Inwestycje rzeczowe i kapitałowe
red. Jerzy Różański
Warszawa 2006
Opis wydawcy:
Autorzy zwrócili szczególną uwagę na to, aby podejście do problematyki inwestycyjnej w przedsiębiorstwie miało charakter całościowy. Tak więc, zagadnienia związane z inwestycjami rzeczowymi nie mogą się ograniczać do oceny opłacalności tych inwestycji, ale muszą być przedstawione w sposób, umożliwiający pokazanie złożoności procesu podejmowania decyzji inwestycyjnych (w sferze inwestycji rzeczowych), z zaakcentowaniem istoty i specyfiki tego procesu w przedsiębiorstwie. Opisane są również procesy fuzji i przejęć, jako alternatywa inwestycji rzeczowych w procesach rozwojowych przedsiębiorstw.
Dużą uwagę zwraca się na konkurencyjne, w stosunku do najbardziej obecnie popularnych metod oceny opłacalności inwestycji (NPV, IRR), metody opłacalności inwestycji, w tym metody wielokryterialne. Inwestycje o charakterze rzeczowym, tak jak i fuzje i przejęcia, mogą być finansowane z różnych źródeł. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że następuje ciągła ewolucja metod finansowania działalności przedsiębiorstwa, a w szczególności finansowania jego rozwoju.
Problematyka inwestycji zagranicznych jest rozpatrywana w ten sposób, aby całość problematyki procesów decyzyjnych w tej sferze była powiązana z problemami finansowania tych inwestycji i metodyką oceny ich opłacalności. Szybki rozwój inwestycji kapitałowych w Polsce sprawia, że tej problematyce poświęcono szczególnie dużo miejsca. Tworzenie efektywnych portfeli inwestycyjnych, problemy wyceny instrumentów finansowych, analiza instrumentów pochodnych to bardzo istotne problemy związane z funkcjonowaniem giełdy i rynków pozagiełdowych w nowoczesnej gospodarce rynkowej.
Opinia SII:
Książka pod redakcją prof. Różańskiego przedstawia w sposób jasny i przystępny, a przede wszystkim całościowy, zagadnienia dotyczące inwestycji i decyzji inwestycyjnych w przedsiębiorstwie, ich złożoność, istotę i charakter. Korzystając z dorobku naukowego, na licznych przykładach, ułatwiających zrozumienie tematu, prezentowana jest ewolucja metod finansowania działalności przedsiębiorstwa, a w szczególności finansowania jego rozwoju. Poznanie tej problematyki jest niezbędne dla wykorzystania inwestycji rzeczowych (także fuzji i przejęć) w procesie realizacji strategii przedsiębiorstwa oraz konstruowania efektywnego portfela inwestycji kapitałowych (złożonego z akcji, instrumentów dłużnych i pochodnych). Autorzy zwracają dużą uwagę na konkurencyjne, w stosunku do najbardziej obecnie popularnych metod oceny opłacalności inwestycji (np. NPV, IRR), metody opłacalności inwestycji, w tym metody wielokryterialne. Wyjaśnione zostały tu także takie zagadnienia, jak: tworzenie efektywnych portfeli inwestycyjnych, problemy wyceny instrumentów finansowych, analiza instrumentów pochodnych, które są istotnymi problemami związanymi z funkcjonowaniem giełdy i rynków pozagiełdowych w nowoczesnej gospodarce rynkowej. Publikacja może okazać się niezwykle przydatna nie tylko studentom, ale i praktykom, którzy chcą zapoznać się z metodami oceny opłacalności i finansowania inwestycji rzeczowych i finansowych.
Spis treści:
Rozdział I - Inwestycje rzeczowe oraz procesy duzji i przejęć w przedsiębiorstwie
Rozdział II - Metody opłacalności inwestycji rzeczowych oraz fuzji i przejęć
Rozdział III - Finansowanie inwestycji rzeczowych oraz procesów fuzji
Rozdział IV - Bezpośrednie inwestycje zagraniczne i ich efektywność
Rozdział V - Rynek finansowy
Rozdział VI - Analiza i wycena akcji
Rozdział VII - Analiza i wycena instrumentów dłużnych
Rozdział VIII - Teoria portfela papierów wartościowych
Rozdział IX - Modele równowagi rynku kapitałowego
Rozdział X - Analiza instrumentów pochodnych
Członkowie SII mogą kupować książki o tematyce inwestycynej nawet z 20% zniżką!