Chat with us, powered by LiveChat

Zarząd PBO Anioła odmawia akcjonariuszom informacji na walnym zgromadzeniu

Skomentuj artykuł

Podczas mających miejsce w dniu 31 grudnia 2011 r. obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki PBO Anioła S.A. akcjonariusze zwrócili się do Zarządu Spółki z szeregiem pytań dotycząych planowanego przez Zarząd PBO Anioła S.A. przejęcia spółki Protea Development S.A. oraz mającą w związku z powyższym zostać podjętą uchwałą o podwyższeniu kapitału zakładowego. Akcjonariusze pytali m.in. o:

  1. Na czym polega metoda szwajcarska mieszana na jaką Spółka powołuje się przy wycenie Protea Development Sp. z o.o.?
  2. Jakie aktywa, w tym nieruchomości, posiada Protea Development Sp. z o.o.?
  3. Jakie są plany związane z zabudową nieruchomości posiadanych przez Protea Development Sp. z o.o.
  4. Czy Protea Development zawarła umowy dotyczące zabudowy, sprzedaży, najmu posiadanych nieruchomości?
  5. Jakie są perspektywy rozwoju Protea Development Sp. z o.o.? Czy Protea Development Sp. z o.o. ma zawarte kontrakty, które gwarantują jej osiąganie zakładanych przychodów i zysków do roku 2014?
  6. Dlaczego w umowie inwestycyjnej przyjęto, że będzie ona realizowana niezależnie od zysków i perspektyw Protea Development Sp. z o.o. (przyjęto, że Spółka będzie nabywała udziały w Protea Development Sp. z o.o. o ile Protea Development Sp. z o.o. będzie osiągał przychody roczne na poziomie 30 mln zł niezależnie od zysku)?

 

Jednakże Zarząd Spółki odmówił udzielenia odpowiedzi na powyższe pytania, a obrady walnego zgromadzenia zostały przerwane do 10 stycznia 2012 r.

 

W międzyczasie akcjonariusze Spółki zwrócili się do SII o pomoc o uzyskaniu od Zarządu Spółki, informacji, argumentując, iż ich uzyskanie jest niezbędne dla dokonania racjonalnej oceny sposobu głosowania nad uchwałą s sprawie podwyższenia kapitału zakładowego. Projekt uchwały zakładał podwyższenie kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii D, z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Z opinii zarządu do projektu uchwały wynika, że akcje w podwyższonym kapitale zakładowym zostaną zaoferowane w dordze oferty prywatnej spółce Unamare Company Ltd i stanowić będą zapłatę za nabyte od tej spółki udziały w Protea Development Sp. z o.o.

 

W ocenie SII żądanie powyższych informacji było w pełni uzasadnione. Mając to na uwadze, SII wystąpiło do Zarządu Spółki z apelem o respektowanie prawa akcjonariuszy do żądania informacji na temat spraw będących przedmiotem podejmowanych uchwał. SII w piśmie skierowanym do Zarządu Spółki podkreśliło, że prawo do żądania informacji niezbędnych do podjęcia racjonalnej w przedmiocie głosowania nad kluczowymi decyzjami inwestycyjnymi w spółce jest jednym z podstawowych praw wszystkich akcjonariuszy i nie można im tego prawa ograniczać. Przedstawienie informacji na temat sposobu przeprowadzenia wyceny spółki Protea Development Sp. z o.o. oraz wyjaśnienie co stanowi podstawę do przyjęcia takiej wyceny jest istotne w kontekście ustalenia, czy wartość nabywanych udziałów w Protea Development Sp. z o.o. odpowiada wartości akcji PBO Anioła S.A. Dopiero bowiem posiadanie wiedzy na ten temat pozwoli inwestorom rzetelnie ocenić, czy emisja akcji PBO Anioła S.A. w zamian za nabyte od Unamare Company Ltd udziały w Protea Development Sp. z o.o. jest dokonywana po cenach rynkowych i odpowiada rzeczywistej wartości przedmiotowych udziałów.

 

Na skutek m.in. apelu SII, Zarząd Spółki, w dniu 9 stycznia 2012 r. opublikował odpowiedzi na zadane przez akcjonariuszy pytania. Udzielone odpowiedzi dla wielu akcjonariuszy były jednak niewystarczające, czemu dali wyraz głosując przeciwko podjęciu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego.

 

Podsumowując sytuację mającą miejsce podczas obrad NWZ spółki PBO Anioła S.A. należy podkreślić, że inwestorzy decydując o podjęciu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji z wyłączeniem prawa poboru na rzecz Unamare Company Ltd w Nikozji powinni znać informacje uzasadniajace głosowanie nad taką uchwałą. Zważywszy, że żadanie udzielenia wskazanych informacji było uzasadnione dla oceny sprawy objętej porządkiem obrad, a tym samym spełnione zostały przesłanki z art. 428 § 1 ksh, Zarząd Spółki zoobligowany był udzielić wyczerpujących odpowiedzi na zadane pytania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie