Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu Instal Kraków. „Popyt w 2024 roku uległ istotnemu zmniejszeniu”

Skomentuj artykuł

O wynikach po trzech kwartałach 2024 roku, rynku mieszkaniowym w Polsce, dywidendzie oraz banku ziemi rozmawiano podczas czatu inwestorskiego Instal Kraków, zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Na pytania inwestorów odpowiadali Piotr Juszczyk - Prezes Zarządu, Małgorzata Kozioł - Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Prawnego, a także Rafał Rajtar - Członek Zarządu i Dyrektor Finansowy spółki.

 

Spółka zapytana o ocenę wyników podała: Zarząd wyniki po trzech kwartałach ocenia pozytywnie. Wyniki są lepsze niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Szczególnie pozytywnie oceniamy wyniki w segmencie deweloperskim. Gorszy wynik w tym segmencie w trzecim kwartale wynika z procesu przenoszenia własności w ramach III etapu Mierzeja Wiślana, który rozpoczął się w IV kw.

 

Inwestorzy zwrócili uwagę na spadek przychodów w ujęciu rocznym zarówno za 3 kwartały 2024 roku, jak i za trzeci kwartał 2024 roku.

 

- Spadek przychodów po trzech kwartałach wynika ze spadku przychodów w segmencie budowlano-montażowym - tłumaczył zarząd.

 

Dodano również, że dynamika wzrostu zysku w stosunku do dynamiki przychodów była większa głównie ze względu na poprawę rentowności w segmencie budowlano-montażowym.

 

Pytano także o zadłużenie spółki na koniec 3 kwartału 2024 roku

 

Zadłużenie spółki na dzień 30.09.2024 wyniosło: długoterminowe 17.708 tys. zł, krótkoterminowe 116.521 tys. zł - podano.

 

Na pytanie o działalność budowlano-montażową podano: W przychodach skonsolidowanych ogółem za trzy kwartały 2024 roku udział segmentu budowlano-montażowego wyniósł 15%.

Nowe inwestycje i kontrakty

- W segmencie deweloperskim spółka aktualnie realizuje 3 zadania inwestycyjne, a w segmencie budowlano-montażowym 12 kontraktów - podała spółka podczas czatu.

 

Wchodząc w szczegóły, na temat realizowanych zadań powiedziano: W ocenie spółki najważniejszymi projektami był III etap osiedla Mierzeja Wiślana, inwestycja dla PGE S.A. w EC Wrotków w Lublinie, inwestycja dla PGNiG Termika S.A. w Kawęczynie.

 

Pytano również o plany firmy dotyczące inwestycji mieszkaniowych w innych miastach, poza Krakowem. 

 

- Spółka jest w trakcie realizacji pierwszego zadania inwestycyjnego w lokalizacji poza Krakowem (centrum Zabrza) i aktywnie poszukuje terenów pod kolejne inwestycje w aglomeracji śląskiej - wyjaśnił zarząd.

 

W kwestii realizacji kontraktów pytano, czy spółka cierpi na niedobór siły roboczej.

 

- Deficyt pracowników na budowach (zwłaszcza u naszych podwykonawców) był szczególnie widoczny w roku 2022 w związku z wybuchem wojny w Ukrainie. Obecnie sytuacja się ustabilizowała, aczkolwiek luka ta nie została w pełni uzupełniona. W spółce deficyt dotyka segmentu zagranicznego - odpowiedzieli przedstawiciele Instal Kraków.

 

Pojawiło się również pytanie o bank ziemi.

 

- Spółka posiada bank ziemi umożliwiający zapewnienie przychodów w kolejnych kilku latach. Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym Nieruchomości inwestycyjne spółki na dzień 30.09.2024 roku wynoszą 209 milionów złotych - poinformowano podczas czatu.

 

Z punktu widzenia Instal Kraków, pytano o metrażu mieszkań, które sprzedają się najlepiej.

 

- Najszybciej sprzedają się mieszkania jednopokojowe i dwupokojowe do 40 m2 - odpowiedziano.

 

Z kolei na pytanie, jaki czas mija od wbicia pierwszej łopaty po przekazanie kluczy do mieszkań klientom podano: Okres ten przeciętnie trwa do 24 miesięcy.

 

Pojawiło się także pytanie o kwestie finansowania zakupu mieszkań przez klientów. 

