Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja we wrześniu znów w górę. Prawie 5% na liczniku

Skomentuj artykuł
© freshidea - stock.adobe.com

Inflacja we wrześniu wyniosła w Polsce 4,9% w ujęciu rocznym – poinformował GUS. Inflacja rośnie nieprzerwanie już od pół roku i wszystko wskazuje na to, że jeszcze wzrośnie.

 

Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, we wrześniu 2024 r. inflacja sięgnęła 4,9% w ujęciu rocznym. To poziom nieco wyższy od konsensusu ekonomistów, którzy oczekiwali 4,8%. Dla przypomnienia – w sierpniu inflacja wyniosła 4,3%.

 

Wrześniowy odczyt inflacji na poziomie 4,9% jest równoznaczny z tym, że inflacja w Polsce wzrosła szósty miesiąc z rzędu. Co więcej, odnotowany wynik jest najwyższy od grudnia 2023 r. (6,2%). Dla porównania, jeszcze rok temu – we wrześniu 2023 r. – inflacja wynosiła 8,2%, zaś we wrześniu 2022 r. sięgała 17,2%.

 

 

W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja we wrześniu 2024 r. wyniosła 0,1%, a więc zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów (0,1%). Miesiąc wcześniej GUS również odnotował miesięczny wzrost o 0,1%.

 

Tradycyjnie, ogłoszone dziś przez GUS dane to wstępny odczyt inflacji (tzw. szybki szacunek). Pełne i finalne dane poznamy 15 października. Historia uczy jednak, że ostateczne odczyty nie różnią się znacznie od wstępnych wskazań.

 

🟢Zobacz też: Oszczędności a inflacja. Jak chronić oszczędności?

 

Z dostępnego dziś zestawu danych wynika, że w mijającym miesiącu dynamika cen żywności sięgnęła 4,7%. Na dużym plusie wciąż ceny energii (11,4%), co związane było z podwyżką (w ramach częściowego odmrożenia) cen dla gospodarstw domowych. W pełnym raporcie, który poznamy za dwa tygodnie, uwzględnione zostaną także pozostałe kategorie oraz rozbicie na towary i usługi.

 

Inflacja w Polsce we wrześniu 2024 r. (wstępne dane)

 

  • Inflacja ogółem: 4,9% r/r oraz 0,1% m/m
  • Żywność i napoje bezalkoholowe: 4,7% r/r oraz 0,2% m/m
  • Nośniki energii: 11,4% r/r oraz 0,2% m/m
  • Paliwa do prywatnych środków transportu: -2,0% r/r oraz -3,4% m/m

 

Odliczanie do ForFin2024 trwa! ⏳

 

Widzimy się 29 i 30 listopada 2024 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie.

 

 

Więcej informacji oraz zapisy www.forfin.pl

 

Pomożemy Ci ogarnąć Twoje finanse! 💸

Inflacja w Polsce we wrześniu 2024 r. Komentarze ekonomistów

Oczekiwania inflacyjne Polaków

Inflacja w Polsce na poziomie 5% nie jest zjawiskiem o skali tak wysokiej, jak obserwowaliśmy to w ostatnich latach, jednak to wciąż wyraźnie więcej od celu inflacyjnego NBP (2,5% z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. w średnim okresie). To kiedy inflacja powróci do celu inflacyjnego banku centralnego wciąż pozostaje kwestią otwartą.

 

Z ostatniej projekcji NBP opublikowanej w lipcu wynika, że zejścia inflacji w okolice 2,5% spodziewać możemy się najwcześniej w drugiej połowie 2026 r. Najbardziej prawdopodobna prognoza na ten ostatni kwartał 2024 r. to 5%. Na początku 2025 r. obserwować będziemy jeszcze wzrost do ponad 6% i dopiero od tego poziomu ma zacząć się hamowanie inflacji.

 

 

Ważna uwaga – projekcje NBP mogą w istotny sposób zmienić się w zależności od rozwoju wydarzeń w gospodarce, jak również nie zakładają scenariusza zmian stóp procentowych. W tym kontekście warto pamiętać, że 2025 to rok wyborczy (pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się w maju), co może mieć wpływ na decyzje polityczne. W tym kontekście szczególnie istotne będą np. ceny energii, które wciąż pozostają częściowo zamrożone.

 

Na koniec rzućmy jeszcze okiem na inne dane GUS-u, dotyczące oczekiwań inflacyjnych. Jak wynika z ostatniego badania koniunktury konsumenckiej, w ostatnich miesiącach wzrósł odsetek Polaków oczekujących wyższej lub podobnej do dzisiejszej inflacji.

 

 

W tym momencie nie zanosi się na to, aby w Radzie Polityki Pieniężnej uzbierała się większość zdolna do zmiany stóp procentowych. Z ostatnich protokołów o wynikach głosowań wynika, że wnioski o podwyżkę stóp i to aż o 2 punkty procentowe składa prof. Joanna Tyrowicz i tylko ona ten wniosek popiera (wyniki głosowań 1:9).

 

Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się 1 i 2 października. Dzień lub dwa później odbędzie się wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie