Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu Murapol. Jesteśmy najbardziej zdywersyfikowanym geograficznie deweloperem

Skomentuj artykuł

O wynikach za pierwszy kwartał 2024 roku, nowych inwestycjach, rynku deweloperskim, zakupie gruntów oraz dywidendzie rozmawiano podczas czatu inwestorskiego spółki Murapol, zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Na pytania uczestników wydarzenia odpowiadali: Nikodem Iskra (prezes zarządu), dr Iwona Sroka (członek zarządu - PR&IR, ESG, Marketing), Przemysław Kromer (członek zarządu - CFO).

 

Oceniając wyniki za pierwszy kwartał 2024 roku przedstawiciele zarządu spółki Murapol powiedzieli: Biorąc pod uwagę wysoką ubiegłoroczną bazę, jak i sytuację na rynku nieruchomości w pierwszych miesiącach roku, oceniamy nasze wyniki operacyjne i finansowe jako zadowalające oraz zmierzające w kierunku realizacji przyjętych na 2024 rok założeń.

 

Pytano także o największy sukces spółki, jaki zdaniem zarządu miał miejsce w pierwszym kwartale 2024 roku.

 

- W pierwszym kwartale wprowadziliśmy do oferty blisko 1900 sztuk mieszkań (+433% rdr). W efekcie w ofercie na koniec kwartału posiadaliśmy rekordowe 4714 lokali (+106,6% rdr) - ocenił zarząd.

 

- Średnia cena przekazanego lokalu w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o około 13% w ujęciu rocznym, tymczasem przychody spółki rok do roku były niższe. Dlaczego? - pytał jeden z inwestorów.

 

- Niższe przychody wynikają z mniejszej liczby przekazanych lokali, co związane jest z harmonogramem inwestycji - wyjaśniono podczas czatu.

 

Odnośnie liczby przekazanych mieszkań dodano: W pierwszym kwartale przekazaliśmy 752 lokale, co stanowiło ok. 25% celu przekazań na ten rok. W pierwszym kwartale 2023 roku przekazaliśmy 1081 mieszkań, co stanowiło prawie 40% wszystkich przykazań zrealizowanych w 2023 roku. Wynika to z harmonogramów inwestycji.

 

- W pierwszym kwartale roku obserwowaliśmy silny popyt na nasze mieszkania i zwiększyliśmy sprzedaż, pomimo zakończenia programu Bezpieczny Kredyt 2%. Popyt w kwietniu i maju wydaje się satysfakcjonujący i kierunkowo zgodny z naszymi celami sprzedażowymi na ten rok, pomimo pewnego oczekiwania klientów na nowy program rządowy, podobnie jak miało to miejsce przed wprowadzeniem BK 2%. Warto podkreślić, że jako Murapol oferujemy produkt relatywnie odporny na wahania czynników makroekonomicznych - uzupełnił zarząd.

Nowe inwestycje

- Jakie miasta mają największy udział w obecnie realizowanych inwestycjach? - pytał inwestor.

 

- Do największych obecnie rynków należy zaliczyć: Łódź (1494 lokale w trakcie realizacji), Kraków (1284 lokale), Poznań (1138 lokali) i Gdańsk (1044 lokale) - odpowiedział zarząd. 

 

- Zamierzamy utrzymać dywersyfikację na poziomie 70% duże aglomeracje, 30% miasta regionalne - dodano.

 

Jeden z inwestorów zwrócił również uwagę, że spółka pod kątem inwestycji jest mocno związana z regionem śląskim, w przeciwieństwie do takich województw jak opolskie czy podkarpackie.

 

- W tym roku zadebiutowaliśmy w Lublinie, rozpoczynając sprzedaż naszej pierwszej inwestycji na rynku lubelskim. Natomiast z początkiem maja zakontraktowaliśmy kolejne grunty w nowych lokalizacjach, takich jak Kielce i Częstochowa, czyli miasta nr 20 i 21 naszej obecności. W przyszłości nie wykluczamy zastosowania naszego sprawdzonego modelu biznesowego w miastach takich jak Rzeszów czy Opole. Cały czas penetrujemy rynek gruntów, szukając atrakcyjnych lokalizacji dla naszych inwestycji. Już teraz jesteśmy zdecydowanie najbardziej zdywersyfikowanym geograficznie deweloperem w Polsce - odpowiedział zarządu Murapolu. 

 

Na pytanie o liczbę prowadzonych obecnie inwestycji odpowiedziano: Na koniec pierwszego kwartału mieliśmy rekordową liczbę lokali w budowie: ponad 7 000 lokali o łącznej powierzchni ok. 293 tys. m2, w 77 budynkach wznoszonych w ramach 33 etapów inwestycji na terenie 13 miast.

Segment PRS i PBSA

Jak podano podczas czatu, Murapol jest spółką deweloperską i działa na rynku mieszkaniowym i PRS (w formule design&build) w Polsce. Oceniając segment PRS powiedziano: Uznajemy, że segment PRS jest komplementarny w stosunku do sprzedaży do klienta detalicznego, stanowiącej naszą główną linię biznesową. Zapewnia nam regularne wpływy pieniężne bez ryzyka sprzedaży. Murapol buduje w formule design&build dla platformy LifeaSpot.

