Chat with us, powered by LiveChat

Wezwanie na akcje spółki Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A.

Czat  

Czat inwestorski

z Vladimirem Kantorem,
Vice-Prezesem Grupy Acron

13 lipca 2012r. (piątek),

godz. 12.00

 

Tytuł czata: „Wezwanie na akcje spółki Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A.”


 

    Vladimir Kantor, Vice-Prezes
    Grupy Acron

Informacja na temat wezwania:
Za pośrednictwem spółki zależnej Norica Holding S.ŕ r.l., Grupa Acron chce nabyć akcje, zapewniające maksymalnie 66% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu ZAT. W dniu 13 lipca 2012r. Grupa Acron podjęła decyzję o podniesieniu oferowanej ceny do 45 zł za jedną akcję spółki. Jest to o 25% więcej od ceny oferowanej na początku wezwania i o 47,9% więcej niż wynosiła średnia z okresu 6 miesięcy poprzedzających wezwanie. Zapisy na sprzedaż akcji inwestorzy mogą składać w placówkach Domu Maklerskiego BZ WBK S.A, oraz oddziałach Banku Zachodniego WBK S.A do 16 lipca 2012 r.

Informacja o Grupie Acron:
Acron to międzynarodowy producent nawozów mineralnych i innych produktów chemicznych, posiadający znaczące aktywa w Rosji, Chinach, Kanadzie i Estonii. Grupa prowadzi działalność wydobywczą, produkcję, dystrybucję a także sprzedaż produktów chemicznych. Acron znajduje się wśród 10 największych producentów nawozów w Europie. Grupa jest także jednym z największych na świecie oraz największym w Rosji producentem nawozów wieloskładnikowych pod względem możliwości produkcyjnych.

 

W 2005 r. Grupa Acron rozpoczęła ekspansję na rynku chińskim. Obecnie Acron jest największym rosyjskim prywatnym inwestorem w Chinach. Od 2008 roku, Grupa obecna jest w Estonii, gdzie posiada obiekty portowe oraz logistyczne. Także od 2008 roku Acron rozwija własną bazę surowcową potasu w Kanadzie, gdzie współpracuje również, na podstawie umowy joint venture, z koncernem Rio Tinto w zakresie eksploracji złóż potasu i budowy kopalń.

 

Grupa Acron notowana jest na London Stock Exchange i MICEX-RTS w Moskwie, a jej kapitalizacja wynosi ok. 2 mld USD. Grupa Acron, poprzez spółki holdingowe, kontrolowana jest przez Viatcheslava Kantora.

 

W 2011 r. Grupa wypracowała 2,2 mld USD przychodów, 706 mln USD EBITA oraz 692 mln USD zysku netto. W ubiegłym roku produkcja Grupy osiągnęła 5,8 mln ton.


 

Moderator: Witamy na czacie z Vladimirem Kantorem Wiceprezesem Grupy Acron. Czat potrwa do godziny 12.45. W tym czasie postaramy się odpowiedzieć na jak największą liczbę Państwa pytań.


Mariusz_1978: W środę 20 czerwca Spółka Azoty Tarnów przedstawiła strategię na lata 2012-2020. Jakie ma Pan zdanie na temat tego dokumentu?

Vladimir Kantor: Uważamy, że sam dokument jest bardzo ogólny, lakoniczny i nie odpowiada na wyzwania i zagrożenia jakie mogą się pojawić w branży w następnych latach. Zgadzamy się z kierunkami rozwoju, nakreślonymi przez Zarząd, uważamy jednak, że jedynym rozwiązaniem, które zapewni konkurencyjność Azotów Tarnów w dłuższym okresie, jest wsparcie inwestora strategicznego, takiego jak my – z bazą surowcową i globalną skalą i doświadczeniem. Taki jest rynek, który wymaga od producentów konsolidacji.

 

seba84: Acron po raz czwarty wydłuża termin zapisów na sprzedaż akcji ZA Tarnów. Czy jest to efekt małego zainteresowania ze strony obecnych akcjonariuszy do sprzedawania akcji po cenie z wezwania?

Vladimir Kantor: Wydłużaliśmy zapisy z uwagi na trwające rozmowy z inwestorami. Ich zwieńczeniem jest zaproponowanie wyższej ceny. Wcześniejsze zakończenie wezwania nie było również możliwe z uwagi na zwołane na 14 lipca NWZA.

