Szanowni Państwo,
informujemy, że Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych weźmie udział w zaplanowanym na 24 kwietnia 2009 r. NWZA Spółki Wikana S.A.
Do udziału w Zgromadzeniu uprawnione są osoby, które do 17 kwietnia 2009 r. włącznie, w godzinach od 9:00 do 15:00, złożą w siedzibie Spółki (ul. Cisowa 11, 20–703 Lublin) imienne świadectwa depozytowe wystawione z tytułu blokady akcji pod NWZA.
Osoby, które chcą wykonać prawo głosu z posiadanych przez siebie akcji, a nie będą mogły uczestniczyć w NWZA osobiście, mogą przekazać pełnomocnictwo oraz instrukcję głosowania przedstawicielowi SII, który weźmie udział w obradach. Zainteresowanych akcjonariuszy prosimy o kontakt z Pawłem Wielgusem, pracownikiem Działu Interwencji i Analiz SII (dane kontaktowe zamieszczone są na dole strony).
Przypominamy, że w wyniku połączenia spółek Masters S.A. i Wikana S.A. dotychczasowy, dominujący akcjonariusz Mastersa, który objął akcje emisji połączeniowej, posiada obecnie 70,88% akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Wikany. Tym samym przekroczony został ustawowo określony, istotny dla pozostałych akcjonariuszy próg 66% głosów na walnym zgromadzeniu.
Rejestracja podwyższenia kapitału zakładowego oraz przydział akcji emisji połączeniowej dokonane zostały po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
Art. 74 ust. 2 ustawy o ofercie stwierdza, że w przypadku przekroczenia progu 66% głosów na walnym zgromadzeniu (m. in. poprzez proces połączeniowy spółki), akcjonariusz jest obowiązany, w terminie trzech miesięcy od przekroczenia tego progu, do ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę wszystkich pozostałych akcji tej spółki, chyba że w tym terminie udział akcjonariusza lub podmiotu, który pośrednio nabył akcje, w ogólnej liczbie głosów ulegnie zmniejszeniu do nie więcej niż 66% ogólnej liczby głosów, odpowiednio w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, zmiany statutu spółki lub wygaśnięcia uprzywilejowania jego akcji.
Zwracamy uwagę, że znowelizowana ustawa o ofercie nie przewiduje możliwości zbycia akcji w liczbie powodującej osiągnięcie nie więcej niż 66 % ogólnej liczby głosów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że większościowy akcjonariusz Wikany, w momencie obejmowania akcji emisji połączeniowej, nie był świadom zmian wprowadzonych w znowelizowanej ustawie o ofercie. Do raportu bieżącego nr 20/2009 z dnia 17 lutego 2009 r., informującego o zmianach w strukturze akcjonariatu, Spółka załączyła oświadczenie akcjonariusza, w którym zadeklarował on, iż w ciągu najbliższych trzech miesięcy zamierza zmniejszyć stan posiadania akcji do poziomu poniżej 66% kapitału zakładowego Emitenta. W chwili wydania oświadczenia deklaracja ta była sprzeczna z obowiązującym prawem.
Znowelizowana ustawa o ofercie, poza ogłoszeniem wezwania na akcje pozostałych akcjonariuszy, przewiduje możliwość obniżenia zaangażowania w głosach na walnym zgromadzeniu poniżej progu 66% poprzez:
-
podwyższenie kapitału zakładowego
-
wygaśnięcie uprzywilejowania akcji
-
zmianę statutu.
Pierwsza możliwość wydaje się trudna do realizacji, m. in. ze względu na trudną sytuację rynkową, druga natomiast jest niemożliwa, gdyż nie istnieją żadne akcje uprzywilejowane Wikany. Prawdopodobnie z tego właśnie powodu w porządku obrad NWZA zwołanego na dzień 24 kwietnia 2009 r. znalazł się projekt uchwały o zmianie Statutu Spółki. Projektowane zmiany przewidują wprowadzenie w § 26 ust. 1 Statutu następującego zapisu:
„1. Uczestniczący w Walnym Zgromadzeniu akcjonariusze mają liczbę głosów równą liczbie posiadanych akcji, z tym, że w przypadku przekroczenia przez akcjonariusza 66 % ogólnej liczby głosów, udział tego akcjonariusza w ogólnej liczbie głosów ulega zmniejszeniu do 66 % ogólnej liczby głosów.”
Projektowane zmiany statutowe są zgodne z art. 411 § 3 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym statut może ograniczyć prawo głosu akcjonariuszy dysponujących powyżej jednej piątej ogółu głosów w spółce, przy czym ograniczenie to może dotyczyć wyłącznie wykonywania prawa głosu z akcji przekraczających limit głosów określony w statucie. Należy mieć jednak na uwadze, że zgodnie z treścią art. 87 ust. 5 pkt 3 ustawy o ofercie, do liczby głosów, która powoduje powstanie obowiązków określonych w przepisach rozdziału o znacznych pakietach akcji spółek publicznych (a więc również w odniesieniu do obowiązku ogłoszenia wezwania), wlicza się liczbę głosów z wszystkich akcji, nawet jeżeli wykonywanie z nich prawa głosu jest ograniczone lub wyłączone z mocy statutu, umowy lub przepisu prawa. W art. 87 ustawodawca zajął więc stanowisko, iż w pierwszej kolejności należy chronić interes akcjonariuszy mniejszościowych poprzez wyłączenie zmian statutowych, w przeciwnym bowiem razie przepis o obowiązku ogłoszenia wezwania byłby trudny do wyegzekwowania.
W świetle powyższych informacji należy stwierdzić, że na większościowym akcjonariuszu Spółki Wikana S.A. wciąż ciąży obowiązek ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę wszystkich akcji nie będących w jego posiadaniu.
W najbliższych dniach SII zwróci się z prośbą o zajęcie stanowiska przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz Zarząd Spółki Wikana S.A.
Zgodnie z art. 97 ust. 1 pkt 5a) w zw. z ust. 4 ustawy o ofercie za brak ogłoszenia wezwania Komisja Nadzoru Finansowego może nałożyć karę pieniężną w wysokości do 1 mln zł oraz wezwać do wykonania obowiązku wezwania.
Czekamy na Państwa komentarze i opinie.
Osoba kontaktowa:
Paweł Wielgus
Specjalista ds. Interwencji i Analiz
e-mail: pwielgus@sii.org.pl
tel: (071) 332-95-66