Chat with us, powered by LiveChat

IKE w XTB – inwestorzy wreszcie się doczekali. Karta wielowalutowa drugą nowością

Skomentuj artykuł

Rachunki IKE wchodzą do oferty XTB. Wyrażane od wielu lat życzenie inwestorów staje się więc faktem. Na IKZE, o czym wiadomo od pewnego czasu, przyjdzie jeszcze poczekać. Do Polski zmierza także karta wielowalutowa XTB, która już działa na innych rynkach.

 

Brak IKE był jedną z największych i najczęściej wskazywanych luk w ofercie XTB. Do teraz. Po wielu latach oczekiwania, inwestorzy będą mogli wreszcie założyć długoterminowy rachunek emerytalny u polskiego brokera.

 

– Pytania, kiedy IKE będzie dostępne na naszej platformie pojawiały się od lat. Tak jak zapowiadaliśmy na początku roku, naszym celem było zaoferowanie inwestorom możliwości długoterminowego inwestowania na rynkach kapitałowych poprzez konta IKE w XTB. Jestem przekonany, że połączenie naszej bogatej oferty z korzyściami IKE znacząco zwiększy zainteresowanie inwestowaniem środków z myślą o emeryturze. To niezwykle istotny temat, który dotyczy nas wszystkich, dlatego cieszę się, że od teraz można myśleć o swojej finansowej przyszłości, korzystając z naszej aplikacji – mówi Omar Arnaout, prezes zarządu XTB.

 

Indywidualne Konta Emerytalne w XTB zapowiedziane zostały na początku roku, budząc zainteresowanie zarówno ze strony potencjalnych klientów, jak i akcjonariuszy XTB. Planowany moment ich uruchomienia został wówczas określony na trzeci kwartał. Z kolei przy okazji premiery kampanii reklamowej z udziałem Zlatana Ibrahimovicia, XTB zapowiedziało, że rachunek IKE to kwestia tygodni, zaś na IKZE poczekać trzeba będzie dłużej, być może nawet do początku 2025 r.

 

Oto główne warunki funkcjonowania IKE w XTB:

 

  • Brak opłaty za prowadzenie rachunku
  • Prowizje od transakcji, opłata za przewalutowanie (0,5%) oraz inne opłaty takie same jak na rachunku standardowym
  • Wypłata transferowa z IKE w XTB przed upływem 12 miesięcy kosztować będzie 200 zł. Po upływie tego terminu wypłata transferowa jest bezpłatna
  • Na początek będzie jedynie możliwość założenia nowych rachunków IKE i to jedynie za pomocą aplikacji mobilnej (z czasem pojawi się platforma na komputery osobiste)
  • Opcja przenosin IKE z innej instytucji pojawi się w przeciągu kilku tygodniu. To istotne, ponieważ zgodnie z prawem można mieć tylko jedno IKE
  • Wpłaty na IKE mogą być dokonywane tylko w PLN (to wymóg ustawowy)
  • Akcje ułamkowe są dostępne na IKE
  • Oprocentowanie wolnych środków obowiązuje także na IKE

 

Na standardowych rachunkach w XTB członkowie SII mogą liczyć na podwyższony do 120 tys. euro limit obrotów bez ponoszenia opłat. Na IKE udogodnienie to jeszcze nie obowiązuje – gdy tak się stanie, poinformujemy o tym w zakładce Zniżki.

 

Pomijając kwestię możliwości przenoszenia IKE z innych instytucji, ciężar oczekiwań inwestorów przeniesie się teraz na uruchomienie IKZE w XTB.

 

– Pamiętamy oczywiście także o IKZE, które zyskuje na popularności, zwłaszcza w ostatnim kwartale roku kalendarzowego. Nasz Dział Technologii i Produktu intensywnie pracuje nad tym, aby IKZE pojawiło się w naszej ofercie jak najszybciej, natomiast może to nastąpić z początkiem nowego roku – poinformowało nas XTB już w ubiegłym tygodniu.

 

🟢 IKE czy IKZE – co bardziej się opłaca? Poznaj różnice i zdecyduj, co wybrać

Karta wielowalutowa XTB

Rachunek IKE w XTB niej jest jedyną nowością, o której poinformował broker. Druga to wirtualny portfel z kartą wielowalutową, który zadebiutował już w Portugalii i Czechach, a w Polsce pojawi się w ciągu kilku kolejnych tygodni.

 

– Wierzę, że wprowadzenie wirtualnego portfela z kartą wielowalutową będzie krokiem, który uwidoczni ewolucję, jaką przeszło XTB. Przez lata byliśmy platformą inwestycyjną, znaną wśród aktywnych uczestników rynku, a dziś stajemy się superaplikacją inwestycyjną dla osób, które chcą efektywnie zarządzać swoimi finansami, zarówno krótko- jak i długoterminowo – mówi Omar Arnaout, prezes XTB.

 

Na starcie użytkownicy konta z kartą wielowalutową XTB będą mogli prowadzić rachunek w siedmiu walutach:

 

  • Euro (EUR)
  • Dolar amerykański (USD)
  • Funt brytyjski (GBP)
  • Złoty polski (PLN)
  • Forint węgierski (HUF)
  • Korona czeska (CZK)
  • Lej rumuński (RON)

 

– Wirtualny portfel w XTB powstał we współpracy z międzynarodową firmą DiPocket, Instytucję Pieniądza Elektronicznego zarejestrowaną przez Bank Litwy, w ramach tej współpracy użytkownicy XTB otrzymają wirtualne karty wielowalutowe Mastercard. Podobnie jak inne produkty wprowadzane przez polski fintech, portfel będzie rozwijany, zyskując nowe funkcje w nadchodzących miesiącach – informuje XTB.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie