Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, w reakcji na pojawiające się wśród inwestorów indywidualnych pytania, zdecydowało się na pisemny kontakt z zarządem spółki LSI Software S.A. oraz Novitus S.A.
Zgodnie z porządkiem obrad najbliższego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, (zwołanym na 4 czerwca 2009 r.), jednym z punktów ma być podjęcie uchwały w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii K. Emisja ta ma być skierowana do spółki Novitus S.A. Powyższe podwyższenie jest następstwem umowy zawartej pomiędzy częścią obecnych akcjonariuszy LSI Software S.A., w osobach Pana Grzegorza Siewiery (70,89% głosów na wza) i Pana Pawła Tarnowskiego (4,06% głosów na wza), LSI Software S.A. oraz Novitus S.A. Poza podwyższeniem kapitału zakładowego, umowa przewiduje m.in.:
-
zakup przez Novitus S.A. 100.000 akcji LSI Software S.A., będących obecnie w posiadaniu Pana Grzegorza Siewiery. Cena za jedną akcje ustalona została na 10 zł. Z posiadanymi przez tego akcjonariusza akcjami łączy się uprzywilejowanie co do głosu w relacji 1:5 ;
-
zobowiązanie Pana Grzegorza Siewiery, Pana Pawła Tarnowskiego oraz LSI Software S.A. do podjęcia działań zmierzających do zniesienia uprzywilejowania części akcji LSI Software S.A. oraz doprowadzenie do wprowadzenia do obrotu na giełdzie wszystkich akcji spółki (obecnie akcje uprzywilejowane nie są notowane),
-
możliwość realizacji opcji put i opcji call w latach 2011-2013. Opcja Put zakłada prawo zbycia przez Pana Grzegorza Siewierę i Pana Pawła Tarnowskiego, akcji LSI, będących ich własnością na dzień zawarcia umowy, oraz obowiązek nabycia akcji LSI przez NOVITUS SA w przypadku gdy tempo wzrostu zysku na akcję przekroczy 15% rocznie.
Opcja Call zakłada prawo NOVITUS SA żądania od Pana Grzegorza Siewiery i Pana Pawła Tarnowskiego zbycia akcji LSI w przypadku gdy zysk na akcję spadnie poniżej 0,50 złotego.
Sam związek kapitałowy, a także związana z nim współpraca operacyjna, pomiędzy LSI Software S.A. oraz Novitus S.A., nie budzi wątpliwości. Niejasności pojawiają się jednak w punkcie dotyczącym ustalenie ceny emisyjnej akcji serii K. Otóż, zgodnie warunkami umowy, cena emisyjna ustalona została na poziomie 3 zł za akcje. Poziom ten, stosownie do wypowiedzi Pana Roberta Tomaszewskiego (GG Parkiet z 24 kwietnia 2009 r.), członka zarządu Novitus S.A., odpowiada średniej cen z miesiąca marca 2009 r., będącego jednocześnie okresem, w którym finalizowane były rozmowy dotyczące kooperacji. Podkreślić przy tym należy, że rozmowy zwieńczone zostały dopiero 23 kwietnia 2009 roku. Z kolei w okresie wybranym do wyliczenia ceny emisyjnej kurs akcji LSI Software S.A. kształtował się na poziomach najniższych w całej giełdowej historii spółki. Niereprezentatywność okresu wzmacnia także notowany w tym okresie wolumen obrotu, który był niższy zarówno w stosunku do średnich dziennych jak i średnich miesięcznych. Wątpliwości budzą zatem dwie rzeczy bardzo krótki interwał czasowy, będący podstawą ustalania ceny emisyjnej oraz niski poziom ceny odpowiadający najniższej cenie z marca 2009 r. (a nie średniej z tego okresu).
W wyniku podwyższenia kapitału zakładowego oraz zniesienia uprzywilejowania części dotychczasowych akcji, Noviitus S.A. będzie dysponował 32,9% głosów na wza LSI Software S.A. Oznacza to, że Novitus S.A. stanie się znaczącym inwestorem LSI Software S.A. Okoliczność ta także powinna być brana pod uwagę przy określaniu ceny emisyjnej akcji serii K.
W związku z powyższym Stowarzyszenie przesłało do zarządu LSI Software S.A. oraz Novitus S.A. pismo, w którym zwracamy się o wyjaśnienie wątpliwości oraz rozważenie innych sposobów określenia ceny emisyjnej akcji serii K. Mogłoby to być bądź wydłużenie okresu bazowego (np. trzy lub sześciomiesięczny), bądź wycena sporządzona przez niezależny podmiot.
Osoba kontaktowa:
Piotr Pochmara
Specjalista ds. Interwencji Prawnych i Analiz
e-mail: ppochmara@sii.org.pl