Chat with us, powered by LiveChat

Inwestowanie pasywne w fundusze indeksowe

© Nuthawut - stock.adobe.com

Inwestowanie pasywne często bywa łączone jedynie z ETF-ami, jednak nie można zapominać o ich starszych braciach. Fundusze indeksowe również dają możliwość pasywnego inwestowania, na nieco innych zasadach. W Polsce również są dostępne.

 

Zobacz też inne materiały wchodzące w skład kursu Inwestuj pasywnie z SII

 

Fundusze indeksowe wyrosły z tradycyjnych funduszy inwestycyjnych aktywnie zarządzanych i stanowiły forpocztę pasywnej rewolucji w inwestowaniu. Ojczyzną funduszy indeksowych są Stany Zjednoczone, gdzie w 1976 r. John Bogle i jego firma Vanguard wprowadziły na rynek fundusz First Index Investment Trust, naśladujący zachowanie indeksu S&P500. Dzięki temu, szerokie rzesze inwestorów mogły inwestować w równie szeroki rynek, płacąc za to 0,5% rocznie (dziesięciokrotnie mniej niż w aktywnie zarządzanych funduszach).

 

🟢 Zobacz też: Krótka historia pasywnej rewolucji w inwestowaniu na świecie i w Polsce

 

Jak działają fundusze indeksowe?

Podstawą funkcjonowania funduszu indeksowego jest rezygnacja z aktywnego zarządzania. Zarządzający funduszem nie starają się pobić rynku, stosując przy tym określoną w dokumentach funduszu politykę inwestycyjną. Zamiast ścigać się z własnym benchmarkiem (rynkowym punktem odniesienia), fundusz indeksowy skupia się na jego odzwierciedlaniu.

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z opłaconą składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie