Spółki akcyjne, co do zasady, nie wiedzą, kto jest ich akcjonariuszem.
Na Giełdzie Papierów Wartościowych notowane są wyłącznie zdematerializowane akcje na okaziciela. Identyfikacja posiadaczy tych akcji ma natomiast miejsce w obrębie konkretnego biura maklerskiego. Posiadacze innego rodzaju akcji - akcji imiennych - są uwidocznieni w księdze akcyjnej prowadzonej przez spółkę. Identyfikacja przez spółkę posiadaczy jej akcji na okaziciela możliwa jest wyłącznie w określonych momentach i to niekoniecznie wszystkich inwestorów.
Spółce znani są: inwestorzy, którzy objęli akcje w pierwszej ofercie publicznej (ale spółka nie wie, czy w dalszym ciągu są akcjonariuszami – mogli już akcje sprzedać), inwestorzy, którzy zarejestrowali się na walne zgromadzenie (na walne zgromadzenie nie trzeba jednak rejestrować wszysktich posiadanych akcji, w dniu walnego zgromadzenia osoby w nim uczestniczące nie muszą być nadal akcjonariuszami), inwestorzy, którzy mieli obowiązek poinformowania spółki i KNF o przekroczeniu określonych progów (pierwszy próg to przekroczenie 5%) udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu.
Co ciekawe, w przypadku akcji na okaziciela notowanych na GPW, będących w posiadaniu osób fizycznych, spółka nie wie, komu zostanie wypłacona dywidenda (spółki otrzymują za pośrednictwem biur maklerskich zestawienia osób prawnych uprawnionych do dywidendy). Spółka nie wie również, komu przysługiwały prawa poboru.