Omówienie wyników finansowych Suntech S.A. i plany dalszego rozwoju - pod takim hasłem miał miejsce czat inwestorski spółki Suntech zorganizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Na pytania odpowiadał Piotr Saczuk, prezes zarządu spółki. Dotyczyły one wyników, współpracy i rozliczeń z kontrahentami, procesu ich pozyskania, a także komunikacji z rynkiem.
- Patrząc na stan gotówki, bilans i wynik operacyjny oraz netto czy jest Pan zadowolony z 2023 roku - pytał jeden z inwestorów biorących udział w czacie.
- Jestem zadowolony z wyniku. Osiągnęliśmy ponad 30 procent wyższy przychód niż w 2022 roku. Zysk był wprawdzie nieco mniejszy niż w roku 2022, ale należy pamiętać, że rok 2023 był rokiem inwestycji w zespół, w jego liczebność i kompetencje. Ponadto kurs walut obcych w roku 2023 był dla nas zdecydowanie mniej korzystny - skomentował Piotr Saczuk, Prezes Zarządu Suntech.
Odpowiadając na kolejne pytanie dotyczące zatrudnienia i wzrostu kosztów wynagrodzeń, prezes wyjaśnił: W zeszłym roku zatrudniliśmy lub zaczęliśmy współpracę z 39 osobami w biurze Polskim oraz 6 w biurze w Singapurze. Wzrost liczebności zespołu był więc znaczący, bo około 30 procent. Był to dokładnie taki wzrost, jaki planowaliśmy na 2023 rok.
- Czy widzi Pan ryzyko, że zwiększona ilość pracowników nie będzie szła w parze z pozyskiwaniem nowych klientów - pytano.
- Wprost przeciwnie. Zwiększyliśmy zatrudnienie właśnie po to, żeby realizować więcej kontraktów - odpowiedział prezes.
Z kolei na pytanie o plany wzrostu zatrudnienia w spółce w 2024 roku powiedziano: W 2024 roku wzrost liczebności zespołu nie powinien przekroczyć 2-3 procent. Jeśli natomiast pojawią się projekty, które będą wymagały dodatkowych kompetencji w porównaniu do aktualnych umiejętności zespołu, dopuszczalne jest zwiększenie tego wskaźnika.
Podczas czatu pytano o wpływ wahań walutowych na rentowność spółki.
- Aktualnie otrzymujemy płatności od klientów w czterech walutach EUR, USD, SGD i PLN. Negatywny wpływ wahań walutowych staramy się niwelować planując kontrakty przy minimalnym ryzyku kursowym, czyli przygotowujemy wycenę, bazując na niższym kursie niż prognozowany - odpowiedział Piotr Saczuk.
Zwrócono również uwagę na kwestie wzrostu należności Suntech wobec kontrahentów.
- Musimy zderzyć nasze oczekiwania z realiami rynkowymi. Duże podmioty, z którymi współpracujemy, mają standardy płatności, na które nie mamy wpływu. Ogromnym jednak atutem jest to, że są to podmioty wypłacalne. Nie boimy się zatem o wypłacalność i terminowość spłat - podano podczas czatu.
Kończąc temat wyników Suntech, poruszono kwestię spodziewanego przez zarząd wzostu przychodów w 2024 roku.
- W rocznych raportach ostrożnie szacujemy wzrosty na poziomie 10 procent. Niemniej jednak, jak Państwo doskonale wiecie, w ostatnich latach osiągnęliśmy znacznie wyższe poziomy - mówił Saczuk podczas czatu inwestorskiego.
Współpraca i pozyskiwanie klientów
Według informacji przekazanej podczas czatu, spółka obecnie działa w kilkudziesięciu krajach, na czterech kontynentach. Obsługuje ponad 40 klientów, a 90 procent jej przychodów stanowią kontrakty realizowane dla firm telekomunikacyjnych.
Odpowiadając na kolejne pytanie dodano: W 2023 roku pozyskaliśmy 4 nowych klientów. Jeśli chodzi o rynek, to jest on w tej chwili większy niż w 2022, rok do roku wzrost rynku OSS/BSS to około 12 procent.
W kwestii rozliczeń z klientami podano, że wdrożenie produktu trwa średnio 2 lata, a projekty są fakturowane etapami.
Firma obecnie realizuje rekordowy kontrakt w historii spółki podpisany w grudniu 2022 roku, który także jest rozliczany etapami.
