Chat with us, powered by LiveChat

SII kieruje do KNF zawiadomienie w sprawie spółki Bioton

Skomentuj artykuł

BiotonStowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zawiadomiło w dniu 29 lipca 2011 r. Komisję Nadzoru Finansowego o możliwym niedopełnieniu obowiązków informacyjnych przez Spółkę Bioton S.A. wynikających z art.56 ust.1 pkt 1 Ustawy o ofercie publicznej w związku z art. 154 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi w zakresie nie przekazania przez Spółkę do dnia 28 lipca 2011r. informacji poufnej m.in. w związku z raportem bieżącym Spółki z dnia 1 lipca 2011 nr 25/2011, którego treść brzmiała:

 

W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 17/2011 z dnia 15.05.2011 r. BIOTON S.A. (“Spółka") informuje, że Spółka oraz Actavis Group PTC ehf (“Actavis") prowadzą obecnie finalne negocjacje w sprawie szczegółowych umów dotyczących współpracy Stron polegającej na utworzeniu wspólnej spółki w celu rozwoju komercjalizacji insulin Spółki, w tym insulin analogowych, na wybranych rynkach obejmujących m.in. Unię Europejską, Stany Zjednoczone oraz Japonię. Negocjacje prowadzone są w oparciu o główne warunki biznesowe uzgodnione pomiędzy Stronami i zawarte w tzw. term-sheet z dnia 06.03.2011 r. Spółka i Actavis zobowiązały się do dołożenia należytych starań w celu podpisania umów do 15.07.2011 r.”

 

Mając na uwadze brak kolejnych komunikatów Spółki w związku ze wskazanym wyżej konkretnym terminem 15 lipca 2011 r. można w ocenie Stowarzyszenia uznać, że Spółka nie dopełniła obowiązku w zakresie przekazania informacji poufnej niezależnie od tego, czy doszło do podpisania umowy, czy też nie. Akcjonariusze nie posiadają wiedzy, czy Spółka zawarła umowę, czy też nie. W ocenie Stowarzyszenia informacją poufną w tym przypadku mogła być zarówno informacja o podpisaniu umowy, jak i informacja o tym, że spółki kolejny raz nie zdołały dojść do porozumienia w oznaczonym terminie i nie podpisały w określonym czasie umowy. Oba komunikaty można by uznać za komunikaty cenotwórcze (szczególnie mając na uwadze zakres umowy, o której mowa w raporcie bieżącym nr 12/2011).

 

Ponadto Stowarzyszenie zwróciło w piśmie uwagę (w związku z niniejszą sprawą), że w dniu 7 marca 2011 r. w raporcie bieżącym nr 12 Spółka informowała, że:

 

Zamiarem stron jest podpisanie wiążących umów do końca kwietnia 2011 r.”

 

Następnie dopiero w dniu 15 maja 2011 r. raportem bieżącym nr 17/2011 Spółka poinformowała, że:

 

BIOTON S.A. (“Spółka") informuje, że w dniu 14.05.2011 r. Spółka zawarła z Actavis Group PTC ehf (“Actavis") aneks do tzw. term sheet podpisanego z Actavis w dniu 06.03.2011 r. (“Aneks"), zawierającego uzgodnione przez Strony główne warunki biznesowe i finansowe przyszłej współpracy, polegającej na utworzeniu wspólnej spółki w celu rozwoju komercjalizacji insulin Spółki, w tym insulin analogowych, na wybranych rynkach obejmujących m.in. Unię Europejską, Stany Zjednoczone oraz Japonię ("Term Sheet") – o którym mowa szerzej w raporcie bieżącym nr 12/2011 z dnia 07.03.2011 r.

W podpisanym Aneksie strony potwierdziły wzajemną wolę do nawiązania współpracy w zakresie określonym w Term Sheet. Obecnie strony negocjują szczegółowe zapisy umów regulujących wspólne przedsięwzięcie i zobowiązały się do dołożenia należytych starań w celu podpisania umów do 30.06.2011 r.”

 

Komunikat nr 17/2011 zatem również został przekazany do publicznej wiadomości ze znacznym opóźnieniem względem deklaracji złożonej w raporcie bieżącym nr 12/2011. Inwestorzy kilkanaście dni oczekiwali na jakikolwiek komunikat na temat stanu sprawy.

 

Mając na uwadze powyższe, w szczególności wyżej wskazane zdarzenia Stowarzyszenie zwróciło się do Komisji z wnioskiem o zbadanie, czy nie doszło we wskazanym przypadku/przypadkach do naruszenia art.56 ust.1 pkt 1 Ustawy o ofercie publicznej w związku z art. 154 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Możliwa manipulacja?

Ponadto Stowarzyszenie zwróciło się do Komisji, by ta zbadała, czy w przypadku polityki informacyjnej Spółki, za którą odpowiada Zarząd Spółki nie doszło do manipulacji instrumentem finansowym w związku z Art. 39. ust 2 pkt 4 ppkt b w zakresie rozpowszechnianie za pomocą środków masowego przekazu nierzetelnych informacji, które wprowadzają lub mogą wprowadzać w błąd w zakresie instrumentów finansowych.

 

W ocenie Stowarzyszenia polityka informacyjna Spółki, realizowana przez Zarząd nie tylko jest nierzetelna, ale dodatkowo brak terminowych komunikatów o skutkach rozmów,  wprowadzają w błąd zarówno inwestorów, ale dodatkowo wpływają na negatywną ocenę spółki, co bezpośrednio może mieć odzwierciedlenie w notowaniach akcji Bioton.

Brak raportu bieżącego w związku z niestosowaniem się spółki do zasad dobrych praktyk

Stowarzyszenie zwróciło również uwagę Komisji na fakt nie wywiązywania się przez Spółkę z obowiązku informacyjnego w zakresie informacji o naruszeniu przez członków Zarządu i członków Rady Nadzorczej zasad Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW, tj. odpowiednio zasady II.6 i III.3: „Członkowie zarządu (rady nadzorczej) powinni uczestniczyć w obradach walnego zgromadzenia w składzie umożliwiającym udzielenie merytorycznej odpowiedzi na pytania zadawane w trakcie walnego zgromadzenia”. Tymczasem podczas obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki nieobecni byli zarówno członkowie Zarządu Spółki, jak i Rady Nadzorczej.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie