Chat with us, powered by LiveChat

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 21.07

 

Kończący się tydzień to nie tylko trzecie z rzędu pogarszanie się nastrojów inwestorów giełdowych. Stopień pesymizmu jest rekordowo wysoki, a optymizmu najmniejszy od czasu rozpoczęcia badania. Przedłużająca się niepewność do przyszłości finansowej Grecji, kolejne rekordy cen franka, przepychanki polityczne w USA w związku ze zwiększeniem limitu zadłużenia - to wszystko powoduje, że inwestorzy tracą optymizm i wiarę we wzrosty na rynkach.

Efekt jest taki, że w najnowszym badaniu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych spada odsetek ankietowanych, którzy obstawiają trend wzrostowy na giełdach (32,7 proc.), a rośnie liczba tych, którzy wieszczą spadki - 34,6 proc. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii wyników badań więcej inwestorów spodziewa się spadków, niż wzrostów. Przewaga tych pierwszych jest niewielka - wynosi 1,9 pkt proc.

Na opinie niezdecydowanych wpływ będzie czwartkowe zatwierdzenie nowego planu ratunkowego dla Grecji. Pierwsze reakcje rynków są pomyślne - giełdy idą w górę, a euro się umacnia. Jednak czasy są niespokojne i każdy gorszy od oczekiwań odczyt makro, czy wzrost rentowności obligacji Hiszpanii, czy Portugalii spowoduje ponowny odpływ pieniędzy z rynków kapitałowych i dalsze pogarszanie się nastrojów wśród inwestorów. (Ireneusz Sudak, Agora)

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 21 lipca 2011 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:


 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

 

Głosuj zalogowany i wygrywaj nagrody!

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie