4 listopada 2024 r. na zaproszenie Grupy Mo-Bruk do Bydgoszczy przyjechali przedstawiciele instytucji finansowych oraz dziennikarze. Celem wizyty było zwiedzanie zakładu El-Kajo, od blisko roku należącego do notowanego na GPW od 2010 r. lidera branży gospodarki odpadami i uczestnika indeksu mWIG40.
Bydgoska spółka El-Kajo, podobnie jak Grupa Mo-Bruk, również działa w branży zagospodarowania odpadów, które stanowią dla niej surowiec do produkcji pełnowartościowych produktów – mieszanek kruszyw stosowanych do budowy dróg czy stabilizacji gruntu oraz betonowych prefabrykatów. Hasła takie jak „recycling”, „ekologia” czy „gospodarka obiegu zamkniętego” padały więc wyjątkowo często i to nie tylko w odniesieniu do szczytnych idei, ale konkretnych wyrobów, które uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć z bliska. Przerób odpadów prowadzony przez El-Kajo stanowi alternatywę dla składowania tych materiałów, co jest wariantem znacznie mniej bezpiecznym dla środowiska naturalnego. Dodatkowo, od 2025 r. w przetargach na budowę dróg wprowadzone mają zostać dodatkowe punkty za stosowanie kruszyw z recyclingu właśnie.
Zakład El-Kajo zlokalizowany jest przy ul. Hutniczej, na terenach Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego (dawny obszar działania Zakładów Chemicznych Zachem w Bydgoszczy). Obiekt o powierzchni 3,3 ha został oddany do użytku w połowie 2023 r. i obecnie dysponuje pozwoleniem na przerób 220 tys. ton odpadów (łącznie niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne). Faktyczne wykorzystanie tych mocy wciąż rośnie – w 2024 r. wyniesie 60 tys. ton, a w 2025 r. ma sięgnąć ok. 130 tys. ton. W razie potrzeby, spółka zabezpieczyła możliwość rozbudowy działalności na sąsiednich, oddalonych od ludzkich siedzib działkach o powierzchni 17 ha.
Odpady stanowiące surowce wykorzystywane przez El-Kajo pochodzą głównie z procesów termicznych w elektrowniach i spalarniach (żużle, pyły, popioły itp.) zlokalizowanych w północnej Polsce, a także innych źródeł (np. odpady medyczne). Spółka za opłatą odbiera od klientów odpady, które potem wykorzystuje do produkcji wyrobów sprzedawanych klientom – generowanie zysku odbywa się więc na wejściu i na wyjściu z zakładu (w proporcji ok. 2/3 do 1/3). Tymczasem spalarni w Polsce przybywa, wobec czego przybędzie także odpadów do przerobienia.
🟢 Więcej na temat modelu biznesowego Grupy Mo-Bruk, w tym w spółce El-Kajo przeczytasz w obszernej analizie Mo-BRUK – spółka, która zamienia odpady w zyski i dywidendy autorstwa Aleksandra Borzęckiego.
Podstawowe produkty zakładu to mieszanki kruszyw recyclingowych o różnych parametrach, stosowane np. do budowy i modernizacji dróg i innych obiektów infrastrukturalnych, a także betonowe bloki o konstrukcji typu „klocki Lego”. Pozwalają one na budowanie rozmaitych konstrukcji, w tym nawet zadaszonych hal magazynowych czy produkcyjnych (choć formalnie nie są to budynki, ze względu na brak trwałego związania z gruntem, co m.in. eliminuje konieczność zapłaty podatku od nieruchomości).
W trakcie wizyty w zakładzie El-Kajo prezes spółki Kazimierz Jasiński oprowadził gości po całym obiekcie, wyjaśniając jednocześnie przebieg procesu produkcyjnego i logistycznego – od przyjazdu ciężarówek z odpadami, po wywóz produktów gotowych. Przez ostatni rok przez bramy El-Kajo przejechało 9000 samochodów ciężarowych, co oddaje skalę działalności spółki.
W chwili oprowadzania zakład nie prowadził działalności operacyjnej, która na co dzień angażuje kilkanaście osób. Tylko jedna z nich w danym czasie nadzoruje urządzenia służące do mieszania odpadów z odpowiednimi chemikaliami, w celu wyeliminowania szkodliwego działania substancji zawartych w odpadach, przy jednoczesnym zachowaniu właściwości umożliwiających produkcję wyrobów (szczegóły tego procesu są tajemnicą spółki). Produkty El-Kajo badane są przez trzy laboratoria – jedno wewnętrzne, drugie działające w ramach Grupy Mo-Bruk, a trzecie całkowicie niezależne od spółki.
Druga połowa wizyty w spółce z Grupy Mo-Bruk odbyła się w Hotelu Słoneczny Młyn, w którym uczestników oficjalnie powitał prezes spółki Henryk Siodmok. Pierwszym punktem tej części programu była szczegółowa prezentacja profilu działalności El-Kajo, którą przeprowadził prezes Kazimierz Jasiński. Na koniec obaj panowie odpowiadali na pytania, w ramach sesji Q&A – wybrane wypowiedzi, które padły w jej czasie zostały zebrane w depeszach PAP Biznes:
- Mo-Bruk spodziewa się, że nie sfinalizuje akwizycji w tym roku
- El-Kajo z grupy Mo-Bruk w '24 przetworzy ok. 60 tys. ton odpadów; możliwa rozbudowa zakładu
Wydarzenie zorganizowane przez Grupę Mo-Bruk stanowiło również doskonałą okazję do osobistego spotkania inwestorów, co jest szczególnie cenne w dobie dominujących interakcji internetowych. W przyszłym roku Grupa Mo-Bruk planuje zorganizowanie wizyty w spalarni w Karsach, której modernizacja została zakończona w tym roku. To cieszy, ponieważ każda tego typu wizyta pozwala lepiej poznać spółkę, jej pracowników oraz zarząd.
Materiał powstał we współpracy z Mo-BRUK S.A.