Chat with us, powered by LiveChat

Robodoradca – czym jest, jak inwestować i czy warto

© Nuthawut - stock.adobe.com

Robodoradcy oferują zautomatyzowane inwestowanie, które zwalnia inwestora z wielu czynności. Takie ułatwienie życia kosztuje oraz niesie za sobą pewne ograniczenia.

 

Zobacz też inne materiały wchodzące w skład kursu Inwestuj pasywnie z SII

 

Pasywna rewolucja w inwestowaniu połączona z rozwojem technologii doprowadziła do powstania robodoradców. Robodoradca to platforma inwestycyjna, która umożliwia użytkownikom tanie i proste inwestowanie na podstawie określonej strategii.

 

Pierwsi robodoradcy powstali w USA po kryzysie finansowym 2007-2008 r., do czego przyczynił się także spadek zaufania do tradycyjnych doradców. Do Polski robodoradcy dotarli ponad dekadę później. Jako pierwszy w 2019 r. wystartował Finax, obecnie na rynku funkcjonują także Portu (2022 r.) i Fondee (2023 r.). Są to robodoradcy inwestujący w ETF-y. Poza tym, istnieją także robodoradcy komponujący portfele klientów z tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, które oferują ING Bank Śląski (od 2020 r.) oraz Rockbridge TFI (BeGlobal.pl, od 2023 r.).

Inwestowanie przez robodoradcę – ankieta

Fundamentem inwestowania za pośrednictwem robodoradcy jest wypełnienie ankiety inwestorskiej. To zazwyczaj pierwszy krok, który wykonują klienci platform do automatycznego inwestowania. Zasada jest prosta – w ankiecie nie opłaca się kłamać lub koloryzować, ponieważ na podstawie jej wyników zostanie dobrana strategia inwestycyjna. Można zmienić, jednak nie zawsze od razu.

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z opłaconą składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie