O wynikach za 2024 rok, rynku OZE, strategii i kontraktach sponsoringowych Grupy Tauron rozmawiano podczas czatu inwestorskiego zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Na pytania uczestników wydarzenia odpowiadał Krzysztof Surma, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów Grupy Tauron.
- Osiągnięty w 2024 roku poziom EBITDA był najwyższym wynikiem w historii Grupy Tauron. Tym samym zarząd ocenia wyniki jako bardzo dobre - mówił Krzysztof Surma podczas czatu, oceniając wyniki za 2024 rok.
Inwestorzy zauważyli niższe o ponad 20 procent skonsolidowane przychody za 2024 rok, wobec roku wcześniejszego. W tym kontekście pytano, z czego wynikała ta tendencja.
- Niższe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej wynikają głównie z niższych cen i niższego przeciętnego wolumenu sprzedaży. Spadki w nieznacznym stopniu zrekompensował wzrost przychodów z usług dystrybucyjnych i handlowych - dodał wiceprezes spółki.
Pytano także, jaki procent przychodów grupy za 2024 rok przypadały na OZE i elektrownie konwencjonalne.
- Przychody ze sprzedaży segmentu OZE oraz Wytwarzania za 2024 rok w łącznych przychodach Grupy TAURON (bez rekompensat) wyniosły łącznie 28 procent - powiedział Surma.
Z kolei odpowiadając na kolejne pytanie dotyczące udziału energii z OZE w energii wytworzonej przez Tauron w 2024 roku, podano 15 procent.
OZE
W temacie OZE pytano o aktywne procesy akwizycyjne.
- Tauron aktywnie poszukuje partnerów do współpracy i poszukuje możliwych projektów akwizycyjnych OZE na różnym stadium rozwoju. Ze względu na zawarte umowy NDA, procesy akwizycyjne objęte są klauzulami poufności. Prowadzimy rozmowy z wieloma podmiotami, tak aby osiągnąć założone w strategii cele. Jesteśmy zainteresowani projektami OZE w segmencie wiatrowym na lądzie - wyjaśnił przedstawiciel zarządu.
Pytano, jakie nowe przyłącza OZE planowane są na 2025 rok.
- W 2025 roku planujemy przekazać do eksploatacji 187,4 MW OZE - odpowiedziano podczas czatu.
- Jak Tauron radzi sobie z realizacja kontraktów na dostawę energii z OZE w nocy oraz w bezwietrzne dni? Czy w takich sytuacjach elektrownie konwencjonalne nie są przydatne - pytał jeden z inwestorów.
- Tauron określa optymalny dobór źródeł OZE skorelowany z zapotrzebowaniem klientów końcowych, co ma na celu minimalizację niedopasowania pomiędzy grafikiem popytowym oraz podażowym. W sytuacji niedopasowania popytu i podaży operator systemu tj. PSE podejmuje działania, wykorzystujące mechanizmy rynku bilansującego, mające na celu pokrycie zapotrzebowania klienta końcowego - podano.
Inwestycje
Na pytanie o plany inwestycyjne spółki w najbliższych miesiącach wiceprezes odpowiedział: Grupa Tauron realizuje inwestycje zgodnie ze strategią przyjętą w grudniu 2024 roku. Największe nakłady inwestycyjne realizujemy w segmencie Dystrybucja, głównie na przyłączenia nowych klientów do sieci, modernizację, a także zakup inteligentnych liczników. W segmencie Ciepło w najbliższym okresie planujemy przekazać do eksploatacji kocioł szczytowy w Katowicach oraz dwa kotły szczytowe w Bielsku-Białej. W segmencie OZE trwają prace na budowie FW Nowa Brzeźnica o mocy ok. 20 MW. Oczekiwana w tym roku jest także energetyzacja PV Bałków, PV Postomino i FW Sieradz o łącznej mocy ok. 170 MW. Pozostałe farmy PV planujemy oddać do eksploatacji na przełomie 2025 i 2026 roku.
Pytano także o plan dotyczący spalarni odpadów w Czechowicach-Dziedzicach.
- Obecnie w Czechowicach-Dziedzicach jest realizowana inwestycja w budowę silników gazowych. Aktualnie nie ma podjętej decyzji inwestycyjnej w zakresie budowy spalarni. Ze względu na potencjał tego miejsca rozważane są różne dodatkowe opcje inwestycyjne - wyjaśniono podczas czatu.
Kontrakty sponsorskie
Inwestorzy pytali również o nakłady firmy na sport.
- Wydatki Grupy Tauron w 2024 roku na sponsoring w zakresie sportu wyniosły 17,3 mln zł. Od 2020 roku Tauron współpracuje z Polską Ligą Siatkówki, z którą w 2024 roku przedłużył współpracę na kolejne cztery lata. W ramach sponsoringu tytularnego i strategicznego Tauron wspiera najlepsze ligi siatkarskie w Polsce. Sponsoringiem tytularnym objęte są Tauron ligi oraz Puchar Polski Kobiet i Mężczyzn, natomiast strategicznym: PlusLigi, SuperPucharu Polski Kobiet i Mężczyzn - podał wiceprezes Surma podczas czatu.
- W 2024 roku Tauron wspierał polskich olimpijczyków oraz w ramach współpracy z PKOL był również sponsorem strategicznym związków sportowych: Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, Aeroklubu Polskiego, Polskiego Związku Gimnastycznego oraz Partnerem Tytularnym Polskiej Hokej Ligi. Tauron był również sponsorem Rakowa Częstochowa, GTK Gliwice oraz Speedway EuroChampionschip - dodano.
Powódź 2024
- Jakie koszty spółka poniosła z tytułu strat wywołanych powodzią z 2024 roku - pytano podczas czatu.
- W Tauron Dystrybucja koszty operacyjne związane z usuwaniem skutków powodzi wyniosły 13 mln PLN. W kolejnych latach zostaną poniesione dalsze nakłady na budowę i przebudowę majątku sieciowego, w tym na przebudowy podnoszące w przyszłości bezpieczeństwo sieci dystrybucyjnej, które spółka oszacowała na poziomie min. 60 mln PLN - podał Tauron.
- Tauron Ekoenergia oszacowała, że w celu usunięcia skutków powodzi, poniesione zostaną koszty na poziomie 45 mln PLN (w tym głównie koszty usług budowlano-remontowych związanych z przywróceniem do eksploatacji elektrowni wodnych uszkodzonych w wyniku powodzi) - uzupełniła spółka.
W związku z powyższym, pytano także które elektrownie wodne ucierpiały najbardziej w ubiegłorocznej powodzi.
- W powodzi najbardziej ucierpiało kilkanaście elektrowni wodnych Grupy Tauron, z czego największe z perspektywy nakładów inwestycyjnych uszkodzenia miały miejsce w elektrowniach: Pilchowice, Opolnica, Ławica, Olszna - mówił Krzysztof Surma.
Na temat modernizacji zapory w Pilchowicach na Dolnym Śląsku mówiono: Dwa z trzech etapów prac remontowych zostały już zakończone, trzeci – modernizacja samej zapory – ruszy jeszcze w tym roku, po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę i wyłonieniu wykonawcy remontu.
Neutralność klimatyczna
- Czy spółka ma plan dotyczący wygaszania elektrowni konwencjonalnych należących do grupy - pytał inwestor podczas czatu.
- Ambicją Grupy Tauron jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2040 roku. Oznacza to intensyfikację działań w obszarze budowy OZE, dekarbonizację ciepła i stopniowe wygaszanie wytwarzania konwencjonalnego, a w konsekwencji trwałe wyłączenie jednostek wytwórczych opartych o węgiel (z wyłączeniem bloku 910 MW) do 2030 r. W międzyczasie dla bloków które utracą wsparcie z rynku mocy w 2025 r. będziemy starali się uzyskać przychody w ramach aukcji uzupełniających rynku mocy na lata 2026 - 2028, a w przypadku potrzeby zamknięcia bloków ze względu na brak ich rentowności przygotowujemy się do alternatywnych opcji inwestycyjnych w tych lokalizacjach - podał Krzysztof Surma.
Perspektywy
Pytano także czy spółka ma szansa na poprawę wyników za 2025 rok.
- Zakładamy, że EBITDA Grupy w 2025 roku będzie co najmniej na poziomie wyniku odnotowanego w roku ubiegłym. Spodziewamy się lepszych wyników w segmentach Dystrybucja i Sprzedaż oraz pogorszenia raportowanej EBITDA w segmentach Wytwarzanie, Ciepło i OZE - podsumowano.