Wyniki za trzy kwartały 2024 roku były głównym tematem czatu inwestorskiego Bogdanki, zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Podczas wydarzenia rozmawiano również o wydobyciu węgla, bazie zasobowej, a na pytania jego uczestników odpowiadał Zbigniew Stopa, prezes zarządu LW Bogdanka.
- Jakie czynniki odpowiadają za stratę netto na przestrzeni trzech kwartałów 2024 roku w ujęciu rocznym - pytał jeden z inwestorów podczas czatu inwestorskiego.
- Za stratę netto odpowiada jednorazowy odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości aktywów trwałych. Oczyszczając wyniki o odpis spółka wygenerowała zysk netto na poziomie 195 mln zł. Przypominam, że odpis ma jedynie charakter księgowy i nie wpływa na bieżącą sytuację płynnościową spółki - tłumaczył Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka.
Jak podano podczas czatu, za ponad 90 procent przychodów Bogdanki odpowiadają kontrakty długoterminowe.
Na pytanie, jak spółce udało się zwiększyć wolumen sprzedaży węgla odpowiedziano: Realizowany obecnie wolumen sprzedaży wynika z umów podpisanych z głównymi odbiorcami jak również pozyskaniem nowych odbiorców. W spółce podjęto szereg działań optymalizacyjnych m.in. w zakresie zatrudnienia i zlecanych usług obcych.
- Naszymi głównymi odbiorcami są niezmiennie elektrownia Kozienice i elektrownia Połaniec - dodał prezes.
Odnośnie wspomnianych działań optymalizacyjnych, które skutkowały poprawą wyniku w trzecim kwartale 2024 roku dodano: Spółka podjęła działania optymalizacyjne w zakresie harmonogramowania i prowadzenia robót górniczych i w konsekwencji optymalizacją w zakresie opex i capex.
Pytano także, jaki wpływ miało OZE na wyniki spółki za trzy kwartały tego roku.
- Wyniki spółki za trzy kwartały były bardzo dobre niezależnie od mniejszej konsumpcji węgla w kraju na co wpływ miała właśnie generacja z OZE - podał przedstawiciel zarządu.
Dodano również, że w uwagi na znaczący wzrost udziału i mocy zainstalowanej OZE, rośnie wpływ czynników pogodowych na działalność Bogdanki.
Inwestycje i wydobycie
- Na ile szacowana jest obecna wielkość bazy zasobowej Bogdanki - pytał inwestor.
- Posiadamy około 400 mln ton zasobów operatywnych w posiadanym obszarze koncesyjnym - wyjaśniono podczas czatu.
Na pytanie o zapasy węgla Bogdanki na koniec trzeciego kwartału tego roku odpowiedziano: Na koniec trzeciego kwartału spółka miała 36 tys. ton zapasu co stanowi w przybliżeniu dzienną produkcję.
Pytano także o przewidywania zarządu względem wydobycia w tym i kolejnym roku obrotowym.
- Podtrzymujemy ogłoszony plan produkcyjny w przedziale 7-8 mln ton węgla w bieżącym roku. Jeśli chodzi o przyszły rok, plan podamy tradycyjnie w pierwszym kwartale - mówił prezes.
- Jakie projekty inwestycyjne były realizowane w okresie pierwszych trzech kwartałów 2024 roku - pytano podczas czatu.
- Tradycyjnie największe nakłady zostały poniesione na nowe wyrobiska i modernizację istniejących jak również na zakup nowego kompleksu ścianowego - odpowiedział Zbigniew Stopa.
Dodano również, że w ciągu trzech kwartałów GK LWB wydała 645,3 mln zł na inwestycje.
Otoczenie rynkowe i konkurencja
Pytano również, jakie firmy mogą stanowić bezpośrednią lub pośrednią konkurencję dla Bogdanki.
- Konkurencją dla węgla z Bogdanki jest dotowany węgiel śląski, a w mniejszym stopniu węgiel z importu - wyjaśnił prezes zarządu.
Poruszono również kwestię transformacji energetycznej kraju.
- Jak zawsze staramy się elastycznie reagować na sytuację rynkową. Podejmujemy działania w zakresie optymalizacji kosztowej naszej działalności. Będziemy też szukali możliwości dywersyfikacji przychodów - odpowiedział przedstawiciel spółki.
Wojna w Ukrainie
Poruszono również temat wpływu wojny w Ukrainie na sytuację spółki.
- W sensie biznesowym odczuwamy skutki, poprzez zmniejszenie popytu ze strony kontrahentów Ukraińskich w wyniku uszkodzenia elektrowni i ciepłowni węglowych - podano podczas czatu.
Odnośnie bezpośredniej współpracy z kontrahentami z Ukrainy dodano: Możemy realizować kontrakty w sposób ograniczony (poniżej naszych możliwości i oczekiwań) z uwagi na niszczenie infrastruktury.
Plany
- W jakim kierunku będzie ewoluowała strategia Bogdanki nad którą obecnie pracuje zarząd - pytał inwestor.
- W związku dynamicznymi zmianami na rynku, będziemy się zwracać w kierunku dalszego podnoszenia efektywności core business by utrzymać pozycję lidera kosztowego. Jednocześnie dokonujemy przeglądu inicjatyw i skupiamy uwagę na tych najbardziej perspektywicznych i efektywnych - odpowiedział prezes Bogdanki.
Dywidenda
- Tradycyjnie rekomendację w zakresie dywidendy ogłosimy w drugim kwartale przyszłego roku - mówił na temat dywidendy Zbigniew Stopa.