Merton Miller
Wydawnictwo K. E. Liber
Warszawa 1999
Opis wydawcy:
Merton Miller o instrumentach pochodnych. Książka ta jest niezwykle rzadką okazją spojrzenia na rynek instrumentów pochodnych oczami jednego z największych autorytetów finansowych naszych czasów. Prezentuje ona, w bardzo przystępny sposób, czym są instrumenty pochodne, jakie skutki wywołało ich pojawienie się i spowodowane przypuszczalnie przez nie szkody.
Pomimo tego, że nadzór giełdowy i media patrzą nieprzychylnym okiem na instrumenty pochodne, są one bardzo cenione przez wielu praktyków, analityków i naukowców, zwłaszcza laureata nagrody Nobla Mertona Millera. Miller jest szczególnie znany z powodu częstych wystąpień w obronie instrumentów pochodnych – zawsze pełnych humoru i dobrego stylu – podkreślających ich rolę w ustaleniu prawidłowej ceny, zarządzaniu ryzykiem i dopasowaniu poziomu ponoszonego ryzyka do poziomu pożądanego zysku.
Książka ta zawiera zbiór jego przemyśleń i wypowiedzi na temat wielu gorących obecnie spraw. Czy stanów to problem, iż wiele organizacji straciło pieniądze na instrumentach pochodnych? Jego odpowiedź brzmi: Niektóre organizacje zawsze znajdą sposób na poniesienie straty. Nie wierzy też, żeby w tej sprawie pomogły jakiekolwiek ostrzejsze regulacje. Trafnie zauważa, iż banki straciły więcej pieniędzy na nieruchomościach, niż kiedykolwiek uda im się stracić na instrumentach pochodnych.
Opinia SII:
Książka Millera, noblisty i praktyka rynku, prezentuje w bardzo przystępny sposób, przy użyciu prostego, przejrzystego i niejednokrotnie dowcipnego języka, czym są instrumenty pochodne - uważane przez niektórych za skomplikowane, jakie skutki wywołało ich pojawienie się oraz jakie przypuszczalne szkody zostały przez nie spowodowane. Publikacja przedstawia spojrzenie na rynek derywatów oczami jednego z największych autorytetów finansowych naszych czasów. Autor stara się udowodnić potrzebę istnienia takich narzędzi zarządzania ryzykiem, jakimi niewątpliwie są instrumenty pochodne. Podkreśla ich rolę w dopasowaniu poziomu ponoszonego ryzyka do poziomu pożądanego zysku, zwłaszcza dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw. Książka nie ma charakteru akademickiego wykładu. Wręcz przeciwnie, napisana jest swobodnym stylem, przez co bez wątpienia stanowi wspaniałą lekturę, nie odbiegając przy tym od tematyki instrumentów pochodnych, ich historii i możliwej przyszłości. W ostatniej części książki Miller prezentuje swoje poglądy na szeroką gamę tematów dotyczących takich spraw, jak przyszłość Chin oraz krach giełdowy z 1987 roku. Obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce poszerzyć swoją wiedzę o kwestie dotyczące mechanizmów działania rynków terminowych.
Członkowie SII mogą kupować książki o tematyce inwestycynej nawet z 20% zniżką!