Chat with us, powered by LiveChat

Dzień Inwestora MCI 2024. „Inwestycje w cyfrowych liderów” na żywych przykładach

Skomentuj artykuł

Dzień Inwestora MCI 2024 był przejawem nowego otwarcia, którego spółka dokonuje w komunikacji z inwestorami. Prezentujemy podsumowanie tego wydarzenia.

 

W środę 25 września w Centralnym Domu Technologii w Warszawie odbył się Dzień Inwestora MCI 2024, w którym udział wziąć można było także w trybie online, za pośrednictwem transmisji zamieszczonej na kanale YouTube spółki.

 

Trwające niewiele ponad dwie godziny hybrydowe wydarzenie pozwoliło lepiej poznać spółkę, która choć od ponad 20 lat notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych, to dla wielu inwestorów może stanowić swego rodzaju zagadkę, związaną z niespecjalnie popularnym wśród spółek publicznych modelem biznesowym.

 

„Inwestycje w cyfrowych liderów. Zamieniamy potencjał technologii we wzrost wartości” – tak brzmiało hasło przewodnie wydarzenia. Różne oblicza inwestowania w spółki technologiczne z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a także omówienie konkretnych ruchów w portfelu MCI, wypełniło spotkanie spółki z inwestorami.

 

– Miejsce i czas dzisiejszego spotkania są wyjątkowe. Centralny Dom Technologii to dla mnie miejsce szczególne ważne, ponieważ miałem okazję je stworzyć, a ponadto kojarzy się ono z nowymi technologiami, a MCI od 25 lat to właśnie inwestycje w branżach nowych technologii – powiedział w słowie wstępnym Paweł Borys, wieloletni prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, a od marca tego roku partner zarządzający MCI.

 

Następnie na scenie pojawił się Tomasz Czechowicz – założyciel MCI oraz większościowy akcjonariusz spółki – który opowiedział o historii spółki oraz jej aktualnych priorytetach.

– Po 10 latach doświadczeń zauważyliśmy, że private equity to najbardziej atrakcyjna klasa aktywów, która dawała nam około 30% zwrotu cash on cash. Przy venture capital ten zwrot w początkowej fazie wynosił ok. 20%, ale po 2015 r., na skutek nadpodaży kapitału, zwroty zostały maleć – powiedział Czechowicz.

Szczegółowo omówione zostały przypadku trzech inwestycji MCI: Netrisk Group, Atman oraz Invia. Założyciel MCI przedstawił także główne tezy inwestycyjne.

 

– Mimo hipotetycznego ryzyka geopolitycznego i obaw o to, co dzieje się w Rosji i na Ukrainie, jest bardzo intensywne zainteresowanie spółkami technologicznymi z regionu CEE ze strony globalnych graczy, zarówno z USA jak i z Chin. (…) Po bardzo wysokich wycenach biznesów technologicznych w okresie covidowym, w tej chwili mamy dołek wycen – to dobry moment, na branie tej ekspozycji, zarówno na rynkach publicznych, jak i prywatnych. Mamy też bardzo ograniczoną konkurencję w naszym segmencie mid-market – to raptem 3 fundusze. Chociaż nasz region ma PKB wielkości Wielkiej Brytanii, to tam w tym segmencie jest około 100 funduszy. U nas mamy do czynienia z rynkiem kupujących, a nie rynkiem sprzedających – dodał Czechowicz.

 

 

– Mamy jasno sprecyzowaną strategię. Jesteśmy funduszem koncentrującym się na transakcjach mid-market buyout w sektorze nowych technologii. Długoterminowo chcemy być największym funduszem w tym obszarze. W przyszłości mamy aspiracje, aby być widocznym funduszem także w wymiarze europejskim – powiedział Paweł Borys na wstępie swojego wystąpienia, którego głównym tematem była strategia MCI.

 

Inwestorom przybliżone zostały obszary takie jak m.in. zespół inwestycyjny wraz z zasadami jego wynagradzania, podstawowe dane o aktywach, kryteriach doboru spółek do portfela i generowanych stopach zwrotu oraz polityka dywidendowa.

–  Chciałbym przekonać inwestorów, zwłaszcza z rynku publicznego, do tego, dlaczego warto inwestować w alternatywne klasy aktywów i strategię private equity, na którą de facto ekspozycję daje MCI. Na warszawskiej giełdzie, w indeksie WIG, branże nowych technologii stanowią zaledwie 15%, a widać, że globalnie pieniądze przesuwają się do tego sektora i jest to sektor, który najszybciej się rozwija, a w długim terminie daje atrakcyjny potencjał wzrostu wartości. MCI poprzez koncentrację na sektorze nowych technologii, a z drugiej strony ze względu na realizację strategii private equity buyout, daje możliwość uzyskania stóp zwrotu, które – jak pokazuje historia – były wyższe niż na rynku publicznym – dodał Paweł Borys.

 

– Jako zarząd podjęliśmy decyzję o przedstawieniu inwestorom nowej polityki dywidendowej, w naszej ocenie bardzo atrakcyjnej. Chcemy w sposób regularny wypłacać dywidendę w kwocie 4% aktywów netto, co przekłada się na stopę dywidendy 6,5% – stwierdził Borys.

Kolejne punkty programu Dnia Inwestora MCI 2024 obejmowały omówienie wyników finansowych MCI (Ewa Ogryczak, senior partner i CFO) oraz prezentację spółek z portfela MCI. O poszczególnych spółkach opowiadali:

 

  • eSKY – Łukasz Neska, wiceprezes i CGO
  • Focus Telecom – Daniel Szcześniewski, CEO
  • Netrisk – Filip Berkowski, senior investment partner
  • IAI – Michał Paschalis-Jakubowicz, CEO
  • Morele Group – Mateusz Gzyl, CFO
  • Profitroom – Marcin Dragan, CEO
  • WEBCON – Łukasz Wróbel, CBDO

 

Ostatnim akcentem spotkania MCI z inwestorami była odpowiedź na pytania przesłane przez osoby oglądające transmisję na YouToube. Jak zapowiedział Paweł Borys, w przyszłości inwestorzy mogą liczyć na trwałą zmianę polityki komunikacyjnej spółki.

 

– Naprawdę zależy nam na tym, aby nasza działalność była lepiej przez państwa zrozumiała. Pracujemy też nad tym, aby nasze raportowanie zawierało jak najwięcej informacji – stwierdził.

 

Zapis całego wydarzenia dostępny jest na kanale MCI.

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie