Chat with us, powered by LiveChat

Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Od maja 2025 r. niższe oprocentowanie

Skomentuj artykuł
© RomanR - stock.adobe.com

Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa w maju będą sprzedawane na gorszych warunkach niż w kwietniu. To pierwsza negatywna zmiana dla oszczędzających od dawna, której przyczyny szukać można w zapowiedzi obniżek stóp procentowych NBP.

 

Po wielu miesiącach stabilizacji (od października 2024 r.), wreszcie doczekaliśmy zmiany warunków emisji obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Z perspektywy oszczędzających są to zmiany na gorsze.

 

Bez zmian pozostało oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych, rocznych i dwuletnich. W przypadku pozostałych rodzajów obligacji, oprocentowanie obniżone zostało o 0,2 punktu procentowego. Bez zmian pozostały natomiast marże doliczane do oprocentowania obligacji. Kto chce skorzystać z wyższego, kwietniowego oprocentowania, powinien kupić obligacje do końca bieżącego miesiąca.

 

📊 Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa w maju 2025 r.:

 

  • Trzymiesięczne obigacje skarbowe (OTS): 3% w stosunku rocznym. Bez zmian względem kwietnia 2025 r.

 

  • Roczne oszczędnościowe obligacje skarbowe oparte o stopę referencyjną NBP (ROR): w pierwszym miesiącu 5,75% w stosunku rocznym, później stopa referencyjna NBP (obecnie 5,75%). Bez zmian względem kwietnia 2025 r.

 

  • Dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe oparte o stopę referencyjną NBP (DOR): w pierwszym miesiącu 5,90%, później stopa referencyjna NBP (obecnie 5,75%) + marża 0,15%. Bez zmian względem kwietnia 2025 r.

 

  • Trzyletnie oszczędnościowe stałoprocentowe obligacje skarbowe (TOS): 5,75% w skali roku. W kwietniu 2025 r. oprocentowanie wynosiło 5,95%.

  • Czteroletnie indeksowane oszczędnościowe obligacje skarbowe (COI): W pierwszym roku 6,1% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1,5%. W kwietniu 2025 r. oprocentowanie wynosiło 6,3%.

  • Emerytalne dziesięcioletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe (EDO): W pierwszym roku 6,35% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 2%. W kwietniu 2025 r. oprocentowanie wynosiło 6,55%.

 

  • Rodzinne oszczędnościowe sześcioletnie obligacje skarbowe (ROS): W pierwszym roku 6,3% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 2%. W kwietniu 2025 r. oprocentowanie wynosiło 6,5%.

 

  • Rodzinne oszczędnościowe dwunastoletnie obligacje skarbowe (ROD): W pierwszym roku 6,60% w skali roku, w kolejnych latach inflacja podawana przez GUS + marża 2,5%. W kwietniu 2025 r. oprocentowanie wynosiło 6,8%.

 

Zakup nowych obligacji będzie możliwy od 1 maja. Majową emisję można też nabywaćw drodze zamiany zapadających obligacji, od 25 kwietnia.

 

– Korekta oprocentowania w maju ma na celu dostosowanie oferty obligacji oszczędnościowych do bieżących warunków rynkowych. Wiąże się to z niewielką obniżką oprocentowania obligacji o zapadalności 3 lata i powyżej. Zachowaliśmy jednocześnie atrakcyjne marże w kolejnych okresach odsetkowych dla wszystkich oferowanych obligacji o oprocentowaniu zmiennym oraz preferencje dla segmentu detalicznego względem rynku hurtowego – komentuje Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

 

W tym kontekście warto wspomnieć o nasilających się głosach przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej, zdaniem których już w maju może dojść do pierwszego od dawna cięcia stóp procentowych. Kolejne posiedznie decyzyjne RPP odbędzie się 6-7 maja.

 

💡 Wszelkie niezbędne informacje dotyczące inwestowania w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa znajdziesz w naszym obszernym poradniku.

 

Obligacje antyinflacyjne: czym są, gdzie kupić i czy warto? [Poradnik]

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie