Inflacja we wrześniu wyniosła w Polsce 4,9% w ujęciu rocznym – poinformował GUS. Inflacja rośnie nieprzerwanie już od pół roku i wszystko wskazuje na to, że jeszcze wzrośnie.
Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, we wrześniu 2024 r. inflacja sięgnęła 4,9% w ujęciu rocznym. To poziom nieco wyższy od konsensusu ekonomistów, którzy oczekiwali 4,8%. Dla przypomnienia – w sierpniu inflacja wyniosła 4,3%.
Wrześniowy odczyt inflacji na poziomie 4,9% jest równoznaczny z tym, że inflacja w Polsce wzrosła szósty miesiąc z rzędu. Co więcej, odnotowany wynik jest najwyższy od grudnia 2023 r. (6,2%). Dla porównania, jeszcze rok temu – we wrześniu 2023 r. – inflacja wynosiła 8,2%, zaś we wrześniu 2022 r. sięgała 17,2%.
W ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja we wrześniu 2024 r. wyniosła 0,1%, a więc zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów (0,1%). Miesiąc wcześniej GUS również odnotował miesięczny wzrost o 0,1%.
Tradycyjnie, ogłoszone dziś przez GUS dane to wstępny odczyt inflacji (tzw. szybki szacunek). Pełne i finalne dane poznamy 15 października. Historia uczy jednak, że ostateczne odczyty nie różnią się znacznie od wstępnych wskazań.
🟢Zobacz też: Oszczędności a inflacja. Jak chronić oszczędności?
Z dostępnego dziś zestawu danych wynika, że w mijającym miesiącu dynamika cen żywności sięgnęła 4,7%. Na dużym plusie wciąż ceny energii (11,4%), co związane było z podwyżką (w ramach częściowego odmrożenia) cen dla gospodarstw domowych. W pełnym raporcie, który poznamy za dwa tygodnie, uwzględnione zostaną także pozostałe kategorie oraz rozbicie na towary i usługi.
Inflacja w Polsce we wrześniu 2024 r. (wstępne dane)
- Inflacja ogółem: 4,9% r/r oraz 0,1% m/m
- Żywność i napoje bezalkoholowe: 4,7% r/r oraz 0,2% m/m
- Nośniki energii: 11,4% r/r oraz 0,2% m/m
- Paliwa do prywatnych środków transportu: -2,0% r/r oraz -3,4% m/m
Odliczanie do ForFin2024 trwa! ⏳
Widzimy się 29 i 30 listopada 2024 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Więcej informacji oraz zapisy www.forfin.pl
Pomożemy Ci ogarnąć Twoje finanse! 💸 |
Inflacja w Polsce we wrześniu 2024 r. Komentarze ekonomistów
Inflacja CPI we wrześniu wzrosła do 4,9 % r/r (dane wstępne) z 4,3% r/r w sierpniu (PKOe:4,9% r/r; kons.:4,8% r/r). Ten skok to w dużym stopniu efekt historii z września 2023 – m. in. spadających wtedy cen żywności i wprowadzenia darmowych leków. Do końca roku inflacja będzie wg… pic.twitter.com/KBPVgvL4HH
— PKO Research (@PKO_Research) September 30, 2024
Inflacja we wrześniu wzrosła z 4,3 do 4,9% r/r. Wyższe wyniki w ostatnich miesiącach to efekt częściowego odmrożenia cen energii. Ceny paliw maleją – względem sierpnia spadły o 3,4%m/m. Szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła z 3,7 do 4,4% r/r. pic.twitter.com/SR7ZIqP7Up
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) September 30, 2024
Inflacja znowu rośnie! We wrześniu wzrosła do 4,9% 📈, to już 6. miesiąc z rzędu wzrostu cen! 🔥Kluczowy wpływ mają odmrożone ceny energii i usługi. Kiedy Polacy mogą liczyć na ulgę? Obniżki stóp procentowych prawdopodobnie dopiero w II kwartale 2025! ⌛️#inflacja #gospodarka… pic.twitter.com/ZVTnpwfpzV
— Portu.pl (@Portu_pl) September 30, 2024
Inflacja za wrzesień 4,9%r/r vs 4,3%r/r w sierpniu. (ING 4,8%r/r). Poza Polska CPI spada, dlaczego inaczej jest u nas:
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) September 30, 2024
-rośnie roczna inflacja cen żywności
-stopniowo w życie wchodzą wyższe ceny energii, zamrożonej w czasie szoku energetycznego (w lipcu duży skok cen prądu i… pic.twitter.com/hpMiOSoZLE
Rzeczywistość podzieliła konsensus i naszą prognozę. Wzrost we wrześniu: 4,9%. Lekko poniżej naszych oczekiwań kształtowały się ceny żywności. Przypominamy, że w dużej mierze wrześniowy skok to efekt zeszłorocznej obniżki cen leków (odwrócenie efektu). https://t.co/dwllkPLmyb pic.twitter.com/fU1QKYtOjD
— mBank Research (@mbank_research) September 30, 2024
Oczekiwania inflacyjne Polaków
Inflacja w Polsce na poziomie 5% nie jest zjawiskiem o skali tak wysokiej, jak obserwowaliśmy to w ostatnich latach, jednak to wciąż wyraźnie więcej od celu inflacyjnego NBP (2,5% z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. w średnim okresie). To kiedy inflacja powróci do celu inflacyjnego banku centralnego wciąż pozostaje kwestią otwartą.
Z ostatniej projekcji NBP opublikowanej w lipcu wynika, że zejścia inflacji w okolice 2,5% spodziewać możemy się najwcześniej w drugiej połowie 2026 r. Najbardziej prawdopodobna prognoza na ten ostatni kwartał 2024 r. to 5%. Na początku 2025 r. obserwować będziemy jeszcze wzrost do ponad 6% i dopiero od tego poziomu ma zacząć się hamowanie inflacji.
Ważna uwaga – projekcje NBP mogą w istotny sposób zmienić się w zależności od rozwoju wydarzeń w gospodarce, jak również nie zakładają scenariusza zmian stóp procentowych. W tym kontekście warto pamiętać, że 2025 to rok wyborczy (pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się w maju), co może mieć wpływ na decyzje polityczne. W tym kontekście szczególnie istotne będą np. ceny energii, które wciąż pozostają częściowo zamrożone.
Na koniec rzućmy jeszcze okiem na inne dane GUS-u, dotyczące oczekiwań inflacyjnych. Jak wynika z ostatniego badania koniunktury konsumenckiej, w ostatnich miesiącach wzrósł odsetek Polaków oczekujących wyższej lub podobnej do dzisiejszej inflacji.
W tym momencie nie zanosi się na to, aby w Radzie Polityki Pieniężnej uzbierała się większość zdolna do zmiany stóp procentowych. Z ostatnich protokołów o wynikach głosowań wynika, że wnioski o podwyżkę stóp i to aż o 2 punkty procentowe składa prof. Joanna Tyrowicz i tylko ona ten wniosek popiera (wyniki głosowań 1:9).
Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się 1 i 2 października. Dzień lub dwa później odbędzie się wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego.