Rośnie liczba aktywnych rachunków maklerskich, których właściciele inwestują w akcje z GPW. Do czasów świetności, gdy inwestowanie na polskiej giełdzie było zdecydowanie bardziej masowe, wciąż jeszcze daleko.
Co miesiąc opisujemy dane o rachunkach maklerskich udostępniane przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, w których główną rolę odgrywa liczba rachunków prowadzonych przez poszczególne domy maklerskie. Raz na pół roku ten zestaw danych wzbogacić możemy o dane prezentowane przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Dziś właśnie nadszedł ten dzień.
Jak poinformowała GPW na podstawie danych z własnego systemu transakcyjnego, na koniec pierwszej połowy 2024 r. liczba aktywnych rachunków maklerskich na polskim akcji wyniosła 246 732. To liczba rachunków, których właściciele w badanym okresie złożyli co najmniej jedno zlecenie. Pod uwagę wzięto jedynie transakcje na rynku akcji.
Wynik za pierwsze półrocze bieżącego roku jest o 3,9% wyższy od odnotowanego w drugim półroczu 2023 r. oraz o 12,5% wyższy od raportowanego za pierwsze półrocze 2024 r.
W szerszym ujęciu czasowym, niewiele ponad 246 tys. aktywnych rachunków to jednocześnie wyraźnie więcej od okresu sprzed wybuchu pandemii (131 tys. na koniec 2019 r.), jak i o wiele mniej od szczytowego wyniku z 2010 r. (412 tys. i 380 tys. w 2010 r.). Wystrzał liczby aktywnych rachunków maklerskich sprzed 14 lat był związany m.in. z głośnymi prywatyzacjami – w pierwszej połowie 2010 r. na polskiej giełdzie zadebiutowały akcje PZU, kilka miesięcy później notowaną spółką została sama GPW.
W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród polskich inwestorów indywidualnych cieszy się inwestowanie na rynkach zagranicznych oraz inwestowanie pasywne (obu tych kategorii nie obejmują powyżej opisane dane GPW). O rozwój tych trendów pytać będziemy w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów 2024 r.
🟢 Start OBI 2024 już niebawem, o szczegółach poinformujemy na sii.org.pl oraz w mediach społecznościowych.
Zagranica rządzi na głównym, ulica na NewConnect
Wróćmy do raportu zaprezentowanego dziś przez Giełdę, w którym znajdziemy także szczegółowe informacje na temat udziału poszczególnych grup inwestorów w obrotach na poszczególnych rynkach. Jedną z kategorii stanowią inwestorzy indywidualni. Ważna uwaga – w 2021 r. GPW zmieniła sposób pozyskiwania danych do wyliczania udziału poszczególnych grup inwestorów w obrotach.
– Obecnie informacje te pochodzą ze zleceń maklerskich przekazywanych do systemu transakcyjnego Giełdy. Z tego względu modyfikacji uległ sposób agregowania i prezentacji danych dotyczących struktury procentowej krajowych inwestorów indywidualnych – informuje GPW.
Na rynku głównym GPW narasta dominacja inwestorów zagranicznych przy jednoczesnym spadku udziału inwestorów indywidualnych do najniższego poziomu od drugiej połowy 2019 r.
– Rekordowy udział zagranicznych inwestorów na Głównym Rynku GPW w I połowie 2024 roku to wyraźny sygnał rosnącego zaufania międzynarodowego kapitału do polskiego rynku. Z danych Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) wynika, że warszawska giełda zanotowała jeden z najwyższych wzrostów obrotów akcjami w Europie, osiągając wzrost o 43,9% rok do roku. Na Głównym Rynku obroty sesyjne sięgnęły 88,4 mld zł, co stanowi najlepszy wynik od ponad dwóch lat – mówi Arkadiusz Detyniecki, Dyrektor Działu Notowań GPW.
Niekwestionowanym królestwem inwestorów indywidualnych pozostaje rynek NewConnect. Udział inwestorów zagranicznych i instytucjonalnych na małym parkiecie zrównał się ze sobą.
Przez lata polscy inwestorzy indywidualni dominowali także na rynku konkraktów terminowych. W ostatnich kwartałach widać jednak wzrost zainteresowania ze strony zagranicy.
W mionym kwartale wzrósł udział inwestorów indywidualnych na rynku opcji. To najwyższy wynik w ostatnich latach.
Na rynku produktów strukturyzowanych niemal doskonała równowaga między polskimi inwestorami indywidualnymi oraz inwestorami zagranicznymi.
Na rynku obligacji większość obrotów generują inwestorzy instytucjonalni, jednak udział indywidualnych ponownie jest istotny.
W raporcie GPW znalazła się też informacja o udziale rachunków internetowych w ogólnej liczbie rachunków maklerskich.
– Według danych z biur maklerskich, liczba internetowych rachunków inwestycyjnych wyniosła 1,679 mln, co stanowi 95% wszystkich rachunków maklerskich – informuje GPW. Warto dodać, że jeszcze w 2019 r. odsetek ten wynosił 80%, zaś dopiero w 2010 r. przekroczył 50%.
🟢 Instytucje rynku kapitałowego w Polsce. Przewodnik dla początkujących