 

inwestor: Niektórzy podwyższenie progu do 66% interpretują jako sygnał, wycofania się Waszej Grupy z przedsięwzięcia. Jak Pan odbiera takie „ataki”, biorąc pod uwagę fakt, że już bodajże po raz 4 przesuwacie termin zapisu na sprzedaż akcji?

Vladimir Kantor: Podniesienie progu było jedynie techniczną operacją. Absolutnie nie wiązało się to ze zmianą naszych planów czy strategii. Najlepiej świadczy o tym dzisiejsze podwyższenie ceny. Co więcej, zgodnie z treścią wezwania możemy objąć również mniejszościowy pakiet akcji, co jasno zadeklarowaliśmy w dzisiejszym komunikacie.

 

adam80: Większość akcjonariuszy była niezadowolona z proponowanej przez Państwa ceny z wezwania. Termin zapisów mija 16 lipca br. Czy myślicie, że podwyższenie ceny do 45 zł może sprawi, że akcjonariusze zdecydują się na wzięcie udziału w wezwaniu?

Vladimir Kantor: Mamy taką nadzieję. Ogłoszona dzisiaj cena jest rezultatem rozmów z akcjonariuszami w ostatnich tygodniach.

 

Deamon: Właśnie ING poinformowało, że nie poprzez emisji. Proszę się do tego odnieść. Ile akcji zamierzacie Państwo skupić, żeby wezwanie doszło do skutku (zakładając, że emisja nie zostanie "klepnięta")? Czy to kilkanaście procent? Więcej niż 20?

Vladimir Kantor: Bardzo się cieszymy z tej deklaracji. Przyjęcie proponowanych uchwał uniemożliwiłoby innym akcjonariuszom sprzedaż akcji. Zamierzamy kupić jak najwięcej, nie więcej niż 66%.

 

trader: Sfera zainteresowań Grupy Acron obejmuje jedynie Azoty Tarnów? Rozważacie przejęcie części udziałów innych polskich zakładów?

Vladimir Kantor: W chwili obecnej skupiamy się jedynie na Azotach Tarnów, właśnie w przypadku tej spółki widzimy największe synergię.

 

Jan: Rosyjska prasa informuje o Państwa problemach z dostawcami surowców. Czy przerwa
w dostawach, która wymusiła zatrzymanie produkcji w Państwa zakładach oraz ponaglenie o szybszą spłatę zadłużenia wobec Fosagro przełożyła się w jakimś stopniu na decyzje odnośnie przejęcia Azotów Tarnów?

Vladimir Kantor: Nasze kłopoty z dostawami surowców nie miały wpływu na decyzje dotyczące transakcji. W ostatnim czasie otrzymaliśmy także pozytywną decyzję sądu o przywróceniu dostaw.

 

mmartewicz: Co oznacza znaczy mniejszościowy pakiet? Jaki jest minimalny próg, który musielibyście osiągnąć, żeby wezwanie doszło do skutku?

Vladimir Kantor: Na dziś mogę jedynie powtórzyć, że jesteśmy gotowi nabyć znaczący pakiet mniejszościowy.

 

jonasz: Czy kupując dziś akcje Azotów będę mógł je oddać na wezwaniu po 45 zł?

Vladimir Kantor: O ile wiem jest już za późno, akcje na Pana rachunku znalazłyby się dopiero po zakończeniu wezwania.

 

tamara: Czy w przypadku pojawienia się kontroferty na Tarnów jesteście skłonni przebić każde zlecenie? Czy jeżeli wezwanie się nie powiedzie, planujecie ogłaszać je ponownie?

Vladimir Kantor: Obecna oferta jest ostateczna. Jeśli inwestorzy negatywnie odpowiedzą na nasze wezwanie, będzie to dla nas wyraźny znak, że powinniśmy skoncentrować się na innych projektach nad którymi pracujemy.

 

Deamon: Czy jeśli emisja nie zostanie klepnięta przedłużycie wezwanie tak aby dać szanse chętnym na sprzedaż akcji w wezwaniu?

Vladimir Kantor: Niestety nie ma już takiej możliwości. Wezwanie kończy się w najbliższy poniedziałek 16 lipca.

 

inwest_indyw: Zapewne przeanalizowaliście Państwo projekty uchwał na lipcowe NWZ ZA Tarnów. Mógłbym prosić Pana o komentarz?

Vladimir Kantor: Uważam, że proponowane podwyższenie kapitału nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego. Zarząd nie przedstawił konkretnych planów inwestycyjnych, które uzasadniałyby przyjęcie uchwał. Uważamy, że w interesie akcjonariuszy jest odrzucenie uchwał.

