faktu, że przy takich odczytach zasadne jest zachowanie zwiększonej czujności i ostrożności.
Źródło: https://edition.cnn.com/markets/fear-and-greed
Optymizm inwestorów nie powinien być jednak zaskoczeniem, szczególnie patrząc na zachowanie kluczowych światowych indeksów akcji. O krok od historycznego rekordu jest obecnie indeks S&P 500, a z kolei swoje historyczne rekordy odnotował w ostatnich dniach amerykański indeks Dow Jones Industrial Average, Nasdaq 100, a także niemiecki DAX, czy francuski CAC 40. Na historyczny szczyt wspiął się również krajowy WIG.
Niewątpliwie wsparciem dla rynków w poprzednich dniach było posiedzenie FED i dość gołębi przekaz jaki z niego popłynął, który może sugerować, że cykl podwyżek stóp w USA został zakończony. Przekaz płynący z FED napędził też dalszy wzrost cen 10 letnich obligacji, a ich rentowności pierwszy raz od sierpnia br. spadła poniżej poziomu 4%, podczas gdy relatywnie niedawno, bo jeszcze w październiku br. sięgała poziomu 5%, a więc najwyższego poziomu od 2007 r.
Źródło: stooq.pl
Z zachowania rynków jednoznacznie wynika, że inwestorzy wierzą w miękkie lądowanie światowych gospodarek, które mają być wspierane przez przyszłoroczne obniżki stóp procentowych. Pozytywna sytuacja na rynkach wspierana jest również relatywnie dobrą kondycją firm, a także dość dobrze trzymającym się rynkiem pracy. Warto jednak pamiętać, że okresy inflacyjne i walki z inflacją oraz okresy rosnących stóp zazwyczaj wspierały rynki akcji. Tymczasem, o czym często zapominają inwestorzy, okres obniżek stóp był zazwyczaj okresem ratowania gospodarek i z reguły wiązał się także ze zdecydowanie gorszą kondycją rynków akcji. Jak będzie tym razem? Odpowiedź na to pytanie powinniśmy poznać w 2024 r.