ETF-y i tradycyjne fundusze inwestycyjne stanowią dwa przykłady sposobów inwestowania zbiorowego. Sporo je łączy, ale też dużo dzieli, szczególnie jeżeli chodzi o kwestie istotne z perspektywy inwestora indywidualnego.
Zobacz też inne materiały wchodzące w skład kursu Inwestuj pasywnie z SII
Fundusze inwestycyjne to jeden z klasycznych elementów rynkowego krajobrazu, z którego od dekad korzystają inwestorzy indywidualni. Bez klasycznych funduszy inwestycyjnych nie byłoby ETF-ów, które furorę robią w ostatnich latach. Dla inwestora nie ma jednak znaczenia co było pierwsze, tylko co się bardziej opłaca. Mimo podobieństw, fundusze inwestycyjne i ETF-y dzieli sporo różnic – warto je znać, nim podejmiemy decyzję o tym, w co zainwestować.
W artykule tym skupimy się na głównych różnicach między funduszami inwestycyjnymi a ETF-ami.
W polskim porządku prawnym fundusze ETF nie stanowią osobnej kategorii. Dlatego też zarejestrowane w Polsce ETF-y funkcjonują w formie funduszy inwestycyjnych. Niesie to za sobą pewne komplikacje dla dostawców takich funduszy, lecz z punktu widzenia inwestora jest bez większego znaczenia. |
ETF-y a fundusze TFI. Oto główne różnice
Podstawową różnicą między funduszem inwestycyjnym a funduszem ETF jest to, że ten drugi jest notowany na giełdzie, a pierwszy nie.