Chat with us, powered by LiveChat

SII podejrzewa naruszenie obowiązków ujawniania stanu posiadania przez akcjonariuszy HMSG S.A.

Skomentuj artykuł


Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych przesłało do Komisji Nadzoru Finansowego zawiadomienie o możliwości naruszenia przepisów dotyczących ujawniania stanu posiadania przez akcjonariuszy Spółki HMSG S.A.

 

Raporty bieżące opublikowane w dniu 29 czerwca 2012 roku przez notowaną na rynku NewConnect Spółkę ujawniły zwiększenia udziału w ogólnej liczbie głosów i kapitale zakładowym dwóch jej akcjonariuszy. Pierwszy z nich, nie posiadając dotychczas żadnej akcji, w wyniku objęcia papierów wartościowych nowej emisji serii M, osiągnął stan 16,38%. Przekroczył tym samym określony w przepisach próg, który wymaga złożenia do Komisji Nadzoru Finansowego oraz do spółki odpowiedniego zawiadomienia w terminie najpóźniej 4 dni roboczych od dnia, w którym akcjonariusz dowiedział się o zmianie udziału. Tymczasem, zgodnie z raportem bieżącym, informacja taka trafiła do HMSG po 9 dniach roboczych, a więc z kilkudniowym opóźnieniem. Ponadto, w zawiadomieniu zabrakło daty zdarzenia powodującego zmianę udziału, którego ono dotyczyło.

 

Drugi z akcjonariuszy, w wyniku realizacji praw z warrantów subskrypcyjnych serii A i B oraz objęcia akcji serii K, w dniu 12 czerwca 2012 roku zwiększył swój udział w ogólnej liczbie głosów i kapitale zakładowym Spółki do 16,73%. W opinii Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych był to również dzień, w którym przy zachowaniu należytej staranności akcjonariusz mógł się dowiedzieć o zmianie stanu posiadania i zgodnie z obowiązującymi regulacjami zobowiązany był do ujawnienia tego faktu Komisji i Spółce w ciągu maksymalnie 4 dni roboczych. Zawiadomienie do HMSG S.A. trafiło natomiast w dniu 29 czerwca, a więc po 13 dniach roboczych. Co więcej, również i w tym przypadku upubliczniony raport bieżący był niekompletny. Zabrakło w nim wskazania udziału akcjonariusza w ogólnej liczbie głosów i kapitale zakładowym Spółki przed realizacją praw z warrantów subskrypcyjnych, a także informacji dotyczących zamiarów dalszego zwiększania udziału w ogólnej liczbie głosów w okresie 12 miesięcy od złożenia zawiadomienia.

 

Podstawa prawna: art. 69 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. 2005 r. Nr 184 poz. 1539).

 

W uzupełnieniu do powyższych informacji należy dodać, że po skierowaniu do KNF ww. zawiadomień wpłynęło do Stowarzyszenia pismo ze spółki HMSG S.A. Prezes Spółki wyjaśnił w nim m.in., że w przypadku Pana Mirosława Kieleckiego zawiadomienie o przekroczeniu konkretnego progu nastąpiło w formie listu poleconego. Podkreślił także, że list został wysłany do spółki przez akcjonariusza w ostatnim możliwym terminie, a więc w dniu 22 czerwca 2012 r. Zgodnie jednak z wyjaśnieniami korespondencja była awizowana, bo jedyną osobą w Spółce HMSG S.A. uprawnioną do odbioru był właśnie Prezes Zarządu p. Bartłomiej Matusiak, nieobecny w siedzibie w dniach między 25 a 28 czerwca 2012 r. W rezultacie ww. korespondencja odebrana została dnia 29 czerwca 2012 r. i tego samego dnia spółka poinformowała o tym fakcie przez publikację raportu bieżącego nr 12/2012.

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie