W dniu 30 maja 2012r. odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy Polskiej Grupy Energetycznej S.A.. Dominującym akcjonariuszem był Skarb Państwa, który posiada niespełna 62% udziałów w kapitale zakładowym spółki. Spośród wszystkich zarejestrowanych podmiotów posiadał większość – 84,73% głosów na ZWZ.
W pierwszej uchwale na przewodniczącą ZWZ wybrano pełnomocnika Skarbu Państwa – Panią Monikę Kacprzyk-Wojdygę, która zajmuje się w ministerstwie nadzorem korporacyjnym strategicznych spółek. Sposób przeprowadzania Walnego odbiegał od standardów. Przewodnicząca praktycznie w żadnym punkcie nie zapytała o to, czy akcjonariusze mają jakiekolwiek pytania. Najważniejsza uchwała dotyczyła wypłaty dywidendy. W projektach uchwał zawarta była kwota 1,32zł na akcję. Jednak uchwała o takiej treści nie była głosowana. W pierwszej kolejności poddano pod głosowanie uchwałę wnoszącą poprawkę do wyżej wymienionej uchwały, która zmieniała kwotę dywidendy na z 1,32 na 1,83 zł na akcję, a następnie przegłosowano ją. Jak się okazało nie był to koniec zaskakujących momentów. Nie podjęto również kilku uchwał dotyczących zmian wybranych punktów statutu spółki.
Odpowiedzi w kuluarach i drogą mailową
Przedstawiciel SII w tym przypadku kierował pytania głównie w kuluarach (do Przemysława Wasilewskiego, który jest odpowiedzialny w Spółce za relacje inwestorskie).
Pierwsze pytanie dotyczyło znaczącego wzrostu przychodów w 2011r. (37%) przy niewielkim wzroście kosztów sprzedaży i kosztów ogólnego zarządu. Zgodnie z wyjaśnieniami był to efekt przede wszystkim zmiany modelu handlu energią w obrębie grupy – handel odbywał się poprzez giełdę, a nie bezpośrednio między spółkami. Takie rozwiązanie nie generowało wzrostu kosztów sprzedaży.
Drugie pytanie dotyczyło ewentualnego innego celu przejęcia w przypadku upadku możliwości zakupu Energi. W odpowiedzi uzyskano informację, że PGE jako największa firma w sektorze będzie miała duże problemu z uzyskaniem zgody od UOKiK na jakąkolwiek koncentrację w branży przy obecnej strukturze rynku.
Kolejne pytanie związane było z emisją obligacji na pokrycie wydatków inwestycyjnych w najbliższym okresie w związku z wypłaceniem wyższej dywidendy jak również decyzją o nie sprzedawaniu Exatela. Pan Wasilewski oznajmił, że firma generuje z działalności operacyjnej na tyle dużo gotówki, że przy obecnych niewielkich potrzebach inwestycyjnych nie będzie potrzeby emisji długu.
Na kolejne dwa pytania zadane przez przedstawiciela odpowiedzi udzielono w późniejszym czasie drogą e-mailową:
1. Jaki koszt w 2011r. stanowiły wydatki na przyszłą budowę elektrowni atomowej?
„Wydatki związane z budową elektrowni jądrowej były zupełnie nieistotne w skali grupy kapitałowej i wyniosły ok. 50 mln złotych. Zauważalne nakłady zaczną się w momencie rozpoczęcia fizycznej budowy elektrowni”.
2. PGE posiada obligacje Autostrady Wielkopolskiej o wartości 313 mln. Jaki jest termin wykupu tych obligacji i jakie jest ich oprocentowanie. Czy w przyszłości PGE również zamierza inwestować w obligacje prywatnych firm ? Czy istnieją jakieś powiązania między podmiotami ?
„Termin wykupu obligacji AWSA to od 2018 do 2037 roku – warunki pozwalają na pewną swobodę wyboru w tym przedziale. Posiadamy udział zarówno w kapitale jak i w długu AWSA – jest to rozwiązanie typowe przy tego rodzaju projektach infrastrukturalnych. W przypadku sprzedaży naszego udziału w AWSA sprzedamy zarówno equity jak i dług. W związku z tym nie jest to inwestycja w obligacje podmiotu zewnętrznego a raczej konsekwencja udziału w kapitale własnym AWSA. PGE nie inwestuje swoich środków w papiery korporacyjne, z wyłączeniem obligacji wewnątrzgrupowych. Nie udzielamy informacji o oprocentowaniu obligacji AWSA – jest ono zmienne i na poziomie odpowiednim do jakości emitowanych papierów”.