Grunty

Poruszono również temat zakupu gruntów pod budowę projektów deweloperskich.

 

- Jesteśmy aktywni w odnawianiu na bieżąco naszego banku ziemi. Posiadamy dedykowany zespół w firmie, liczący ok. 30 osób. Nasz model pozyskiwania gruntów opiera się na warunkowych umowach zakupu z odroczoną płatnością znaczącej części ceny do momentu uzyskania pnb - odpowiedzieli przedstawiciele spółki Murapol.

 

Z kolei na temat obecnie posiadanego banku gruntów powiedziano: Na koniec pierwszego kwartału w aktywnym banku ziemi spółka posiadała grunty pod budowę 20,4 tys. lokali. Jest to nasz fundament do dalszego wzrostu.

Rynek mieszkaniowy i otoczenie rynkowe

Sporo uwagi inwestorzy poświęcili również tematom rynku mieszkaniowego oraz otoczenia gospodarczego, w którym działa spółka. Pytano m.in. o dalsze trendy, jeśli chodzi o ceny mieszkań w Polsce.

 

- Długofalowe perspektywy branży deweloperskiej w Polsce oceniamy pozytywnie, ze względu na deficyt mieszkań oraz sprzyjające czynniki makro, takie jak rosnąca siła nabywcza konsumentów - podał zarząd.

 

- Czy dla spółki zakup mieszkania przez klienta na kredyt lub gotówką stanowi różnicę? Czy rozróżniacie takich klientów? - pytał uczestnik czatu.

 

- Prowadzimy takie statystyki. Jednak harmonogramy płatności dla obu typów klientów są takie same. Na koniec pierwszego kwartału 45% naszych klientów finansowało się gotówką, a 55% - kredytem - mówił przedstawiciel zarządu Murapolu.

 

Pytano także, jakie mieszkania w Polsce sprzedają się najlepiej?

 

- Nasz model biznesowy, który z sukcesem realizujemy od ponad dwóch dekad, opiera się na sprzedaży mieszkań w segmencie popularnym i popularnym premium, kompaktowych, nowoczesnych, dobrze skomunikowanych, w rozwijających się dzielnicach, poza ścisłymi centrami miast, gdzie średnia powierzchnia sprzedawanego mieszkania oscyluje wokół 45 mkw. Taki produkt skierowany jest do najszerszego grona klientów, a z naszego doświadczenia wynika, że sprawdza się nawet w tych trudniejszych czasach - wytłumaczono podczas czatu.

 

W kwestii kosztowej, a także podwyższonej inflacji odpowiedziano: Obserwujemy stabilizację kosztową na rynku budowlanym. Takie zjawisko zauważamy już od kilku kwartałów.

Ekologia

 - Jakie działania Murapol podejmuje w kwestii ochrony środowiska? - pytano podczas czatu.

 

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami i trendami w zakresie zrównoważonego i nowoczesnego budownictwa, m.in. nasze inwestycje wyposażone są w filtry antysmogowe, inteligentne zarządzanie energią i wodą, oświetlenie ledowe, stosujemy liczne nasadzenia wokół inwestycji. A przede wszystkim w procesie projektowania wykorzystujemy BIM i U94, technologie umożliwiające precyzyjne oszacowanie zakresu prac i potrzebnych materiałów, co wprost przekłada się na realizację celów środowiskowych - odpowiedział zarząd.

Emisja obligacji

Jedno z pytań dotyczyło celu zatwierdzonej emisji obligacji o wartości do 500 mln złotych. 

 

- Celem ustanowienia programu obligacji jest dywersyfikacja źródeł finansowania i odtwarzanie zamortyzowanej części finansowania bankowego, dla zapewnienia stabilnego finansowania naszego biznesu operacyjnego, zgodnie z celami przedstawionymi w czasie IPO - podano.

 

Odnosząc się do kwestii finansowania pytano również o zadłużenie, jakie na koniec pierwszego kwartału 2024 roku spółka posiadała - zarówno z kredytów, jak i wynikające z obligacji.

 

- Na koniec 1Q zadłużenie z tytułu kredytu bankowego wynosiło 515 mln zł. Na koniec 1Q spółka nie posiadała zobowiązań z tytułu obligacji - odpowiedział zarząd.

Dywidenda

Pytano także o dywidendę oraz plany firmy dotyczące pozyksania miana spółki dywidendowej.

 

- Już jesteśmy spółką dywidendową - pierwszą dywidendę jako spółka giełdowa wypłaciliśmy w maju bieżącego roku. Zgodnie z polityką dywidendową deklarowaną w trakcie IPO, kolejna dystrybucja zostanie zarekomendowana do wypłaty w czwartym kwartale 2024 roku. Naszą intencją jest wypłata min. 200 mln zł dywidendy w 2024 roku na warunkach opisanych w polityce dywidendowej - wyjaśniono podczas czatu.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie