To nie koniec pytań Stowarzyszenia inwestorów Indywidualnychdo giełdowej spółki Petrolinvest. Biorąc pod uwagę liczne, a wciąż niewyjaśnione wątpliwości dotyczące m.in. wyceny przejmowanych spółek, koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego, a także podwyższenia kapitału, Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych wystąpiło do Zarządu Spółki z wnioskiem, by po raz kolejny ustosunkował się, tym razem do czterdziestu szczegółowych pytań. SII oczekuje, że odpowiedzi zostaną opublikowane przez Spółkę w ciągu 31 dni od ich przekazania.
Stowarzyszenie już od dłuższego czasu przygląda się akwizycjom oraz polityce informacyjnej spółki Petrolinvest. Wiele uwag i zapytań kierują w tej sprawie także inwestorzy i akcjonariusze Spółki. Obawy akcjonariuszy wzrosły ostatnio w związku Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Spółki , które odbyło się w dniu 31 stycznia b.r., a podczas którego podjęto uchwałę o kolejnym warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki. W związku z licznymi znakami zapytania Stowarzyszenie już w dniu 16 stycznia b.r. wnioskowało do Spółki o wyjaśnienie wątpliwości związanych zarówno z planowanym podwyższeniem kapitału, ale również m.in. w zakresie koncesji dotyczących gazu łupkowego, czy też przejęć. Udzielenie rzetelnej odpowiedzi na zadane pytania było istotne i uzasadnione, szczególnie w kontekście nierzadko zawiłych, nieprecyzyjnych i mało zrozumiałych komunikatów publikowanych przez Spółkę, co niestety istotnie utrudnia, a czasami uniemożliwia ich właściwą interpretację - mówi Piotr Cieślak, wiceprezes Stowarzyszenia. Spółka, odniosła się do kilkunastu pytań zadanych przez inwestorów tuż przed północą na dzień przed NWZ, podczas którego zapadła decyzja o warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego o kwotę do 600 milionów złotych. Niestety udzielone odpowiedzi były zbyt ogóle, a w części także nieprecyzyjne - puentuje Cieślak. Skutkuje to kolejnym pismem, zawierającym tym razem 40 nowych pytań do Petrolinvest.
Tak duża liczba pytań wynika przede wszystkim z konieczności bardzo precyzyjnego ich sformułowania, tak aby zarząd Spółki mógł udzielić wyczerpujących wyjaśnień.
Stowarzyszenie pyta m.in. o to dlaczego Spółka dokonuje akwizycji w sposób, który nie zapewnia pełnej transparentności i który budzić może liczne kontrowersje, w tym także natury prawnej. Inna niejasność tyczy się sposobu pozyskania koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Pojawia się m.in. pytanie dlaczego Petrolinvest samodzielnie nie ubiega się o koncesje, lecz robi to płacąc wysoką cenę za udziały w spółkach, które wcześniej nabyły koncesje - mówi Jarosław Dzierżanowski, z działu interwencji i analiz Stowarzyszenia. SII interesuje również historia przejmowanych spółek, a także powiązania kapitałowe i osobowe występujące miedzy organami spółek wchodzących w skład Grupy Petrolinvest, a przejmowanymi firmami oraz ich akcjonariuszami. W piśmie pytamy również o działalność firmy Masashi Holdings Ltd oraz największych udziałowców spółek: Silurian Sp. z o.o., Silurian, Hallwood Plc, ECO Energy 2010 sp. z o.o. oraz ECO Energy 2010 Ska - dodaje Dzierżanowski.
SII wnioskowało do Zarządu o udzielenie odpowiedzi w ciągu 31 dni i podanie jej do publicznej wiadomości w formie raportu bieżącego