Chat with us, powered by LiveChat

Struktura inwestorów GPW

 

GPW

 

Na konferencji prasowej przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych przedstawili statystyki dotyczące "Udziału inwestorów w obrotach w II połowie 2010 roku"

 

1) Struktura inwestorów na Rynku Głównym GPW w II połowie 2010 r.

  • udział inwestorów zagranicznych w obrotach na rynku akcji pozostaje na wysokim poziomie (46 proc., wobec 47 proc. w pierwszej połowie 2010 r.). Najwięcej zleceń pochodzi nadal z Wielkiej Brytanii (84 proc.). Aktywni są również inwestorzy z Belgii, Węgier i Austrii.
  • krajowi inwestorzy indywidualni wygenerowali 19 proc. obrotów akcjami na GPW, o 1 punkt proc. mniej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku.
  • Polscy inwestorzy instytucjonalni wygenerowali w badanym okresie 35 proc. obrotów akcjami na GPW, o 2 punkty proc. więcej niż w I połowie 2010 r. Prym wśród inwestorów instytucjonalnych nadal wiodą Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (37 proc.). Na drugiej pozycji ex aequo są animatorzy oraz Otwarte Fundusze Emerytalne (22 proc.). OFE generują ok. 6 proc. handlu na rynku akcji ogółem.

 

„Mamy silną krajową reprezentację inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, która jest godnym kontrpartnerem dla inwestorów zagranicznych, których mamy coraz więcej. Przyszłość warszawskiej giełdy przede wszystkim, choć nie wyłącznie, zależy od coraz szerszego rozprzestrzeniania się naszej oferty na rynki zagraniczne” – podkreślił Prezes Sobolewski na konferencji prasowej poświęconej strukturze inwestorów na GPW.

2) Rynek NewConnect w 2010 r.:

  • dynamiczny rozwój - 86 debiutów, wartość ofert 237 mln zł oraz trzykrotne większa wartość obrotów sesyjnych (1,8 mld zł)
  • rośnie zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych alternatywnym rynkiem akcji GPW. W drugim półroczu 2010 r. byli oni odpowiedzialni za 13 proc. obrotów na NewConnect, aż 6 punktów proc. więcej niż w pierwszym półroczu
  • struktura obrotów na alternatywnym rynku akcji GPW pozostaje zdominowana przez inwestorów indywidualnych - 84 proc. w II poł. 2010 r.

 

3) Rynek derywatów

  • handel cieszy się rosnącym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych. O 4 punkty proc. wzrósł ich udział w kontraktach terminowych (16 proc. w II poł. 2010 r.) oraz na rynku opcji (14 proc. w II poł. 2010 r.) w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy zeszłego roku.
  • inwestorzy indywidualni odpowiadali za blisko połowę handlu kontraktami (47 proc.) i 63 proc. obrotu opcjami w II poł. 2010 r.
  • aktywność krajowych inwestorów instytucjonalnych wzrosła o 1 pkt. proc. na rynku kontraktów (do 37 proc. w II poł. 2010 r.) natomiast na rynku opcji spadła o 9 pkt. proc. do 23 proc. Wśród brokerów zagranicznych na rynku opcji podobnie jak na rynku kontraktów dominują instytucje z Wielkiej Brytanii i Austrii.

 

 

Rekordowe oferty Skarbu Państwa przyciągnęły na GPW nowych inwestorów. W 2010 r. liczba rachunków inwestycyjnych wzrosła o ponad 30 proc. z 1,099 mln do 1,44 mln, zaś liczba aktywnych rachunków wzrosła z 255 tys. do 380 tys. Niemalże podwoiła się liczba rachunków internetowych prowadzonych przez biura maklerskie z 420 tys. do 773 tys. pod koniec 2010 r.

Uczestnikami badania było 28 krajowych członków GPW, który wypełnili przygotowane przez GPW ankiety; uczestnicy podawali dokładne wartości. Działalność animatora oraz zarządzanie portfelem klienta została potraktowana jako działalność krajowego inwestora instytucjonalnego. W badaniach uwzględniono obroty sesyjne realizowane na GPW.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie