W związku z licznymi zapytaniami ze strony akcjonariuszy mniejszościowych Spółki Masters, którzy wyrażają zaniepokojenie przyjętym przez Zarząd planem połączenia Spółki z firmą deweloperską Wikana, a także w związku z przeprowadzonymi przez nas analizami w dniu 15 grudnia 2008 roku wysłaliśmy do Zarządu Spółki Masters pismo, w którym poprosiliśmy o ustosunkowanie się do poniższych pytań.
Uważamy, że w kontekście zwołanego na dzień 31 grudnia 2008 roku Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Masters, odpowiedzi udzielone przez Zarząd mogą stanowić dla akcjonariuszy mniejszościowych Spółki kluczowy argument do podjęcia decyzji o głosowaniu „za” lub „przeciw” połączeniu firmy Masters z Wikaną.
Poprosiliśmy Zarząd o oficjalną publikację odpowiedzi na pytania zadane przez Stowarzyszenie do dnia 18 grudnia 2008 roku w formie raportu bieżącego.
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych uważa, że termin zwołania NWZA jest terminem, który z założenia ma utrudnić inwestorom udział w zgormadzeniu. Tego typu praktyki nie przystoją spółkom publicznym, świadczą o braku profesjonalizmu i przejrzystości działania. Decyzja Zarządu i właścicieli jest szczególnie trudna do zrozumienia, w kontekście tego, że środki na przejęcia i akwizycje w dużym stopniu pochodzą od inwestorów indywidualnych.
Stowarzyszenie informuje również, że będzie uczestniczyło w niniejszym Zgromadzeniu. Każdy akcjonariusz Spółki, który chciałby abyśmy reprezentowali go podczas NWZA w dniu 31 grudnia powinien przesłać na adres Stowarzyszenia swoje pełnomocnictwo zgodne z wzorem SII, a także instrukcję głosowania. Z kolei swiadectwo depozytowe powinno trafić do spółki najpóźniej w dniu 24 grudnia do godziny 13:00.
Pełnomocnictwo
Formularz instrukcji głosowania
Pytania do zarządu Spółki Masters:
l Czy na decyzję o połączeniu obu spółek miało wpływ powiązanie personalne w osobie znaczącego akcjonariusza Mastersa i właściciela Wikany, p. Adama Buchajskiego?
l Jakimi przesłankami Zarząd kierował się przy wyborze podmiotu wyceniającego Spółki?
l Czy Zarząd, bądź główny akcjonariusz Spółki Masters zgłaszał uwagi do proponowanej wyceny, a jeśli tak, to czy po wyrażeniu opinii, na raport naniesione zostały jakiekolwiek poprawki i na czym one polegały?
l Czy wycena od początku była sporządzana przez ten sam podmiot? Jeśli w trakcie doszło do zmiany podmiotu wyceniającego, to prosilibyśmy o wyjaśnienie przyczyn tej zmiany?
l Czy prawdą jest, że problemy związane z finansowaniem projektów i odejścia pracowników z firmy prowadzą do opóźnień w realizacji projektów deweloperskich i niedotrzymywania przez Wikanę pierwotnych terminów ich realizacji?
l Jak oceniają Państwo bieżącą kondycję spółki Wikana, w kontekście kryzysu w branży deweloperskiej?
l Jak wysoki jest odsetek reklamacji zgłaszanych na mieszkania wybudowane przez Wikanę? Czy zarząd Spółki Masters dokonał oceny Wikany pod tym względem?
l Czy Wikana nie ma problemów z pozyskaniem finansowania na realizację rozpoczętych już projektów, bądź projektów których realizacja ma nastąpić w 2009 roku?
l Czy Wikana jest w chwili obecnej zdolna do samodzielnego finansowania rozpoczętych inwestycji deweloperskich, bez wsparcia spółki Masters?
l Czy ze względu na kryzys, Wikana planuje wstrzymanie realizacji niektórych projektów deweloperskich?
l Czy spadek cen mieszkań, jaki miał miejsce po okresie, w którym dokonano kalkulacji prognoz został uwzględniony w szacunkach dotyczących prognozy tegorocznych wyników obu Spółek (Wikana oraz MTS Deweloper)?
l Czy sprzedaż mieszkań prowadzona przez Wikanę i MTS Deweloper szacowana na 4 kwartał zgodna jest z założeniami przyjętymi w wycenie sporządzonej na koniec września 2008 roku?
l Czy na dzień 15 grudnia Zarząd Masters potrafi wiarygodnie ocenić, czy prognozowane wyniki Wikany i spółki Masters na rok 2008 zgodne będą z założeniem zawartymi w wycenie podmiotów?
l Jakie średnioroczne zmiany cen mieszkań zostały założone w prognozie wyników dla Spółek Wikana i MTS Deweloper?
l Przy wycenie spółek korzystano z wrześniowych prognoz gospodarczych Banku Raifeeisen, w których szacowano wzrost gospodarczy w Polsce w 2008 roku na 5,7%, a w 2009 roku na 5,5%. Jak wiadomo założenia te są już od dłuższego czasu nieaktualne (obecne mieszczą się w przedziale od 0,4% do około 4%%). Duże rozminięcie z prognozą przyjętą w raporcie nastąpi w szczególności w 2009 roku. W związku z tym prosimy o ocenę, czy te zdarzenia nie powinny stanowić przesłanki do korekty prognozowanych wyników dla Spółek Wikana i Masters?
l Jakie są przyszłe plany Zarządu dotyczące rozwoju Spółki Multiserwis? Czy w przypadku połączenia ze spółką Wikana, Multiserwis pozostanie docelowo w strukturach spółki Masters?
Osoba kontaktowa
Paweł Wielgus
Specjalista ds. Interwencji i Analiz
e-mail: pwielgus@sii.org.pl
tel. 071-332-95-66