Inwestowanie pasywne może wiązać się z koniecznością całkiem aktywnego rozliczania się z podatków. Warto o tym wiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.
Zobacz też inne materiały wchodzące w skład kursu Inwestuj pasywnie z SII
Inwestowanie pasywne to nie zawsze inwestowanie na autopilocie przez 10, 20 czy 30 lat. Jedną z kwestii, które mogą wybić inwestora z błogiego braku aktywności są podatki. Występują one także w przypadku inwestowania pasywnego i to czasami w momentach, w których niekoniecznie możnaby się ich spodziewać.
Inwestowanie pasywne bez podatków
Zacznijmy jednak od czegoś przyjemniejszego czyli od inwestowania bez podatku od zysków kapitałowych. Podatku Belki w polskich warunkach – przynajmniej dopóki nie zostaną zrealizowane co jakiś czas pojawiające się obietnice zmian w tym podatku – uniknąć można jedynie poprzez inwestowanie długoterminowe na cele emerytalne.
W tym celu założyć należy Indywidualne Kontu Emerytalne (IKE) lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Decydując się na IKE/IKZE w postaci rachunku maklerskiego, możemy kupować ETF-y z GPW oraz giełd zagranicznych, o ile dostęp do nich oferuje dane biuro maklerskie.
Decyzja o sposobie inwestowania na IKE/IKZE zależy od nas. Portfele IKE/IKZE mogą mieć charakter wybitnie pasywny, mogą też być portfelami aktywnymi a nawet spekulacyjnymi.
🟢 IKE – wszystko, co warto wiedzieć. Limity, podatek, rodzaje inwestycji, gdzie założyć
🟢 IKZE – co to jest, jak działa i czy warto założyć? Poznaj wady i zalety IKZE
🟢 IKE czy IKZE – co bardziej się opłaca? Poznaj różnice i zdecyduj, co wybrać
Od jesieni 2023 r. w Polsce funkcjonuje także Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny. W tym wypadku mamy do czynienia wyłącznie z inwestowaniem pasywnym, ponieważ sama konstrukcja OIPE wyklucza aktywne wybieranie przez inwestora akcji czy ETF-ów.
🟢 OIPE – europejska emerytura. Nowy sposób na inwestowanie bez podatku Belki
Podatek od zysków
Jeżeli inwestujemy poza IKE/IKZE/OIPE, wówczas przyjdzie zmierzyć się z koniecznością zapłaty podatku od zysków kapitałowych. Jego stawka wynosi w Polsce 19%.
W dalszej części artykułu będziemy zajmować się jedynie sytuacją osób będących rezydentami podatkowymi w Polsce. |