Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja w Polsce ruszyła mocno w górę. Cel inflacyjny NBP zostawiony w tyle

Skomentuj artykuł
Cienpies Design/AdobeStock

Koniec krótkotrwałej inflacyjnej sielanki w Polsce. Dynamika cen ruszyła wyraźnie w górę, choć wolniej od oczekiwań ekonomistów. W najbliższych miesiącach i kwartałach polska inflacja także będzie wyższa od celu inflacyjnego NBP.

 

Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w lipcu 2024 r. inflacja sięgnęła 4,2% w ujęciu rocznym. To poziom nieco niższy od konsensusu ekonomistów, którzy oczekiwali 4,4%.

 

Lipcowy odczyt inflacji na poziomie 4,2% oznacza nie tylko, że inflacja w Polsce ponownie wzrosła (czwarty miesiąc z rzędu). Przede wszystkim inflacja rzędu 4,2% jest najwyższa od grudnia 2023 r. (6,2%). Dla porównania, jeszcze rok temu – w lipcu 2023 r. – inflacja wynosiła 10,8%, zaś w lipcu 2022 r. sięgała 15,6%.

 

 

Jak wyraźnie widać na powyższym wykresie, przewidywane przez ekonomistów zejście inflacji w pierwszej połowie 2024 r. już za nami i wkroczyliśmy w fazę wyraźnie wyższej inflacji.

 

🟢Zobacz też: Oszczędności a inflacja. Jak chronić oszczędności?

 

W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja w lipcu 2024 r. wyniosła 1,4%, a więc również nieco mniej od oczekiwań ekonomistów (1,6%). To najwyższa miesięczna inflacja od stycznia 2023 r.

 

 

Jak zwykle pod koniec miesiąca, ogłoszone dziś dane to wstępny odczyt inflacji (tzw. szybki szacunek) – pełne i finalne dane poznamy 14 sierpnia. Wynik nie powinien jednak istotnie różnić się od podanego dziś. Tego samego dnia GUS poda także wstępne dane o PKB naszego kraju w II kwartale 2024 r.

Energia napędziła inflację

Z dostępnego dziś zestawu danych wynika, że w lipcu dynamika cen żywności sięgnęła 3,2%, a paliw 1,2% rok do roku. Na dużym plusie natomiast ceny energii (10%), co związane było z podwyżką (w ramach częściowego odmrożenia) cen dla gospodarstw domowych. W pełnym raporcie, który poznamy za dwa tygodnie, uwzględnione zostaną także pozostałe kategorie oraz rozbicie na towary i usługi.

 

Inflacja w Polsce w lipcu 2024 r. (wstępne dane)

 

  • Inflacja ogółem: 4,2% r/r oraz 1,4% m/m
  • Żywność i napoje bezalkoholowe: 3,2% r/r oraz -0,5% m/m
  • Nośniki energii: 10% r/r oraz 11,8% m/m
  • Paliwa do prywatnych środków transportu: 1,2% r/r oraz 0% m/m

 

NBP też widzi inflacyjną górkę

Perspektywy inflacji opisane zostały w lipcowym raporcie Narodowego Banku Polskiego. W najnowszym zestawie projekcji makroekonomicznych wskazano, że przewidywana inflacja w 2024 r. sięgnie 3,7%, w 2025 r. będzie to 5,2%, zaś w 2026 r. 2,7%. Każdy z tych poziomów przewyższa środek celu inflacyjnego NBP (2,5% ± 1 punkt procentowy w średnim okresie). Kolejny zestaw projekcji autorstwa analityków banku centralnego poznamy w listopadzie.

 

Inflacja w lipcu. Komentarze ekonomistów

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie