PGNiG, KGHM, PGE, Tauron i Enea podpisały umowę w sprawie poszukiwania i wydobycia węglowodorów z łupków. Szacowane nakłady na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie mają wynieść 1,72 mld zł. Poszukiwania łupków mają odbywać się na koncesji PGNiG w okolicach Wejherowa, a w razie ewentualnego wydobycia PGNiG przeniesie koncesję na nowo powstałą spółkę.
W komunikacie napisano - "Szacowane nakłady na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie w ramach pierwszych trzech lokalizacji (padów Kochanowo, Częstkowo i Tępcz) w ramach obszaru współpracy są przewidziane na kwotę 1.720.000.000 zł. Szczegółowe warunki współpracy, w tym: szczegółowy budżet i harmonogram projektu, udziały stron w finansowaniu wydatków wynikających z uzgodnionego budżetu, udziały w zyskach z projektu oraz zasady odpowiedzialności, w tym kary umowne, na wypadek niewykonania, w szczególności przez PGNiG, niektórych zobowiązań wynikających z umowy, zostaną ustalone przez strony w ciągu czterech miesięcy od dnia zawarcia umowy".
Celem statutowym spółki będzie poszukiwanie i wydobywanie węglowodorów na obszarze objętym koncesją na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Ścisła współpraca będzie obejmowała "Obszar Współpracy" - 160 km2 w obszarze Wejherowo.
W ramach współpracy powstanie komitet operacyjny, w ramach którego każdy podmiot będzie miał możliwość kontroli nad spółką. W umowie wspomniano również, że jeżeli spółka w ciągu 3 miesięcy nie uzyska wszystkich zgód i pozwoleń na prowadzenie działalności - zostanie rozwiązana. Ponadto każda ze stron ma prawo do rozwiązania umowy.