Obrót giełdowy jest anonimowy. O tym kto zawiera transakcję, nie wie nawet sama giełda (transakcje zawierane są za pośrednictwem członków giełdy, a nie bezpośrednio przez samych inwestorów). Również spółki zazwyczaj nie znają swojego akcjonariatu, szczególnie jeśli jest on mocno rozdrobiony. W niektórych przypadkach można jednak dowiedzieć się nieco o podmiotach będących akcjonariuszami emitenta.
Lista akcjonariuszy – w szczególności spółki publicznej – ulega nieustającym zmianom ze względu na dużą płynność akcji. Nie istnieją oficjalne rejestry akcjonariuszy, ponieważ każda próba stworzenia takiego rejestru byłaby z góry skazana na niepowodzenie. Zatem w przypadku spółek publicznych posiadających rozproszony akcjonariat nikt nie dysponuje pełną wiedzą na temat tego, jakie osoby wchodzą w skład akcjonariatu spółki w danej chwili.
Jedynie KNF posiada możliwość ustalenia tożsamości osoby z rachunku maklerskiego, z którego zostało wydane zlecenie. Dane inwestorów posiadają także biura maklerskie, które prowadzą rachunek papierów wartościowych. Inwestor może mieć jednak akcje w kilku biurach maklerskich, a więc będzie to informacja niepełna.
Warto jednak zwrócić uwagę, że są pewne instrumenty, które pozwalają choćby w przybliżeniu poznać skład akcjonariatu. Spółki publiczne muszą publikować wykazy akcjonariuszy posiadających co najmniej 5% liczby głosów na walnym zgromadzeniu, a także na żądanie akcjonariuszy udostępniać listę wszystkich akcjonariuszy biorących udział w walnym zgromadzeniu. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że tak naprawdę jest to informacja o akcjonariuszach, którzy posiadali akcje w dniu rejestracji. W terminie walnego zgromadzenia, te osoby nie muszą już być akcjonariuszami spółki.
W przypadku nabywania lub zbywania znacznych pakietów akcji spółki publikują także informacje o zmianie stanu posiadania ich akcjonariuszy (więcej na ten temat: Kiedy i w jakim terminie należy poinformować o zmianie stanu posiadania akcji spółki publicznej?)