 

adi: Deklarował Pan, że zamierzacie zachować zakłady grupy Azoty Tarnów oraz rozpocząć ekspansję ich produktów na rynek Azji oraz obu Ameryk. Czy w razie ewentualnego połączenia, wprowadzicie ten plan do realizacji?

Vladimir Kantor: W przypadku zakończenia sukcesem wezwania potwierdzamy naszą gotowość do współpracy z Grupą Azotów Tarnów w zakresie sprzedaży ich produktów na rynkach w Azji i obu Ameryk.

 

Zbychu: Pozyskanie poparcia największego akcjonariusza wydaje się być kluczowe. Czy uważa Pan, że podwyższenie ceny rozwiąże problem?

Vladimir Kantor: Nasza oferta jest bardzo atrakcyjna dla wszystkich akcjonariuszy. Deklarujemy gotowość do dalszych rozmów ze skarbem państwa. Tak jak wspominałem, możemy zakończyć wezwanie sukcesem nawet w przypadku braku odpowiedzi ze strony MSP.

 

potencjalny_inwestor: Istnieją informacje, że ZAT może pokusić się o ofertę zakupu zakładów z Puław. Środki finansowa na przejęcie miałyby pochodzić z planowanej emisji akcji, która zakładaj podniesienie kapitału Spółki nawet o 75 proc. Jak Pan ocenia szansę tej transakcji? 2 pytanie – jak takie informacje wpływają na strategię Grupy Acron?

Vladimir Kantor: Plany te nie zmieniają naszej strategii. W tej chwili wiemy zbyt mało aby właściwie ocenić te plany. Widzimy szanse, ale także liczne zagrożenia wynikające z takiej transakcji. Na razie trudno więc oceniać to w kategoriach projektu inwestycyjnego.

 

m.paluch: Zarząd Spółki w wydanej opinii podkreślił, że wezwanie nie uwzględnia w szczególności potencjalnych synergii. Prosiłbym Pana o komentarz w tej sprawie.

Vladimir Kantor: Zarząd w swojej opinii niestety nie odniósł się do naszego listu intencyjnego, w którym wskazywaliśmy na liczne synergie w zakresie dystrybucji, logistyki i dostawy surowców. Deklarowaliśmy rozwój mocy produkcyjnych i utrzymanie zatrudnienia w zakładach produkcyjnych Grupy.

 

kasia: Istnieją spekulacje, że Michał Sołowow jest również zainteresowany zakładami w Tarnowie. Jak Pana zdaniem wpływa to na decyzję akcjonariuszy?

Vladimir Kantor: Fakty są takie, że w tej chwili na rynku jest tylko jedna oferta, nasza. Mamy nadzieję, że jest ona na tyle atrakcyjna, że przekona akcjonariuszy.

 

pawel_m: Jak zapatrujecie się Państwo na plany Spółki z perspektywy przeprowadzonego przez Państwa wezwania. Zdaniem niektórych uczestników rynku kapitałowego, pozytywna odpowiedź na wezwanie uniemożliwiłaby realizację przedstawionej strategii rozwoju Spółki na najbliższe lata.

Vladimir Kantor: Doceniamy dotychczasowe osiągnięcia Zarządu, i popieramy generalne kierunki rozwoju. Wejście inwestora strategicznego jakim jest Acron, z rozbudowaną baza surowcową i międzynarodową siecią logistyczną i dystrybucyjną, może tylko pozytywnie wpłynąć na ich realizację.


matt: Krążą opinie, że wezwanie ma podłoże nie tylko biznesowe - mam na myśli dość złożone stosunki polsko-rosyjskie. Jak skomentuje Pan komentarze, że chodzi o produkcje chemiczną a nie np. polski rynek gazu?

Vladimir Kantor: Skupmy się na przyszłości i biznesie, zostawmy politykę. Jesteśmy zainteresowani branżą chemiczną, nie jesteśmy producentem ani dostawcą gazu. Wielokrotnie deklarowaliśmy, że traktujemy PGNiG jako długoterminowego i strategicznego partnera biznesowego Grupy Azoty Tarnów.

 

miro: Jaką część przychodów Acron przeznacza na innowację i rozwój?

Vladimir Kantor: W ostatnich 5 latach Acron przeznaczył na inwestycje i rozwój ponad 2 mld USD.

 

Moderator: Dziękujemy uczestnikom czatu. Nasz czas dobiegł końca. W przypadku dodatkowych pytań, zachęcamy do kontaktu ze spółką.


Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie