Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa w maju będą sprzedawane na gorszych warunkach niż w kwietniu. To pierwsza negatywna zmiana dla oszczędzających od dawna, której przyczyny szukać można w zapowiedzi obniżek stóp procentowych NBP.
Po wielu miesiącach stabilizacji (od października 2024 r.), wreszcie doczekaliśmy zmiany warunków emisji obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Z perspektywy oszczędzających są to zmiany na gorsze.
Bez zmian pozostało oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych, rocznych i dwuletnich. W przypadku pozostałych rodzajów obligacji, oprocentowanie obniżone zostało o 0,2 punktu procentowego. Bez zmian pozostały natomiast marże doliczane do oprocentowania obligacji. Kto chce skorzystać z wyższego, kwietniowego oprocentowania, powinien kupić obligacje do końca bieżącego miesiąca.
📊 Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa w maju 2025 r.:
|
Zakup nowych obligacji będzie możliwy od 1 maja. Majową emisję można też nabywaćw drodze zamiany zapadających obligacji, od 25 kwietnia.
– Korekta oprocentowania w maju ma na celu dostosowanie oferty obligacji oszczędnościowych do bieżących warunków rynkowych. Wiąże się to z niewielką obniżką oprocentowania obligacji o zapadalności 3 lata i powyżej. Zachowaliśmy jednocześnie atrakcyjne marże w kolejnych okresach odsetkowych dla wszystkich oferowanych obligacji o oprocentowaniu zmiennym oraz preferencje dla segmentu detalicznego względem rynku hurtowego – komentuje Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
W tym kontekście warto wspomnieć o nasilających się głosach przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej, zdaniem których już w maju może dojść do pierwszego od dawna cięcia stóp procentowych. Kolejne posiedznie decyzyjne RPP odbędzie się 6-7 maja.
💡 Wszelkie niezbędne informacje dotyczące inwestowania w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa znajdziesz w naszym obszernym poradniku.
Obligacje antyinflacyjne: czym są, gdzie kupić i czy warto? [Poradnik]