Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z ZWZ Polimex-Mostostal S.A. - SII pytało o m.in. o należności, kontrakty w Libii, czy kontrakty drogowe

Skomentuj artykuł



Zwyczajne Walne Zgromadzenie Polimex-Mostostal S.A. odbyło się w Warszawie dnia 27 czerwca 2012r. Pod głosowanie zostały poddane uchwały opublikowane wcześniej w raporcie bieżącym. Najważniejsze dotyczyły zatwierdzenia sprawozdań finansowych, podziału zysku za rok 2011 oraz udzielenia absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej. Nie obyło się bez niespodzianek. Członkowie zarządu nie uzyskali absolutorium, gdyż większość akcjonariuszy oddawało swoje głosy jako „wstrzymujący się”. Pozostałe uchwały zostały przyjęte.

 

Pytania o m.in. o należności, kontrakty w Libii, czy kontrakty drogowe

 

Przed głosowaniami nad zatwierdzeniem sprawozdań finansowych reprezentant SII zadał kilka pytań Zarządowi spółki. Pierwsze z nich dotyczyło wzrostu należności o blisko 46%, czyli o ponad 600 mln zł. Przedstawiciel Zarządu wyjaśnił, że większość należności pochodzi z kontraktów drogowych, a należności spływające od GDDKiA mają dość długie terminy wymagalności. Dopytano, czy w bilansie widnieją należności od spółek z grupy PBG. Otrzymano negatywną odpowiedź.

 

Następnie zapytano o niezakończone kontrakty w Libii oraz o pozostawione tam maszyny budowlane. Prezes Jaskóła odpowiedział, że pozostawiony sprzęt jest już dość wyeksploatowany i znajduje się w zaspawanych kontenerach. Jego wartość wynosi ok. 1,5 mln zł. Dodał, że spółka wciąż będzie starała się o kolejne kontrakty w tym kraju. Po odbudowaniu władzy szykują się dwa kolejne zlecenia. Również w Arabii Saudyjskiej szykują się kontrakty na dwa stadiony o wartości 100 mln dolarów. Warunkiem podejmowania się zleceń w tak odległych krajach jest bezpieczeństwo oraz zadowalająca rentowność.

 

Kolejne pytanie brzmiało „Czy zarząd zamierza w przyszłości zwiększać udział w portfelu zamówień z innych segmentów budownictwa niż drogowy. Które segmenty są najbezpieczniejsze?” Zgromadzeni akcjonariusze usłyszeli, że w ciągu kilku kwartałów samoistnie wygasną kontrakty na budowę dróg, a w przyszłości prym w portfelu będą wiodły kontrakty z segmentu energetycznego. Przypomniano również o ostatnich zwycięstwach w przetargach opiewających na duże kwoty.

 

W ostatnim pytaniu poruszono kwestię ściągania przeterminowanych należności, a także dopytywano o kroki, które są podejmowane przez spółkę wobec dłużników. Dyrektor finansowy nie podał żadnych konkretów a jedyne co usłyszeli zgromadzeni na sali to same ogólniki oraz zapewnienie, że pracownicy spółki wykonują telefoniczne przypomnienia o niezapłaconych fakturach.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie