Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu spółki Murapol. „Nasz bank ziemi obejmuje grunty w 17 miastach”

Skomentuj artykuł

Wyniki finansowe za 2023 rok były głównym tematem czatu inwestorskiego spółki Murapol zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Podczas dyskusji poruszono również kwestie nowych inwestycji, rynku nieruchomości oraz dywidendy. Na pytania uczestników czatu odpowiadali: Nikodem Iskra (prezes zarządu), dr Iwona Sroka (członek zarządu - PR&IR, ESG, Marketing), Przemysław Kromer (członek zarządu - CFO).

 

W pierwszej kolejności poproszono zarząd Murapolu o ocenę wyników finansowych za 2023 rok.

 

- Zanotowaliśmy satysfakcjonujące i zgodne z naszymi oczekiwaniami wyniki operacyjne w każdym obszarze działalności. To przełożyło się na wyższe rok do roku wyniki finansowe. Warto przypomnieć, że pomimo trudniejszej sytuacji makroekonomicznej i geopolitycznej w 2022 roku, nasza Grupa utrzymała wtedy stabilny poziom sprzedaży, wobec spadków odnotowanych przez wiele firm z branży. Dlatego baza dla wyników z 2023 roku była w naszym przypadku wysoka. Wyniki tego roku i lat poprzednich potwierdzają efektywność naszego modelu biznesowego, który pozwala nam wypracowywać satysfakcjonujące wyniki w różnych warunkach rynkowych - skomentował zarząd Murapolu.

 

- W 2023 roku wprowadziliśmy do oferty aż 3770 lokali, czyli o 43,3 procent więcej niż rok wcześniej. Od początku tego roku wprowadziliśmy do sprzedaży blisko 1,9 tys. lokali. Dziś nasza oferta obejmuje ok. 4,7 tys. lokali, czyli jest rekordowa w naszej historii i pozwala na wykorzystanie sprzyjających warunków rynkowych i realizowanie zapowiedzianej podczas IPO strategii - dodali członkowie zarządu podczas czatu.

 

Jako największy sukces w 2023 roku wymieniono natomiast: Mocna sprzedaż w 2023 roku, zarówno wolumenowo jak i wartościowo oraz nasz konsekwentnie odnawiany bank ziemi (prawdopodobnie obecnie największy w branży deweloperskiej), na budowę ponad 21 tysięcy mieszkań w 17 miastach (największe aglomeracje jak i duże miasta regionalne), wypełniony kompaktowymi, niedrogimi mieszkaniami, na które jest największy popyt.

 

Pytano również o dysproporcję w poziomach wzrostu zysku netto oraz przychodów w 2023 roku.

 

- Wpływ na rentowność netto w 2023 roku miał wyższy niż w 2022 roku udział segmentu PRS w sprzedaży, jak również koszty o charakterze jednorazowym, w tym związane z IPO - podano.

 

Zarząd Murapolu poproszony natomist o ocenę działalności w segmencie PRS i PBSA odpowiedział: Rentowność sektora PRS koresponduje z dużo niższym ryzykiem tego segmentu i niższym zaangażowaniem kapitałowym niezbędnych do realizacji tych projektów. To dla nas komplementarny segment, nie kanibalizuje się z działalnością podstawową sprzedaży w segmencie detalicznym R4S, a generujący dodatkowe zyski w ujęciu nominalnym.

 

Podsumowując temat IPO, zarząd wymienił również korzyści z obecności spółki na GPW.

 

- Codzienna wycena, relacje z inwestorami, ekspozycja na szeroko rozumiany rynek finansowy - podano.

 

Pytano także o zadłużenie spółki na koniec 2023 roku.

 

- Na koniec 2023 roku zadłużenie z tytułu kredytów bankowych wynosiło 462 mln zł. Jednocześnie spółka dysponowała gotówką w kwocie 248 mln zł (w tym gotówka na rachunkach powierniczych). Wskaźnik długu netto do skorygowanej EBITDA na koniec 2023 roku wynosił 0,64 - mówili przedstawiciele spółki.

 

Z kolei na temat finansowania powiedziano: Nie korzystamy z finansowania projektowego. Grupa Murapol finansuje całą swoją działalność kapitałami własnymi oraz kredytem konsorcjalnym o charakterze otwartym.

Nowe inwestycje

- Ile obecnie spółka posiada lokali w budowie i jakie projekty obecnie realizuje? - pytał inwestor.

 

- W realizacji są inwestycje na łączną liczbę 6238 lokali (4875 w segmencie deweloperskim i 1363 w segmencie PRS), a pozostałe 15650 w przygotowaniu (ponad 22 procent banku ziemi w przygotowaniu stanowią projekty w Warszawie - 3466 lokali) - odpowiedziano.

 

Jedno z pytań dotyczyło również sposobów na komercjalizację swoich inwestycji.

 

- Murapol posiada pionowo zintegrowany model biznesowy, w skład którego wchodzi szeroka sieć blisko 30 biur sprzedaży (na koniec roku było ich 25), co powoduje, że większość sprzedaży prowadzimy własnymi kanałami dystrybucji. Korzystamy również z zewnętrznych sieci brokerskich - wyjaśnił zarząd.

 

Z kolei wpływ nowych Warunków Technicznych na inwestycje Murapolu oceniono neutralnie: Jesteśmy przygotowani do nowych warunków technicznych, a dodatkowo ich wprowadzenie zostało przesunięte o kilka miesięcy, na 1 sierpnia bieżącego roku. W naszej ocenie nowe WT będą mniej korzystne dla deweloperów budujących na małych działkach i w segmencie bardziej butikowych inwestycji, ze względu na wymogi dotyczące placów zabaw oraz odległości od granicy działki. Z tego względu nowe WT będą bardziej neutralne dla dużych, wieloetapowych inwestycji i w segmencie w jakim działa Murapol.

 

Na pytanie o średni poziom wzrostu cen mieszkań Murapolu w 2023 rok odpowiedziano: Średnia cena sprzedanych lokali w 2023 roku wzrosła o 17 procent.

 

- Ceny mieszkań nie spadają i w tej chwili nie widzimy przesłanek, które wskazywałyby na zmianę tego stanu - dodano.

 

Poruszono również kwestie zwiększenia zasięgu geograficznego działalności Murapolu.

 

- W tym roku wprowadziliśmy inwestycję w nowym dla nas mieście - Lublinie. Ponadto przyglądamy się takim miastom jak np. Kielce, Częstochowa, Rzeszów. Naszym celem jest także kontynuacja zakupów gruntów na rynkach, na których już jesteśmy, czyli zrównoważony, stabilny rozwój w “naszych” lokalizacjach, oraz w nowych lokalizacjach z potencjałem - odpowiedzieli przedstawiciele spółki.

 

Natomiast na temat trzech województw: Opolskiego, Lubuskiego i Podlaskiego dodano: W tej chwili nie rozważamy wejścia na te rynki.

Otoczenie rynkowe

Inwestorzy pytali również o wpływ programu Bezpieczny Kredyt 2% na spółkę.

 

- Wszystkie programy rządowe oceniamy jako wspierające popyt i sprzedaż, ale nie krytyczne dla wyników operacyjnych spółki. W całym 2023 roku 23 procent klientów posiłkowało się BK2%, zaś patrząc na klientów kredytowych wskaźnik ten wyniósł 37 procent - wyjaśniono.

 

Z kolei wpływ stóp procentowych na sytuację spółki oceniono: 75 procent naszej ekspozycji kredytowej jest zabezpieczona przed ryzykiem wahań stopy procentowej (IRS). Stopy procentowe wpływają bardziej na finanse i zdolność kredytową klientów finansujących zakup mieszkań kredytem.

 

- Jakiej koniunktury na rynku nieruchomości zarząd spodziewa się w 2024 roku? - pytano podczas czatu inwestorskiego.

 

- Sytuację w 2024 roku oceniamy jako sprzyjającą branży deweloperskiej. Utrzymuje się wysoki popyt, przede wszystkim w segmencie popularnym, rosną średnie wynagrodzenia. Po stronie kosztowej widzimy stabilizację cen materiałów budowlanych i większą dostępność podwykonawców. Dodatkowo w planach są projekty rządowe wspierające sprzedaż mieszkań - ocenił zarząd Murapolu.

ESG

Na pytanie o kwestie ESG w Murapolu, zarząd odpowiedział: Jesteśmy w trakcie finalizacji strategii ESG na kolejne lata oraz będziemy gotowi do raportowania zgodnie z terminami dla spółek giełdowych. Ponadto chcemy podkreślić, że od lat wprowadzamy rozwiązania sprzyjające środowisku i w poszanowaniu dla idei ESG. Filary naszego myślenia o ESG to: zrównoważone i nowoczesne budownictwo, odpowiedzialny partner i organizacja oraz zrównoważone środowisko pracy. Grupa przeanalizowała także wymagania do taksonomii, jak również liczy ślad węglowy za rok 2023 (mamy stosowny raport za 2022 rok w zakresie 1 i 2). W procesie opracowywania analiz strategicznych i strategii ESG wspiera nas firma PwC - podsumowali przedstawiciele Murapolu.

Dywidenda

Na temat planów zarządu w kwestii dywidendy powiedziano: Podtrzymujemy naszą politykę dywidendową komunikowaną w procesie IPO.

 

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie