Inwestowanie pasywne często bywa łączone jedynie z ETF-ami, jednak nie można zapominać o ich starszych braciach. Fundusze indeksowe również dają możliwość pasywnego inwestowania, na nieco innych zasadach. W Polsce również są dostępne.
Zobacz też inne materiały wchodzące w skład kursu Inwestuj pasywnie z SII
Fundusze indeksowe wyrosły z tradycyjnych funduszy inwestycyjnych aktywnie zarządzanych i stanowiły forpocztę pasywnej rewolucji w inwestowaniu. Ojczyzną funduszy indeksowych są Stany Zjednoczone, gdzie w 1976 r. John Bogle i jego firma Vanguard wprowadziły na rynek fundusz First Index Investment Trust, naśladujący zachowanie indeksu S&P500. Dzięki temu, szerokie rzesze inwestorów mogły inwestować w równie szeroki rynek, płacąc za to 0,5% rocznie (dziesięciokrotnie mniej niż w aktywnie zarządzanych funduszach).
🟢 Zobacz też: Krótka historia pasywnej rewolucji w inwestowaniu na świecie i w Polsce
Jak działają fundusze indeksowe?
Podstawą funkcjonowania funduszu indeksowego jest rezygnacja z aktywnego zarządzania. Zarządzający funduszem nie starają się pobić rynku, stosując przy tym określoną w dokumentach funduszu politykę inwestycyjną. Zamiast ścigać się z własnym benchmarkiem (rynkowym punktem odniesienia), fundusz indeksowy skupia się na jego odzwierciedlaniu.