Chat with us, powered by LiveChat

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 14.07

 

Ubiegły tydzień był drugim z rzędu, w którym obserwowaliśmy pogorszenie nastrojów inwestorów giełdowych. Co więcej udział inwestorów o byczym nastawieniu spadł do najniższego poziomu od rozpoczęcia badania, a odsetek pesymistów jest rekordowo wysoki. Obecnie udział inwestorów obstawiających wzrosty przeważa nad niedźwiedziami tylko o 6,3 pkt. proc.

 

Inwestorzy boją się o dalsze losy Włoch, czwartej gospodarki Unii Europejskiej, która uchwaliła w dniu dzisiejszym pakiet oszczędnościowy. Ponadto druga agencja ratingowa, tym razem Moody’s, ostrzega Stany Zjednoczone przed obniżeniem wiarygodności, a FED niepokoi planami programu QE3. Pod względem technicznym, pomimo znacznej korekty i przebicia kluczowego wsparcia przez indeks WIG20, kolejny ważny poziom – średnia ruchoma 200-sesyjna został obroniony. Podobna sytuacja wystąpiła w przypadku amerykańskiego indeksu S&P500, gdzie wcześniej doszło do obrony wspomnianego poziomu, którego przełamanie może oznaczać zmianę trendu.

 

Na WallStreet również wystąpił wzrost pesymistów, na co wskazują najnowsze wyniki amerykańskiego badania Sentiment Survey. W dużej mierze pokrywają się one z wynikami Indeksu Nastrojów Inwestorów. Wskazują, że trzech na dziesięciu inwestorów oczekuje trendu spadkowego w ciągu najbliższego półrocza, tyle samo trendu horyzontalnego, a blisko 40% oczekuje hossy.

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 14 lipca 2011 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:


 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

 

Głosuj zalogowany i wygrywaj nagrody!

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie