Chat with us, powered by LiveChat

Od 3 stycznia 2011r sesja kończy się o 17.35, a obroty naliczane są jednostronnie

Istotne zmiany w przebiegu sesji giełdowej i prezentacji wyników notowań od początku roku 2011

1) Harmonogram sesji od nowego roku:

Notowania w systemie notowań ciągłych z wyłączeniem instrumentów pochodnych oraz obligacji odbywać się będą według nowego harmonogramu:

 godz. 8.00 – 9.00  Faza przed otwarciem (przyjmowanie zleceń na otwarcie)
 godz. 9.00  Otwarcie (określanie kursu na otwarciu)
 godz. 9.00 – 17.20  Faza notowań ciągłych
 godz.17.20 – 17.30  Faza przed zamknięciem (przyjmowanie zleceń na zamknięcie)
 godz. 17.30  Zamknięcie (określanie kursu na zamknięciu)
 godz. 17.30 – 17.35  Dogrywka

 

Najistotniejsza zmiana to wydłużenie fazy notowań ciągłych. Faza notowań ciągłych zarówno dla dla akcji jak i innych instrumentów rynku kasowego, w tym obligacji, będzie trwała do godziny 17.20 czyli o 70 minut dłużej niż dotychczas.

 

Na rynku akcji czas dogrywki zostanie skrócony do 5 minut. Po zakończeniu sesji nie będzie organizowana faza przyjmowania zleceń na następną sesję.

 

Na rynku obligacji dogrywka nie będzie przeprowadzana. Po zakończeniu sesji utrzymana będzie faza przyjmowania zleceń na następną sesję.

 

Na rynku instrumentów pochodnych faza notowań ciągłych będzie się rozpoczynać tak jak dotychczas, czyli o godz. 8.30, natomiast dalszy przebieg notowań będzie przebiegał wg harmonogramu określonego w tabeli powyżej.

 

Szczegóły w Uchwale Nr 933/2010 Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 24 września 2010 r. (dostępnej ze strony głównej www.gpw.pl)

 


2) Zmiana sposobu ustalania i publikowania wartości obrotów

 

Od pierwszej sesji 2011 roku ulegnie zmianie sposób ustalania i publikowania wartości obrotów instrumentami finansowymi notowanymi na GPW. Zgodnie z nowymi zasadami wartość obrotów będzie obliczana jednostronnie, tj. według wartości transakcji (obecnie sumowana jest wartość kupna i sprzedaży).


Zmiana dotyczy w szczególności danych podawanych w Strumieniu Informacji Rynkowych systemu transakcyjnego WARSET, na stronach internetowych oraz w innych publikacjach, takich jak Ceduła, biuletyny okresowe, publikacje okolicznościowe.

 

Wprowadzenie powyższych zmian ma na celu dostosowanie prezentacji informacji w zakresie wartości obrotu instrumentami finansowymi notowanymi na GPW do standardów międzynarodowych.


W celu utrzymania porównywalności danych bieżących z danymi historycznymi, Giełda rekomenduje uczestnikom rynku giełdowego (biurom i domom maklerskim, dystrybutorom informacji, inwestorom giełdowym) przeliczenie danych historycznych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie