Inwestor nie musi trzymać na rachunku maklerskim akcji cały rok, aby uzyskać prawo do udziału w zysku rocznym wypracowanym przez spółkę w postaci dywidendy. Tak naprawdę, aby otrzymać dywidendę, wystarczy być akcjonariuszem spółki w jednym konkretnym dniu w roku.
W tym celu inwestor musi być posiadaczem akcji w dniu dywidendy, wskazanym w uchwale walnego zgromadzenia (zobacz więcej: Kto i kiedy decyduje o wypłacie dywidendy?). Należy jednak pamiętać o 2-dniowym cyklu rozliczeniowym dla akcji (T+1) i kupić akcje odpowiednio wcześniej.
Inwestor, który posiadał akcje przez jeden dzień – dzień prawa do dywidendy, otrzyma dywidendę z zysku wypracowanego przez spółkę w całym poprzednim roku obrotowym. Z kolei inwestor, który posiadał akcje przez cały rok, w którym spółka wypracowała zysk i walne przeznaczyło zysk na wypłatę dywidendy, ale który sprzedał akcje przed dniem prawa do dywidendy – nic nie dostanie. Ponieważ akcja z prawem do dywidendy reprezentuje większą wartość niż akcje bez tego prawa, znajduje to odbicie w kursie giełdowym, w szczególności GPW ustalając kurs odniesienia akcji na kolejną sesję „odcina” wartość dywidendy.
Dzień prawa do dywidendy należy odróżnić od dnia wypłaty dywidendy (który następuje po dniu dywidendy i również jest ustalany przez walne zgromadzenie, w uchwale o wypłacie dywidendy).