Szanowni Państwo,
przypominamy, iż wraz z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu spółek handlowych od 3 sierpnia 2009 r. nie istnieje obowiązek blokady akcji pod walne zgromadzenie akcjonariuszy.
Zgodnie z nowelizacją Ksh akcjonariuszowi spółki publicznej przysługuje uprawnienie do imiennego zaświadczenia o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu. Prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki publicznej mają tylko osoby będące akcjonariuszami spółki na 16 dni przed datą walnego zgromadzenia (dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu, tzw. record date). Wystawienie zaświadczenia nie wymaga blokady akcji na rachunku inwestycyjnym. W praktyce istnieje więc możliwość zbycia akcji jeszcze przed rozpoczęciem obrad walnego, tj. najszybciej na 15 dni przed rozpoczęciem obrad. Obowiązek uwzględnienia terminu rejestracji papierów w KDPW (systemu T+3) spoczywa na każdym akcjonariuszu indywidualnie.
Dyspozycję wystawienia imiennego zaświadczenia należy złożyć w domu maklerskim pomiędzy dniem publikacji ogłoszenia o zwołaniu walnego zgromadzenia (26 dni przed rozpoczęciem obrad) a kolejnym dniem roboczym przypadającym po record date (15 dni przed rozpoczęciem obrad). Stosowna informacja o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu zostanie przesłana przez dom maklerski do KDPW, a w dalszej kolejności bezpośrednio do spółki. Przepisy nie nakładają obowiązku odbioru z domu maklerskiego oryginału imiennego zaświadczenia i okazania go w dniu walnego, w praktyce posiadanie takiego oryginału może okazać się jednak pomocne w sytuacjach spornych. Odbiór oryginału zaświadczenia nie powinien wiązać się z żadnymi dodatkowymi kosztami.
Wprowadzenie imiennych zaświadczeń o prawie udziału w walnym zgromadzeniu, wbrew powszechnie panującej opinii, nie likwiduje całkowicie świadectw depozytowych. Wystawienie świadectwa depozytowego oraz związana z nim blokada akcji na rachunku inwestycyjnym są wciąż możliwe. Świadectwo depozytowe przestaje być jednak dokumentem uprawniającym do udziału w walnym zgromadzeniu i wymagane może być jedynie w przypadku wykonywania praw innych niż udział w walnym zgromadzeniu.
Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi opisami pozostałych zmian wprowadzonych nowelizacją Ksh, opublikowanymi na łamach Akcjonariusza oraz Pulsu Biznesu. Zmiany te dotyczą m. in. sposobu zwoływania walnego zgromadzenia, obowiązków informacyjnych spółek, możliwości uczestnictwa w walnym za pośrednictwem internetu, głosowania korespondencyjnego, sposobu dystrybucji listy osób uprawnionych do udziału w walnym czy też zagadnień związanych z pełnomocnictwem.
W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt.
Osoba kontaktowa:
Paweł Wielgus
Specjalista ds. Interwencji i Analiz
e-mail: [email protected]
tel: (071) 332-95-66