Chat with us, powered by LiveChat

Podatek Belki po nowemu możliwy od 2026 r. Konkrety w ciągu kilku miesięcy

Skomentuj artykuł
© Kancelaria Premiera, Flickr

Podatek Belki inwestujący i oszczędzający Polacy nadal płacą po staremu, mimo licznych obietnic zmiany tego stanu rzeczy. Minister finansów Andrzej Domański każe przenieść nadzieje na 2026 r.

 

– Przedstawiliśmy nasza propozycje ograniczenia podatku Belki. Pojawiły się różne głosy, niektóre również krytyczne. W tej chwili pracujemy nad nową propozycją. Mam nadzieję, że będzie mogła ona wejść w życie w 2026 r. Propozycja ta będzie obejmowała długoterminowe inwestycje – powiedział Andrzej Domański w programie "Graffiti" na antenie Polsat News.

 

Na pytanie kiedy ujrzymy nową propozycję, minister finansów odpowiedział: „chciałbym, żeby było to w pierwszej połowie roku”.

 

Temat zmiany podatku Belki żyje od kampanii wyborczej przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Po objęciu władzy w grudniu 2023 r., pierwszym konkretnym terminem prezentacji projektu ustawy był luty 2024 r. Tak się jednak nie stało, podobnie było także po wakacjach. Jedyna oficjalna koncepcja została przedstawiona przez ministra finansów w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu”, ta sama idea była także prezentowana w odpowiedzi na interpelacje poselskie oraz pytania dziennikarzy. Pełnego projektu ustawy wciąż jednak nie poznaliśmy, ponieważ wciąż toczyły i toczą się prace w resorcie finansów.

 

Wszelkie informacje dotyczące zmian w podatku Belki oraz opinie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych do wszystkich pomysłów polityków na zmianę tego podatku znajdziesz pod tagiem podatek giełdowy.

 

W ostatnich miesiącach Andrzej Domański przenosił ciężar uwagi inwestorów na szerszy pakiet zmian dotyczących rynku kapitałowego, wykraczający poza sam podatek Belki. Propozycje te mają zostać przedstawione w 2025 r.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie