Czat inwestorski ze spółką PZU S.A. 26 marca 2012r. (poniedziałek), godz. 12.00 |
Tytuł czata: „Omówienie wyników finansowych Grupy PZU za 2011 rok oraz planów rozwoju Spółki na lata 2012-2014”
Grupa PZU jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. W ramach podstawowej działalności ubezpieczeniowej, obejmującej ubezpieczenia majątkowe, ubezpieczenia na życie oraz pozostałe ubezpieczenia osobowe, klienci Grupy PZU mają do wyboru blisko 200 rodzajów ubezpieczeń. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.
12 maja 2010 roku PZU SA zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Była to jedna z największych ofert w 2010 roku w Europie Środkowo-Wschodniej i największa w historii polskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Wielkość oferty to 8,1 mld PLN (2,7 mld USD), wartość obrotu akcjami PZU w pierwszym dniu notowania około 5,1 mld PLN. PZU SA jest pierwszą spółką która weszła w skład WIG20 w dniu pierwszego notowania.
Akcje PZU wchodzą w skład następujących indeksów WIG, WIG20, WIG PL, a od 1 lutego 2012 roku również w skład RESPECT Index.
PZU konsekwentnie dąży do coraz pełniejszego zaspokajania potrzeb klientów, systematycznego podnoszenia jakości usług oraz stałego poszerzania możliwości rozwojowych. PZU to firma najbardziej ceniona za doświadczenie, tradycję, polskie pochodzenie, silną pozycję finansową oraz łatwy dostęp do agentów i oddziałów firmy.
Grupa PZU prowadzi działalność w trzech podstawowych segmentach:
- ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych – oferowanych przez PZU;
- ubezpieczeń na życie – oferowanych przez PZU Życie oraz
- otwartych funduszy emerytalnych – oferowanych przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU (PTE PZU), zarządzające OFE PZU Złota Jesień.
PZU jest liderem, pod względem wartości składki przypisanej brutto, na rynku ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych w Polsce (32,6% udział w rynku na koniec 2011 r.). Podstawową grupą produktów oferowaną przez PZU są ubezpieczenia komunikacyjne, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i klientów korporacyjnych.
PZU Życie jest liderem, pod względem wartości składki przypisanej brutto, na rynku ubezpieczeń na życie w Polsce (30,8% udział w rynku na koniec 2011 r.). Podstawową grupą produktów oferowaną przez PZU Życie są grupowe i indywidualne ubezpieczenia na życie.
PTE PZU zarządza OFE PZU Złota Jesień, który według danych KNF, był na koniec 2011 roku trzecim pod względem liczby członków (2,2 mln członków) oraz pod względem aktywów netto (30,5 mld PLN) otwartym funduszem emerytalnym w Polsce.
Przemysław Dąbrowski, CFO
Pan Przemysław Dąbrowski jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek informatyka oraz studiów podyplomowych z zarządzania. Uzyskał również tytuł MBA Uniwersytetu Illinois oraz ukończył program Warsaw-Illinois Executive MBA. Ukończył szereg szkoleń z zakresu finansów i rachunkowości m. in. Certified Diploma In Finance, organizowane przez ACCA.
Pan Przemysław Dąbrowski posiada szerokie doświadczenie w zarządzaniu finansami w ubezpieczeniach, w zarządzaniu inwestycjami finansowymi oraz w przeprowadzaniu dużych transakcji finansowych. Ponadto dysponuje praktyczną i teoretyczną wiedzą księgową, znajomością zagadnień podatkowych oraz elementów matematyki aktuarialnej.
Karierę zawodową rozpoczął w roku 1993. W latach 1993-1998 pracował jako analityk i kontroler finansowy w Whirlpool Polska Sp. z o.o. W latach 1998–2000 był Skarbnikiem w AIG Polska. W latach 2000–2001 pełnił funkcję Dyrektora Finansowego, Członka Zarządu Creative Team SA (Grupa Elektrim). W latach 2001-2006 był Dyrektorem Biura Planowania i Kontrolingu w PZU SA. W latach 2006-2008 pracował w firmach doradczych AT Kearney i Accenture na stanowisku Managera a następnie Senior Managera. Od października 2008 roku do marca 2009 roku pełnił funkcję Dyrektora – Zastępcy Szefa Pionu Finansowego w Centrali PZU SA i PZU Życie SA. Od listopada 2008 roku do lutego 2009 roku był Dyrektorem Biura Planowania i Kontrolingu w Centrali PZU SA i PZU Życie SA, następnie od marca 2009 roku Dyrektorem Biura Zarządzania Informacją w Centrali PZU SA i PZU Życie SA.