Pytano także o ewentualne referencje, jakie Suntech otrzymuje od swoich kontrahentów oraz możliwość ich publikacji.
- Otrzymujemy referencje, ale większości nie publikujemy, bo kontrakty, których dotyczą, są objęte tajemnicą handlową - objaśnił prezes zarządu.
- Jak przyjął się na rynku AI Net Planner? Macie jakąś większą próbę potencjalnych klientów, którzy podzielili się z wami opiniami? Jak oceniacie potencjał sprzedażowy tego narzędzia? - pytał jeden z inwestorów.
- Zainteresowanie AI Net Planner jest duże. Potencjał sprzedażowy oceniamy bardzo wysoko. Grupą docelową są mobilni operatorzy telekomunikacyjni, których docelowa sieć 5G będzie składać się z co najmniej kilkudziesięciu tysięcy anten. Według naszych szacunków na świecie działa ponad 600 takich operatorów - podano podczas czatu.
Kolejną poruszoną kwestią podczas czatu było pozyskiwanie klientów.
- Aby dotrzeć do licznej i rozproszonej geograficznie grupy docelowej na całym świecie stosujemy cały szereg technik marketingowych. Ich dobór jest naszą przewagą konkurencyjną, nie będę zatem zdradzać konkretnych szczegółów na ich temat - mówił Piotr Saczuk.
Przejęcie i konkurencja
Pytano również o możliwość współpracy z producentami sieci telekomunikacyjnymi tj. Ericsson, Nokia, Huawei, Samsung, na co prezes odpowiedział: Część z tych podmiotów to dla nas konkurencja, więc odpowiedź wydaje się oczywista.
- Czy firmą interesują się inne podmioty? Czy braliście pod uwagę fuzję? - pytał inwestor podczas czatu.
- Od około 2 lat notujemy spore zainteresowanie akwizycją spółki. Nie prowadzimy jednak żadnych konkretnych negocjacji w kwestii potencjalnej akwizycji, bo uważamy, że jest na to jeszcze zbyt wcześnie. Wierzymy, że w najbliższych latach będziemy w stanie zbudować znacznie większą wartość dla potencjalnych nabywców - mówił przedstawiciel Suntech.
Komunikacja z rynkiem i ZWZA
Jeden z inwestorów pytał o jakość komunikacji spółki z rynkiem z uwagi na niewielką liczbę publikowanych raportów bieżących.
- W ESPI raportujemy kontrakty i zamówienia istotne dla Spółki, albo ze względu na rozwój biznesu, albo ze względu na ich wartość. Co do tej wartości przyjęliśmy zasadę, że wartość raportowanych umów ma być powiązana z wartością Spółki. Wartość księgowa Spółki w ciągu ostatnich lat wzrosła, co powodowało stały wzrost progu wartości raportowanych umów. W 2023 roku wynosił on 3 miliony PLN. Kontrakty o wartości poniżej tego progu nie były raportowane, bez względu na ich ilość. Widzimy jednak, że taki sposób raportowania może prowadzić do deficytu informacji dla naszych akcjonariuszy. W związku z tym, od tego roku wprowadzamy zasadę, że próg wartości kontraktu nie będzie już zależał od wartości Spółki, lecz zostanie ustalony na stałym poziomie 3 milionów PLN. W ten sposób, wraz ze wzrostem wartości Spółki, próg ten nie będzie się zmieniał - wyjaśnił zarząd Suntech.
- Jaki jest koszt zapisu i transmisji online ZWZA i dlaczego zarząd i RN uważają, że jest za drogi - pytano.
- To nie jest kwestia kosztów tylko formy. Spotkania twarzą w twarz pozwalają na bardziej otwartą i bezpośrednią wymianę poglądów oraz lepsze wyjaśnienie złożonych kwestii. Uczestnictwo w takich wydarzeniach może dodatkowo budować zaufanie naszych akcjonariuszy. Zachowanie formy stacjonarnej spotkań ZWZA stanowi istotny element naszej strategii komunikacji z udziałowcami i uważamy, że powinno być kontynuowane - odpowiedział prezes.
Suntech na giełdzie
W kwestii planów wejścia spółki na rynek główny GPW odpowiedziano: W 2024 roku nie mamy takich planów.
Odpowiadając na kolejne pytanie podano również, że spółka nie planuje emisji akcji.