Rusza nowa odsłona Portfela SII, będąca kontynuacją poprzedniego projektu, jednak w zupełnie nowej formule. Od teraz Portfel SII będzie bardziej zdywersyfikowany, a jego prowadzeniem zajmie się zespół rynkowych praktyków.
Portfel SII w dotychczasowej formie był prowadzony od stycznia 2018 r. W tym czasie udało nam się wyraźnie pobić indeks WIG, jednak nie tylko to było celem naszego przedsięwzięcia. Chcieliśmy dotychczas pokazać, że na polskiej giełdzie da się zarobić inwestując w odpowiedzialny i przemyślany sposób, a przede wszystkim krok po kroku edukować członków SII i to się udało. Nadal chcemy to robić, w jeszcze większym zakresie.
Portfel SII nadal w 100% będzie oparty o prawdziwą gotówkę i rzeczywiste transakcje. Wartość początkowa nowej odsłony Portfela SII to 83 100 zł. Wartość ta wynika z ciągłości zachowanej kwoty Portfela SII z poprzedniej wieloletniej formuły projektu (tj. środków uzyskanych z transakcji sprzedaży wszystkich dotychczasowych pozycji).
Portfel SII w nowym wydaniu
W nowej odsłonie Portfela SII za inwestycje będą odpowiadać wieloletni praktycy rynkowi: Radosław Chodkowski, Bartek Szyma, Janusz Grabowski, Aleksander Borzęcki, Tomek Skolimowski oraz analitycy SII.
Od teraz Portfel SII będzie podzielony na 3 główne części. W momencie startu nowej odsłony projektu:
- 50% będą stanowiły inwestycje fundamentalne na rynku polskim
- 30% inwestycje fundamentalne na giełdach zagraniczncyh
- 20% inwestycje oparte w głównej mierze o analizę techniczną, w większości z rynku polskiego
Tym samym portfel będzie dużo bardziej niż dotychczas zdywersyfikowany, zarówno pod względem sposobu doboru spółek, jak również rynków na których będziemy inwestować. Ma to zapewnić dodatkowy walor edukacyjny osobom, które na bieżąco śledzą Portfel SII i chcą dzięki niemu podnosić własne kompetencje w inwestowaniu.
Jednocześnie taka konstrukcja w większym stopniu oddawać będzie zarówno zróżnicowane podejście polskich inwestorów giełdowych do inwestycji, ale także ma pomóc w zrozumieniu funkcjonowania rynków zagranicznych, które z każdym rokiem stanowią coraz większą część portfeli inwestorów giełdowych (widać to choćby w wynikach Ogólnopolskiego Badania Inwestorów).
Portfel SII bardziej zdywersyfikowany
Jak już wspomnieliśmy, za inwestycje będą odpowiadać obecnie wieloletni praktycy rynkowi, dobrze znani członkom SII z aktywności analitycznej i edukacyjnej w internecie, czy też konferencji WallStreet i innych wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie. Każdy z zarządzających będzie miał do dyspozycji część portfela, o której decydował będzie na podstawie określonego sposobu inwestowania.
Zarządzający Portfelem SII |
% Portfela SII |
Przesłanki inwestycyjne i rynek |
Radosław Chodkowski |
25% |
analiza fundamentalna, Polska |
Bartek Szyma |
15% |
analiza fundamentalna, zagranica |
Aleksander Borzęcki |
15% |
analiza fundamentalna, zagranica |
Tomasz Skolimowski |
10% |
analiza techniczna, głównie Polska |
Janusz Grabowski |
10% |
analiza techniczna, głównie Polska |
Analitycy SII |
25% |
analiza fundamentalna, Polska |
Powyższa tabela prezentuje podział kapitału przypadającego każdemu z zarządzających na starcie nowej odsłony projektu, jak i zakres rynków, na których będą podejmować decyzje. Dokonując takiego podziału, chcieliśmy nie tylko zapewnić dywersyfikację rynków na których w ramach Portfela SII będziemy inwestować, czy metodyki w oparciu o którą będziemy podejmować decyzje. Chcieliśmy pokazać odmienne podejście do inwestycji oraz indywidualny warsztat i metodologię prowadzenia inwestycji przez poszczególnych zarządzających i wieloletnich praktyków rynkowych. Ma to na celu zwiększenie waloru edukacyjnego całego przedsięwzięcia.
Choć za wynik końcowy Portfela odpowiadać będzie wiele osób, to jednak każda z nich działać będzie całkowicie niezależnie. Niemniej, choć każdy z zarządzających będzie odrębnie pokazywać swój warsztat i odrębnie podejmować decyzje, to wszyscy będą pracować na wspólny końcowy wynik Portfela SII. Oprócz nadrzędnego waloru edukacyjnego, celem projektu jest m.in. pokonywanie w długim terminie benchmarków rynkowych (w tym przypadku będzie to ważony w 70% WIG + 30% S&P500TR) oraz promowanie inwestowania w oparciu o konkretne strategie.
Nowe zasady funkcjonowania Portfela SII
Inwestycje dokonywane w ramach Portfela SII będą miały charakter średnio- i długoterminowy. Transakcje zakupu i ewentualne zmiany portfelowe będą dokonywane pod koniec miesiąca. Mając na uwadze, że mamy do czynienia z prawdziwą gotówką, a nie inwestycjami papierowymi, celem ochrony kapitału, dopuszczalna będzie sprzedaż akcji w trakcie miesiąca. Jednocześnie, jeśli zarządzający pod koniec miesiąca złożą zlecenie oczekujące z niższą ceną, to również może się zdarzyć, że takie zlecenia zrealizują się w trakcie miesiąca, po z góry ustalonej cenie, o której poinformujemy w danym odcinku Portfela SII, w artykule na SII.org.pl. Cała historia dostępna będzie w zakładce Portfel SII.
W pierwszych dniach każdego miesiąca na stronie internetowej SII będziemy publikować materiał podsumowujący Portfel SII, wraz z komentarzami analityków dotyczącym dokonanych transakcji, wydarzeń korporacyjnych w spółkach czy sytuacji technicznej danej spółki. Materiał analityczny opublikowany na stronie SII będzie zawierać także komentarz do potencjalnie zrealizowanych w środku miesiąca ww. zleceń oczekujących na kupno.
W przypadku, jeśli w ciągu miesiąca dojdzie do transakcji sprzedaży, która nie była wcześniej zapowiedziana, wówczas także w ciągu 1-2 dni od zrealizowania transakcji, opublikowany zostanie na stronie SII materiał argumentujący podjętą decyzję. Wszelkie szczegółowe informacje analityczne dotyczące Portfela SII będą przekazywane wyłącznie w materiałach analitycznych publikowanych na stronie SII.
Istotna zmiana – podczas cotygodniowych webinarów analitycznych inwestycje Portfela SII nie będą już omawiane. Webinary poświęcone będą innym zagadnieniom z obszaru analizy fundamentalnej i analizy technicznej. W roli prowadzących wystąpią m.in. Adrian Mackiewicz, Przemysław Staniszewski, Bartek Szyma, Janusz Grabowski czy Tomasz Skolimowski, a więc współautorzy kursów dotyczących analizy fundamentalnej, analizy technicznej oraz inwestowania na rynkach zagranicznych.
🟢Mając na uwadze opisane wyżej dość rewolucyjne zmiany w Portfelu SII, 7 sierpnia dokonaliśmy zamknięcia dotychczasowych pozycji, a jednocześnie w kolejnych dniach otwarte zostały nowe pozycje Portfelowe. Więcej na ten temat w artykule: Realizujemy 7 transakcji w Portfelu SII.
🔴Dostęp do kolejnych odcinków Portfela SII mają jedynie członkowie SII posiadający poziom rozszerzony członkostwa. Nie jesteś jeszcze członkiem SII? Dołącz teraz lub podnieś poziom składki członkowskiej.
🟢Masz pytania i uwagi do nowej formuły Portfela SII, zapraszamy do dyskusji na Forum SII.