Skrót komunikatu ze 122 posiedzenia KNF:
1. KNF jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do sprzeciwu wobec planowanego bezpośredniego nabycia przez Banco Santander SA z Hiszpanii akcji w liczbie, która spowoduje przekroczenie 50% liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Banku Zachodniego WBK SA.
Oceniając rękojmię wykonywania obowiązków akcjonariusza w sposób należycie zabezpieczający interesy klientów banku i zapewniający bezpieczeństwo depozytów, KNF wzięła pod uwagę ostatecznie złożone przez inwestora zobowiązania dotyczące ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem, m.in. w zakresie wsparcia kapitałowego, notowania akcji banku na GPW oraz autonomii banku w grupie.
Jednocześnie Komisja jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do sprzeciwu wobec planowanego pośredniego i bezpośredniego nabycia przez Banco Santander SA z Hiszpanii akcji w liczbie, która spowoduje przekroczenie 50% liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy:
- Domu Maklerskiego BZ WBK SA
- BZ WBK AIB Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA
- BZ WBK AIB Asset Management SA
- BZ WBK Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych SA
oraz osiągnięcie 10% liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy:
- BZ WBK Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SA
- Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych SA.
- Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SA.
2. Komisja jednogłośnie nałożyła na UniCredit CAIB Securities UK Ltd z Wielkiej Brytanii karę pieniężną w wysokości 500 tysięcy złotych za sporządzenie w listopadzie 2008 r. rekomendacji dotyczącej Grupy Lotos SA bez zachowania należytej staranności i bez zapewnienia rzetelności, co polegało m.in. na:
- nieoparciu się na dwóch metodach wyceny akcji spółki (naruszenie § 5 ust. 3 rozporządzenia MF z dn. 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców),
- pominięciu niektórych składników majątku spółki przy zastosowaniu metody wyceny składników majątku (naruszenie § 7 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia),
- nieprzedstawieniu analizy wrażliwości przyjętych założeń zastosowanej metody wyceny składników majątku spółki (naruszenie § 7 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia).
Wydając decyzję Komisja analizowała rekomendację w aspekcie jej formalnej zgodności z przepisami prawa.
3. KNF jednogłośnie nałożyła na CMS SA karę pieniężną w maksymalnej wysokości 1 miliona złotych za niezawiadomienie w ustawowym terminie spółki i KNF o piętnastu przypadkach zmiany stanu posiadania akcji Centrozap SA prowadzących do przekroczenia i zejścia poniżej progów 5% i 10% głosów na WZA w okresie od lipca 2009 r. do czerwca 2010 r. oraz podanie w jednym przypadku nieprawdziwej liczby posiadanych akcji przed i po transakcji (zmiany stanu posiadania akcji były związane z wykonywaniem umów pożyczek akcji na rzecz funduszu GEM i Predin Inwest sp. z o.o.).