W dniu 5.12.2011 r. Emperia Holding S.A. opublikowała odpowiedzi na pytania zadane w dniu 17.11.2011 r. przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.
Odpowiedź spółki Emperia Holding S.A.
Warto dodać, że pytania zadane przez Stowarzyszenie dotyczyły niestandardowych, a zarazem kontrowersyjnych zmian w Statucie spółki.
W odpowiedzi Stowarzyszenia (na powyższą odpowiedź Emperii), która została skierowana do spółki w dniu 06.12.2011, ale jeszcze przed rozpoczęciem obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenie wyraziło ocenę, że argumenty przedstawione przez Spółkę w zakresie uzasadnienia projektu uchwały nr 3 najbliższego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia (dotyczącej przyznania indywidualnych uprawnień) nie są wystarczające dla podjęcia tejże uchwały. W ocenie Stowarzyszenia uchwała przegłosowana w proponowanym kształcie może zostać skutecznie zaskarżona.
Z kolei mając na uwadze założenia do uchwały nr 4 najbliższego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia (dotyczącej ograniczenia prawa głosu do 20%) Stowarzyszenie wyraziło opinię, że co do zasady nie są one w interesie akcjonariuszy mniejszościowych Spółki. Niemniej mając na względzie uzasadnienie Zarządu przedstawione do niniejszej uchwały, a także mając na uwadze strukturę akcjonariatu Spółki można dostrzec racjonalność takiej propozycji zmian. W ocenie Stowarzyszenia ograniczenie prawa głosu do 20%, które zostaje zniesione po przekroczeniu przez akcjonariusza progu 66 proc. głosów powinno jednak obejmować równolegle wszystkich akcjonariuszy. W innym przypadku po przekroczeniu przez akcjonariusza progu 66% głosów, ograniczenia przewidziane uchwałą będą dotyczyć wyłącznie akcjonariuszy mniejszościowych, a to nie leży w ich interesie. Ponadto sprzeczne z przepisami Kodeksu spółek handlowych, czy też Ustawy o ofercie wydają się w ocenie Stowarzyszenia zapisy statutowe dotyczące ograniczenia prawa głosu do jednej akcji w związku z niewypełnieniem obowiązków informacyjnych względem Zarządu. Dlatego też Stowarzyszenie jest przeciwne treści uchwały w proponowanym dotychczas brzmieniu.
Ponadto choć w ocenie Stowarzyszenia uchwała nr 5 najbliższego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia (dotycząca opcji sprzedaży) ma na celu ochronę interesu akcjonariuszy mniejszościowych i jest dla akcjonariuszy korzystna, to jednak również budzi wątpliwości prawne. Idea zmian w zakresie przyznania akcjonariuszom mniejszościowym opcji sprzedaży może stać w ocenie Stowarzyszenia w sprzeczności z obowiązującymi przepisami Ustawy o ofercie.