Od stycznia 2010 roku pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu PZU Życie SA. Od 21 grudnia 2010 r. pełni funkcję Członka Zarządu PZU SA. Odpowiada za Pion Finansowy.
Zapis czatu:
Moderator: Witamy Państwa na czacie z Przemysławem Dąbrowskim Członkiem Zarządu PZU SA i PZU Życie SA. Zapraszamy do zadawania pytań.
curious: Jaki poziom zysku będzie rekomendowany przez Zarząd do przeznaczenia na dywidende na najbliższym Walnym ?
Przemysław Dąbrowski: Do dnia dzisiejszego Zarząd PZU SA nie podjął decyzji w przedmiocie podziału zysku netto za 2011 r. Po podjęciu uchwały, Spółka opublikuje raport bieżący ze stosowną informacją. Propozycja Zarządu będzie uwzględniać rekomendację KNF dotyczącą pozostawienia w PZU SA 25% zysku za 2011 r.
inwestor: Witam. Czy otrzymali Państwo odpowiedź od rządu chorwackiego w sprawie spółki Croatia Osiguranje?
Przemysław Dąbrowski: Zarząd Spółki nie komentuje doniesień prasowych.
Observer: Czy planują Państwo przejąć jakieś podmioty z branży w okresie najbliższych kilku lat?
Przemysław Dąbrowski: Zgodnie ze strategią na lata 2012-2014 planujemy ekspansję Spółki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy zainteresowani tylko podmiotami ubezpieczeniowymi.
tom1974: Czy mogą Państwo potwierdzić zainteresowanie podpisaniem umowy na bycie "partnerem" Stadionu Narodowego?
Przemysław Dąbrowski: Prosimy o zadawanie pytań dotyczących wyników PZU za 2011 rok oraz ogłoszonej Strategii na lata 2012-2014.
tomasz1980: Czy poza rozwojem w Estonii i Łotwie spółka ma na celowniku inne rynki wschodnie rynki?
Przemysław Dąbrowski: Nie.
ada_01: Czy w Pańskiej ocenie ewentualna wypłata dywidendy wyższej niż wskazanie KNF może być dla spółki zagrożeniem?
Przemysław Dąbrowski: Pozycja kapitałowa PZU SA jest silna. Wypłata wyższej dywidendy niż rekomendacja KNF nie stanowi zagrożenia. Decyzja co do sposobu podziału zysku netto należy do Walnego Zgromadzenia. Zarząd w swojej rekomendacji uwzględni zalecenia KNF.
wujek: Ile środków spółka może przeznaczyć w ciągu najbliższych 2-3 lat na inwestycje, w tym przejęcia?
Przemysław Dąbrowski: Zgodnie ze strategią ekspansji międzynarodowej PZU może przeznaczyć na akwizycję 6-7 mld złotych.
futures: Jakiego rodzaju akwizycje są dla spółki priorytetem? Czy priorytetem będą spółki ubezpieczeniowe, czy też banki, a może TFI?
Przemysław Dąbrowski: Spółki ubezpieczeniowe.
gonia: Na jakim etapie są rozmowy PZU na temat pozyskania partnerów do spółki PZU International?
Przemysław Dąbrowski: Prowadzimy wstępne rozmowy z potencjalnymi partnerami a decyzje zapadną po zidentyfikowaniu celów inwestycyjnych.
Davon: Jaka grupa ubezpieczeń generuje najwyższe marże, czy wszystkie typy ubezpieczeń generują dodatnie przepływy finansowe?
Przemysław Dąbrowski: Wszystkie generują dodatnie marże, a najbardziej rentowne są ubezpieczenia grupowe i indywidualnie kontynuowane na życie.
radziu: Czy spółka publikuje prognozy?
Przemysław Dąbrowski: Nie.
inwestor: Które segmenty działalności PZU mają w Pańskiej ocenie największą szansę na znaczącą poprawę wyników, a także największy przyrost klientów?
Przemysław Dąbrowski: Najbardziej perspektywicznym segmentem jest segment ubezpieczeń indywidualnych na życie. Po znacznej poprawie wyników w ubezpieczeniach korporacyjnych komunikacyjnych, główne linie biznesu wykazują dobre wyniki.
matt: Jak ocenia Pan Prezes konsolidację na rynku ubezpieczeń, rośnie w tej chwili poważna konkurencja dla Grupy PZU. W jaki sposób chcą Państwo zachować pozycję lidera w Polsce?
Przemysław Dąbrowski: Konsolidacja na rynku ubezpieczeń nie stanowi w tej chwili zagrożenia dla PZU, które nadal pozostaje liderem. Grupa dysponuje silną marką, dużą siecią dystrybucji i posiada przewagę kosztową ze względu na skalę działalności.
giełdziarz: Dzień dobry. Jak Pan ocenia perspektywy finansowe spółki na bieżący rok? Czy widzi Pan szanse na znaczącą poprawę wyników względem 2011, czy też raczej należy spodziewać się stabilizacji?
Przemysław Dąbrowski: Spółka nie publikuje prognoz wyników finansowych. Zakładamy dobre wyniki z działalności ubezpieczeniowej. Ze względu na zmienność rynków finansowych trudno jest nam przewidzieć wynik inwestycyjny.
Senior: Jak ocenia Pan wyniki za 4Q, czy aktualna wycena rynkowa spółki odzwierciedla rzeczywista wartość przedsiębiorstwa ?
Przemysław Dąbrowski: Wyniki finansowe za IV kwartał 2011 były dobre. Na wycenę rynkową Spółki mają wpływ nie tylko wyniki finansowe Spółki.
sports: Jak ocenia Pan konkurencje? Czy obawia się Pan negatywnego wpływu rosnącej konkurencji na przyszłe wyniki PZU?
Przemysław Dąbrowski: Jak pokazuje doświadczenie na rynku ubezpieczeń majątkowych, konkurencja może prowadzić do obniżenia rentowności rynku, co może mieć pośredni wpływ na wyniki PZU.
Boss: Czy PZU reasekuruje swoją działalność operacyjną? Jeśli tak w jakim wymiarze ?
Przemysław Dąbrowski: PZU reasekuruje swoją działalność, w szczególności przed dużymi zdarzeniami katastroficznymi. Program jest oparty na umowach nieproporcjonalnych właściwych dla spółek silnych kapitałowo.
hunter: Jakie są plany rozwoju na najbliższe lata ?
Przemysław Dąbrowski: Główne elementy planów rozwojowych zostały przedstawione w prezentacji na stronach 34-46.
beneficjent: Podobno w najbliższym kwartale zostaną podniesione wysokości składek OC, jak może wpłynąć to na wasze wyniki i co ważniejsze na klientów? Czy nie boicie się ucieczki do innych, często tańszych, ubezpieczycieli?
Przemysław Dąbrowski: Co do zasady nie ujawniamy informacji co do zmiany cen ubezpieczeń w PZU. Jeśli chodzi o rynek to wzrost cen wpłynie na urealnienie składek w odniesieniu do wypłacanych odszkodowań.
Kowalski: Za jaką część zysku Grupy PZU w skali roku odpowiada OFE PZU oraz TFI PZU ?
Przemysław Dąbrowski: PTE PZU odpowiada za około 3% wyniku Grupy PZU, TFI PZU SA jest spółką niekonsolidowaną z racji małego rozmiaru.
Harris: Jak ocenia Pan 2011 rok pod względem osiągniętych celów w Grupie PZU ?
Przemysław Dąbrowski: Udało się zrealizować wszystkie najważniejsze zamierzenia poza ewentualną ekspansją zagraniczną.
radziu: jak wygląda struktura przychodów w Państwa biznesie? Co jest jej najważniejszym składnikiem?
Przemysław Dąbrowski: Struktura składki przypisanej na koniec 2011 r. kształtuje się następująco: ubezpieczenia komunikacyjne masowe 4,1 mld zł, korporacyjne komunikacyjne 1,1 mld zł, inne majątkowe 3,1 mld zł, grupowe na życie i indywidualnie kontynuowane 6,2 mld zł, indywidualne na życie 0,6 mld zł.
Andrzej: Czy planują Państwo w najbliższym czasie poszerzenie palety produktów Grupy PZU?
Przemysław Dąbrowski: Tak, PZU ciągle rozwija paletę swoich produktów, czego przykładem są chociażby produkty ubezpieczeń zdrowotnych i indywidualnych ubezpieczeń na życie.
katja: Dlaczego warto inwestować w akcje spółki ?
Przemysław Dąbrowski: PZU jest spółką o wysokiej rentowności prowadzonego biznesu, silnej pozycji kapitałowej i stabilnej polityce dywidendowej.
Kate: W jaki sposób chcą Państwo podnosić rentowność biznesu?
Przemysław Dąbrowski: Między innymi poprzez dyscyplinę kosztową oraz właściwą wyceną ryzyka.
Mr. E: Ostatnio można zauważyć powrót do funduszy i zwiększone zainteresowanie tą formą inwestycji. Jak oceniacie swoją rolę na tym rynku oraz jak dbacie o pozycje?
Przemysław Dąbrowski: PZU nie jest rozpoznawane jako firma zarządzająca inwestycjami finansowymi. Chcemy zmienić ten obraz i zwiększyć udział TFI PZU w rynku funduszy inwestycyjnych.
Observer: Czy są w planach działania zmierzające do wprawadzenia akcji spółki na innych giełdach światowych np: w Londynie lub Nowym Yorku?
Przemysław Dąbrowski: Nie
curious: Ubezpieczenia komunikacyjne PZU nie należą do najtańszych na rynku. W jaki sposób chcą Państwo utrzymywać dotychczasowa sprzedaż a nawet zwiększać przewagę nad konkurencja ?
Przemysław Dąbrowski: PZU jako jeden z niewielu zakładów sprzedaje ubezpieczenia bez straty, co jest dobre zarówno dla firmy jak i klienta, bo gwarantuje to bezpieczeństwo tych ubezpieczeń. PZU buduje swoją pozycje na rynku poprzez mocny brand, wysoką jakość obsługi, zwłaszcza w procesach likwidacji, co wyróżnia nas na tle innych zakładów.
Dany: Mówi Pan o tym, iż spółka jest wysokiej rentowności, silnej pozycji itd. Jednak te dane możemy pozyskać bezpośrednio z waszej strony, podobnie zresztą jak u konkurencji. Zastanawiam się jednak co was wyróżnia od innych i dlaczego powinienem zaangażować się poważnie we wspieranie waszej działalności?
Przemysław Dąbrowski: Od konkurencji wyróżnia nas rozpoznawalność marki, wysoka jakość obsługi, zwłaszcza w obszarze likwidacji szkód.
Warren: Ostatnio opublikowano kilka rekomendacji dotyczących Pana spółki, jak może Pan je skomentować? Osobiście uważam je za, delikatnie mówiąc, niepełne oraz pobieżne, a także mylnie optymistycznie. Czy może się Pan Prezes ustosunkować do tego stanowiska?
Przemysław Dąbrowski: Nie komentujemy rekomendacji opracowywanych przez analityków.
Andrzej: Czy w planach na najbliższy rok planują Państwo podjęcie kroków pozwalających na zwiększenie skali działań i ekspansję międzynarodową zgodnie z waszą strategią?
Przemysław Dąbrowski: Tak, zgodnie ze strategią na lata 2012-2014, planowany jest rozwój ubezpieczeń zdrowotnych oraz poszukiwanie celów dla ekspansji zagranicznej.
maku: Jak ocenia Pan wyniki osiągnięte przez PZU TFI ? Cały rynek w tym segmencie nie błyszczał, jakie są rokowania na ten rok ?
Przemysław Dąbrowski: Odnotowujemy znaczącą poprawę wyników TFI PZU. Na wyniki funduszy w roku ubiegłym wpływ miała zmienna sytuacja na rynkach finansowych. Chcemy aktywnie rozwijać działalność inwestycyjną w segmencie klientów indywidualnych. W bieżącym roku zakładamy spokojniejszy klimat inwestycyjny, co powinno mieć pozytywny wpływ na wyniki.
beneficjent: Jak Pan skomentuje zdobycie Złotego Portfela 2011? Jakie są składowe tego sukcesu i aspiracje na kolejny rok?
Przemysław Dąbrowski: Uzyskanie nagrody jest potwierdzeniem wysiłków wkładanych przez PZU w działalność inwestycyjną. Oczywiście cieszy nas jak każdy sukces.
ewa_inw: Jaką gotówką na chwilę obecna dysponuje spółka?
Przemysław Dąbrowski: Grupa ubezpieczeniowa opisuje swoją sytuację finansową nie za pomocą poziomu gotówki a za pomocą wolnego kapitału własnego, obecnie nadwyżka kapitałowa wynosi około 5 mld zł.
Dany: Jak duży wpływ na waszą działalność mają decyzje władz dotyczące OFE?
Przemysław Dąbrowski: W wyniku zmian zmniejszył się wynik netto oraz Embedded Value. Proszę zapoznać się ze slajdem nr 32 w prezentacji.
Mr. E: W jaki sposób zamierzacie rozwinąć ubezpieczenia zdrowotne? Aktualna sytuacja na tym rynku wciąż nie wydaje się być optymalną.
Przemysław Dąbrowski: W realizacji celów związanych z rozwojem ubezpieczeń zdrowotnych niezbędne są zmiany legislacyjne. Spółka planuje rozwijać produkty ubezpieczeń lekowych i ambulatoryjnych.
Kowalski: Jaki jest wskaźnik zadłużenia spółki oraz jakie są rokowania do zmian w tej sytuacji?
Przemysław Dąbrowski: Spółka nie finansuje się długiem.
stan: O czym powinni wiedzieć jeszcze inwestorzy kupujący akcje PZU? Jakie informacje, które pojawiają się w raportach powinny być brane w szczególności pod uwagę z punktu widzenia Pana Prezesa?
Przemysław Dąbrowski: Inwestorzy powinni korzystać przede wszystkim z informacji jakie publikuje PZU. Proponujemy również czytanie raportów analitycznych, które w naszej opinii są coraz lepsze. Nie można powiedzieć, że konkretne dane Spółki lub też konkretni analitycy są przez nas polecani.
beneficjent: Pomimo dobrych wyników akcje spółki wydają się cieszyć niewielkim zainteresowaniem. W mojej ocenie PZU wydaje się wciąż spokojną ostoją, w której trudno o spektakularne zyski. Czy prowadzone są działania, które w dłuższym terminie mogą zmienić tę sytuację i pogląd, który wydaje się być nie tylko moim przekonaniem?
Przemysław Dąbrowski: PZU jest spółką dywidendową, a nie odnotowującą duże wzrosty kursu akcji. To że jesteśmy spokojną ostoją w czasach dużej zmienności rynku jest zaletą. Wyniki finansowe PZU są wysokie i stabilne, ale nie zawsze muszą się przekładać na wzrosty kursu akcji.
curious: Oczywiście, mówi Pan, iż powinniśmy korzystać przede wszystkim z informacji publikowanych przez spółkę jednak biorąc pod uwagę dzisiejsze wypowiedzi nie chcecie dzielić się prognozami czy nawet komentować niektórych spraw. Jak możemy poradzić sobie w takiej sytuacji? :)
Przemysław Dąbrowski: Po pierwsze staramy się zapewniać inwestorom równy dostęp do szerokiej informacji finansowej. Po drugie w dzisiejszych czasach publikacja prognoz może zarówno pomagać jak i szkodzić i może ulegać dezaktualizacji. Pewnym wyznacznikiem mogą być dostępne prognozy analityków biur maklerskich i banków inwestycyjnych. Po trzecie zachęcam do kontaktu z Relacjami Inwestorskimi PZU.
Kate: Niewiele dziś wspominał Pan na temat planów dotyczących PZU International czy możemy dowiedzieć się nieco więcej na ten temat?
Przemysław Dąbrowski: W ciągu najbliższych 3 lat planujemy ekspansję w Europie Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy w stanie przeznaczyć na nią ok 6-7 mld pln, plus zbliżoną kwotę od naszego potencjalnego partnera finansowego. W chwili obecnej szukamy
atrakcyjnych celów inwestycyjnych. Interesują nas spółki z branży ubezpieczeniowej.
Przemysław Dąbrowski: Dziękuję bardzo za pytania. Do widzenia.
Moderator: Jeszcze raz dziękujemy za wszystkie pytania. Zapraszamy do uczestnictwa w najbliższym czacie po wynikach za pierwszy kwartał 2012.