Corocznie w spółkach akcyjnych podejmuje się decyzję o podziale zysku lub o sposobie pokryciu straty. Zysk może być przeznaczony zarówno na wypłatę dywidendy, jak również zatrzymany w spółce w postaci kapitału zapasowego lub rezerwowego.
Zarząd przedstawia swoją rekomendację (którą powinna zaopiniować Rada Nadzorcza), ale o podziale zysku lub pokryciu straty decydują akcjonariusze na zwyczaczyjnym walnym zgromadzeniu spółki. Zwyczajne walne zgromadzenie zwoływane jest przez Zarząd i powinno odbyć się nie później niż 6 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego. Uchwała o podziale zysku podejmowana jest zwykłą większością głosów.
Zwyczajne walne zgromadzenia określa także dzień dywidendy oraz termin wypłaty dywidendy. Dzień dywidendy w spółce publicznej może być wyznaczony na dzień powzięcia uchwały albo w okresie trzech kolejnych miesięcy, licząc od tego dnia. Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia nie określa dnia wypłaty dywidendy, wówczas wypłacana jest w dniu określonym przez radę nadzorczą spółki.