W dniu 1 lutego 2012 r. SII wysłało do Komisji Nadzoru Finansowego zawiadomienie o podejrzeniu wykorzystania informacji poufnej przez prokurenta spółki Dolnośląskie Surowce Skalne S.A. ("DSS") w związku z nabyciem przez niego w dniach 18 i 19 stycznia 2012 r. 3.000 akcji spółki DSS o łącznej wartości 18.000 zł.
Informację o nabyciu przez prokurenta akcji DSS, Spółka opublikowała w raporcie bieżącym nr 2/2012 w dniu 21 stycznia 2012 r. 18 i 19 stycznia 2012, tj. w dniach w których Prokurent nabył akcje DSS ich kurs znacząco spadł, co mogło mieć związek z kolejnymi doniesieniami prasowymi o problemach związanych z budową Autostrady A2 . Następnie od dnia 20 stycznia 2012 r. kurs ponownie wzrósł do poziomu z 17 stycznia 2012 r. i w ciągu kolejnych dni dalej się umacniał. Można wnioskować, że wzrost kursu akcji DSS był wynikiem pozytywnych informacji na temat spółki, jakie ukazały się w opublikowanych przez nią raportach bieżących w dniu 19 stycznia 2012 r. po zamknięciu sesji. Najistotniejszą w tym kontekście była informacja zawarta w raporcie bieżącym Spółki nr 2/2012 opublikowanym w dniu 19 stycznia 2012 r. o godz. 17:55:26 dot. zawarcia znaczącej umowy. W raporcie tym Spółka poinformowała, iż zawarła z Bogl a Krysl k.s. (spółka komandytowa) Oddział w Polsce (BK) umowę, której przedmiotem jest udzielenie Spółce DSS przez BK wsparcia finansowego przeznaczonego na budowę Autostrady A2 od Strykowa do Konotopy na odcinku C, realizowanej przez Spółkę wspólnie z BK w ramach konsorcjum.
Prokurent, jak wynika już z samej istoty pełnionej funkcji, będąc jedną z najbardziej zaufanych osób w spółce, niejednokrotnie ma dostęp do najważniejszych informacji o spółce. Mając powyższe na uwadze, SII zwróciło sie do KNF by zbadała, czy prokurent spółki DSS mógł mieć dostęp do informacji o zawarciu przez DSS znaczącej umowy w przedmiocie udzielenia Spółce wsparcia finansowego zanim została ona podana do publicznej wiadomości oraz czy doszło do wykorzystania rzeczonej informacji poufnej przez prokurenta przy zakupie przez niego 3.000 akcji spółki DSS.
w dniach, w których Prokurent nabył akcje DSS ich kurs znacząco spadł, co mogło mieć związek z kolejnymi doniesieniami prasowymi o problemach związanych z Autostradą A2 . Następnie od dnia 20 stycznia 2012 r. kurs ponownie wzrósł do poziomu z 17 stycznia 2012 r. i w ciągu kolejnych dni dalej się umacniał. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że wzrost kursu akcji DSS był wynikiem pozytywnych informacji na temat spółki, jakie ukazały się w raportach bieżących Spółki w dniu 19 stycznia 2012 r. po zamknięciu sesji na giełdzie. Najistotniejszą w tym kontekście była informacja zawarta w raporcie bieżącym Spółki nr 2/2012 opublikowanym w dniu 19 stycznia 2012 r. o godz. 17:55:26 dot. zawarcia znaczącej umowy. W raporcie tym Spółka poinformowała, iż zawarła z Bogl a Krysl k.s. (spółka komandytowa) Oddział w Polsce (BK) umowy, której przedmiotem jest udzielenie Spółce przez BK wsparcia finansowego przeznaczonego na budowę Autostrady A2 od Strykowa do Konotopy na odcinku C, realizowanej przez Spółkę wspólnie z BK w ramach konsorcjum. Ponadto w dniu 19 stycznia 2012 r. o godz. 17:51:25 DSS opublikowała raport bieżący nr 1/2012 dotyczący zawarcia umowy znaczącej. Zgodnie z treścią raportu spółka zależna od DSS – Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych S.A. z siedzibą w Kielcach zawarła z Kredyt Bankiem S.A. aneks do aneks do umowy o kredyt obrotowy na podstawie, którego podwyższona została kwota limitu kredytu o kwotę 30.000.000 zł.
Mając powyższe na uwadze, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zwraca się do Komisji Nadzoru Finansowego z wnioskiem o zbadanie, czy przy zakupie przez prokurenta spółki DSS 3.000 jej akcji nie doszło do wykorzystania informacji poufnej opublikowanej przez spółkę ww. raportami bieżącymi o numerach 1 i 2/2012 . Jest bowiem prawdopodobne, iż prokurent, będąc już z samej istoty pełnionej funkcji jedną z najbardziej zaufanych osób w Spółce, mógł mieć dostęp do informacji o zawarciu przez DSS umowy znaczącej w przedmiocie udzielenia Spółce wsparcia finansowego zanim została ona opublikowana w formie raportu bieżącego.. Informacja o zawarciu tego rodzaju umowy jest niewątpliwie informacją, która po przekazaniu do publicznej wiadomości może w istotny sposób wpłynąć na cenę notowanych instrumentów finansowych.