Insider trading to transakcje kupna i sprzedaży akcji notowanych na giełdzie dokonywane przez osoby, które mają dostęp do informacji poufnych. Nie w każdym przypadku jednak insider trading jest nielegalny.
Z wersją legalną mamy do czynienia, kiedy transakcji dokonują osoby, które posiadają stały dostęp do informacji poufnych dotyczących emitenta, a o dokonanych transakcjach swoich i osób blisko z nimi związanych informują Komisję Nadzoru Finansowego oraz tego emitenta. Ważne jest jednak, że legalny insider trading nie oznacza wykorzystywania informacji poufnych, ale jedynie zawieranie transakcji w oparciu o informacje powszechnie dostępne przez osoby, które mają stały dostęp do informacji poufnych. Osoby mające stały dostęp do informacji poufnych nie mogą nabywać i zbywać akcji emitenta w tzw. okresach zamkniętych (określony w przepisach termin przed publikacją raportu okresowego oraz okres od wejścia w posiadanie informacji poufnej do przekazania tej informacji do publicznej wiadomości.
Emitent instrumentów finansowych dopuszczonych na rynek regulowany musi przekazywać otrzymywane od osób mających stały dostęp do informacji poufnych dane o dokonanywanych przez te osoby transakcjach giełdzie i do publicznej wiadomości. Co więcej, musi także sporządzać i prowadzić listę osób fizycznych posiadających dostęp do informacji poufnych, które pozostają z emitentem w stosunku pracy, zlecenia lub innym stosunku prawnym o podobnym charakterze. Na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego lub jej uprawnionego przedstawiciela, emitent niezwłocznie przekazuje tę listę organowi nadzoru.
Nielegalna wersja to natomiast wykorzystanie informacji poufnej (zbywanie lub nabywanie instrumnetów w oparciu o informację poufną). Nie ma wówczas znaczenia, czy jest to osoba mająca stały dostęp do informacji poufnych (np. członek zarządu), czy też osoba, która posiada informację poufną w wyniku popełnienia przestępstwa. Wykorzystywać informacji poufnej nie może również osoba, która pozyskała informację w inny sposób, jeżeli wiedziała lub przy dołożeniu należytej staranności mogła się dowiedzieć, że jest to informacja poufna.
Zobacz też: Jakie kary grożą za wykorzystanie bądź ujawnienie informacji poufnej?