 

- 90% klientów spółki to klienci kupujący mieszkania ze środków pochodzących z kredytu - podała spółka.

 

- Czy nie istnieje w przypadku Instal Kraków ryzyko nadpodaży mieszkań? Jakie jest podejście spółki w tym zakresie?- pytał jeden z inwestorów.

 

- Na chwilę obecną nie mamy obawy co do nadpodaży liczby posiadanych i budowanych mieszkań. Decyzje dotyczące rozpoczęcia budowy kolejnych zadań inwestycyjnych podejmowane są z uwzględnieniem sytuacji rynkowej oraz finansowej spółki - wyjaśnili przedstawiciele zarządu.

Rynek mieszkaniowy w Polsce

W temacie rynku mieszkaniowego pytano o popyt w Polsce na mieszkania po zakończeniu ostatniego programu mieszkaniowego.

 

- W naszej ocenie popyt w 2024 roku uległ istotnemu zmniejszeniu m.in. ze względu na wstrzymywanie się klientów z decyzją, jak również z uwagi na wysokie stopy procentowe, brak ostatecznej decyzji dotyczącej programu wspierającego zakup mieszkań „#naStart”, czy też spadek cen najmu - wymienił zarząd.

 

- Według danych Eurostatu, Polska jest liderem w kwestii wzrostu cen mieszkań. O ile wzrosły ceny mieszkań w Państwa ofercie na przestrzeni ostatniego roku? - pytał inwestor biorący udział w czacie.

 

- Od końca ubiegłego roku ceny mieszkań w spółce wzrosły średnio o około 3 procent - dodano.

 

Odnośnie perspektywy zmian cen podano, że  wzrost cen gruntów i cen wykonawstwa może skutkować dalszym wzrostem cen mieszkań w Polsce.

 

Podsumowując temat rynku nieruchomości, na pytanie o perspektywy polskiego rynku mieszkaniowego odpowiedziano: W Polsce nadal jest duże zapotrzebowanie na mieszkania i rynek ten należy ocenić jako perspektywiczny.

Działalność zagraniczna i budowlano-montażowa

- Jak oceniacie Państwo pozostałe działalności poza deweloperską? Czy w przypadku dłuższej stagnacji na rynku mieszkaniowym jest szansa aby budownictwo przemysłowe było szansą na ustabilizowanie przyszłych wyników - pytał inwestor.

 

- Działalność spółki jest zdywersyfikowana, aczkolwiek aktualnie największe zyski generuje działalność deweloperska. Niemniej jednak, spółka dokłada starań aby wszystkie jej segmenty działały efektywnie. W segmencie budowlano-montażowym sytuacja jest uzależniona od inwestycji finansowanych w szczególności ze środków publicznych. Obecnie od ponad roku obserwujemy stagnację w tym zakresie - podano podczas czatu.

 

Z kolei na temat segmentu zagranicznego powiedziano: Grupa oferuje usługi na terenie Niemiec w robotach montażowych, instalacyjnych i remontowych, w zakresie urządzeń i instalacji technologicznych w elektrowniach i zakładach przemysłowych, instalacji sanitarnych, w tym klimatyzacji i wentylacji oraz ogrzewania, centrali cieplnych, instalacji gazów technicznych, montażu i prefabrykacji konstrukcji stalowych, prac spawalniczych oraz usług obróbki mechanicznej odlewów żeliwnych.

Perspektywy i dywidenda

Na temat wyzwań, jakie czekają Instal Kraków w najbliższych kwartałach podano: Spółka będzie musiała sobie poradzić ze spadkiem koniunktury w segmencie deweloperskim i niewielką liczbą inwestycji publicznych w segmencie budowlano-montażowym przy rosnących kosztach działalności.

 

Natomiast na temat planów dywidendowych poinformowano: Zarząd co do zasady rekomenduje wypłatę dywidendy. Ostateczna decyzja w tym zakresie należy do akcjonariuszy.

 

- Spółka regularnie wypłaca dywidendę, w związku z czym w ocenie Zarządu kwalifikuje się do spółek dywidendowych - dodano.

ESG

Jakie działania podejmuje firma w zakresie zrównoważonego rozwoju?

 

- Spółka podejmowała i podejmuje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obecnie jest na etapie opracowywania strategii ESG na kolejne lata - podsumował zarząd Instal Kraków podczas czatu inwestorskiego.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie