Chat with us, powered by LiveChat

Bajki w świecie biznesu

Bajki w świecie biznesuBajki w świecie biznesu. Mroczna prawda o fałszowaniu sprawozdań finansowych

Cecil W. Jackson

Wydawnictwo PWN

Warszawa 2008

 

Opis wydawcy:

 

Nie bądź pracownikiem etatowym lekceważącym znaki ostrzegawcze i tracącym swoją posadę, gdy kolejny Enron runie w przepaść.

Nie bądź inwestorem, który kupuje akcje wspaniale prosperującej firmy tuż przed spektakularną katastrofą.

Nie rezygnuj z dotychczasowej, spokojnej pracy, aby przyłączyć się do najnowszej, cudownie rokującej spółki - tylko po to, aby po paru miesiącach trafić na bruk.

Fascynująca lektura dla audytorów, inwestorów giełdowych, akcjonariuszy, a także dla studentów rachunkowości.

 

Książka szczegółowo i przystępnie odsłania kulisy największych oszustw sprawozdawczości finansowej na rynku amerykańskim. Na przykładach prawdziwych skandali autor ilustruje 20 najczęściej wykorzystywanych metod zawyżania zysków i ukrywania długów przez spółki. Po tej lekturze Czytelnik z łatwością nauczy się rozpoznawać, czy badane sprawozdania finansowe są autentyczne, czy też należą raczej do świata bajek. Autor szczegółowo wyjaśnia każdą sztuczkę księgową, wplatając historię rozwoju i upadku firmy, w której dany trik zastosowano, oraz fascynujące biografie menedżerów, którzy popełnili przestępstwo. Każdy rozdział zawiera informację konieczną do rozpoznania sygnałów zagrożenia, które są często zawoalowane w sprawozdaniach finansowych; sygnały te ostrzegają o tym, że przedstawiona sytuacja spółki może być czystą iluzją, efektem "zaczarowanej” sprawozdawczości finansowej.

 

 

Opinia SII:

 

Książka Jacksona w sposób niesamowicie wnikliwy i szczegółowy odsłania kulisy największych oszustw sprawozdawczości finansowej na rynku amerykańskim, które są pod tym względem największymi na świecie. Autor w kolejnych rozdziałach, na prawdziwych przykładach, prezentuje 20 najczęściej wykorzystywanych metod fałszowania sprawozdań – zawyżanie przychodów i zysków, zmniejszenia kosztów oraz ukrywanie długów przez spółki powiązane. Autor szczegółowo wyjaśnia każdą sztuczkę księgową, opisując historię rozwoju i upadku firmy, w której dany trik zastosowano, otoczkę medialną, fascynujące biografie menedżerów, którzy popełnili przestępstwo oraz rozwiązanie sądowe sprawy. Oprócz trzech największych i najgłośniejszych przypadków fałszowania sprawozdań finansowych w firmach Sunbeam, WorldCom i Enron, występują tu przykłady dwunastu innych firm (większych i mniejszych, nie tylko koncernów giełdowych), które zeszły z uczciwej drogi. Do każdego przykładu dodatkowo podane są sygnały zagrożenia, dzięki którym można było wykryć oszustwa zawczasu. Autor opisał 91 sygnałów, których wystąpienie może świadczyć  o tym, że „źle się dzieje w spółce”. Dzięki temu książkę bardzo dobrze się czyta, niemal jak dobrą powieść detektywistyczną, śledząc kolejne machinacje przestępców. Po jej przeczytaniu Czytelnik z łatwością nauczy się rozpoznawać, czy badane sprawozdania finansowe są autentyczne, czy należą do świata bajek oraz jak wykrywać oszustwa księgowe. Fascynująca lektura dla audytorów, inwestorów giełdowych, akcjonariuszy, a także dla studentów rachunkowości. 

 

Spis treści:

 

  1. Złoty pył: wprowadzenie do fikcyjnej sprawozdawczości finansowej
  2. Intrygująca saga spółki Sunbeam
  3. Hokus pokus
  4. Sztuka magiczna spółki WorldCom
  5. Abrakadabra
  6. Enron i opowieści o złotej gęsi
  7. Niewiarygodne historie
  8. Fantazja na temat funduszy emerytalnych
  9. Reforma: czy istnieje napój magiczny?

 

Członkowie SII mogą kupować książki o tematyce inwestycynej nawet z 20% zniżką!

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie